eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Powrót do pracy po 7 latach z przerwą 3 dni


2013-02-12 13:33 autor: minuszka

3 667 odsłon

Powrót do pracy po 7 latach z przerwą 3 dni

Witam, Jestem na urlopie wychowawczym od 7 lat (z przerwą 3 dni, kiedy to przerwałam urlop wychowawczy po 1 dziecku, wróciłam do pracy na 3 dni i niestety okazało się, że jestem w ciąży i muszę być na zwolnieniu lekarskim, leżeć bo to zagraża dziecku). Pod koniec marca kończy mi się urlop wychowawczy na 2 dziecko, pracuję w firmie ponad 10 lat. Jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Bardzo proszę powiedzieć mi, jakie przysługują mi prawa. Czy jak wrócę do pracy, to pracodawca może mnie zwolnic, czy jestem chroniona?

Z tego co się wstępnie dowiadywałam szanse na powrót - przyjecie mnie z powrotem są nikłe. Po 1. firma została sprzedana wielkiemu koncernowi, po 2. stanowisko pracy, które miałam, już nie istnieje. Poza tym z moich "pantoflowych" źródeł wiem, że nie ma miejsc pracy dla takich pracowników jak ja. Proszę mi powiedzieć, jaka odprawa mi przysługuje (za ile miesięcy). Chciałabym się dowiedzieć jak ma być sformułowane wypowiedzenie, żebym potem mogla zarejestrować się jako bezrobotna.

Dziękuję serdecznie i pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-02-12 17:27 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

    Po zakończonym urlopie wychowawczym pracodawca jest zobowiązany dopuścić pracownika  do pracy na dotychczasowym stanowisku, a w przypadku kiedy nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia przysługującego pracownikowi przed urlopem. Natomiast nie podlega on już ochronie przed zwolnieniem.
    Sposób wypowiedzenia umowy nie ma wpływu na rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, natomiast ma znaczenie przy ustalaniu prawa do zasiłku. Zasiłek przysługuje osobie, która w przeciągu 18 miesięcy od daty rejestracji przepracowała 365 dni i uzyskiwała co najmniej minimalne wynagrodzenie, od którego były odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy, urlop wychowawczy wlicza się do okresu 365 dni. Brane będzie również pod uwagę w jaki sposób została rozwiązana umowa o pracę. W przypadku wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę prawo do zasiłku przysługuje po 7 dniach od daty rejestracji. Natomiast w przypadku porozumienia stron prawo do zasiłku przysługuje po 90 dniach od daty rejestracji i zasiłek o 90 dni zostaje skrócony, chyba że porozumienie nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-02-12 18:23 autor odpowiedzi: minuszka

    Czyli w wypowiedzeniu musi byc zawarte ze np. zostalam zwolniona nie z przyczyn pracownika?Czy dobrze to rozumiem?

    Bardzo dziekuje za odpowiedz

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zwolnienia grupowe w dobie pandemii: kiedy wypłacić odprawy?

    Zwolnienia grupowe w dobie pandemii: kiedy wypłacić odprawy?

    Wydarzenia ostatniego czasu prowadzą do licznych trudności w sferze pracowniczej oraz biznesowo–gospodarczej. To czas poszukiwania rozwiązań pozwalających przetrwać problemy gospodarcze wywołane pandemią. Jednym ze sposobów zmniejszenia ...

  • Odprawa przy zwolnieniu z pracy: kiedy i dla kogo?

    Odprawa przy zwolnieniu z pracy: kiedy i dla kogo?

    Pomimo wielu artykułów i informacji na ten temat, w dalszym ciągu problem z odprawami dla zwalnianych pracowników budzi wiele kontrowersji. Pytania komu się należy, w jakich okolicznościach jest przyznawana, czy kobiecie na urlopie ...

  • Artykuł 23&1 Kodeksu Pracy - ochrona czy eliminacja?

    Artykuł 23&1 Kodeksu Pracy - ochrona czy eliminacja?

    W czasie licznych przekształceń własnościowych, aby uchronić pracowników przed „niehumanitarnymi” zwolnieniami z pracy ustawodawca zadbał o to, aby wesprzeć ich w razie zwolnień (czytaj ochronić). Wprowadził nowelizację ...

  • Odprawa

    Odprawa

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania