eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy muszę zwrócić odprawę, jeśli podejmę pracę w tej samej firmie, z której zostałam zwolniona?


2013-11-01 14:44 autor: ela2006

5 665 odsłon

Czy muszę zwrócić odprawę, jeśli podejmę pracę w tej samej firmie, z której zostałam zwolniona?

Witam,

proszę o informację. Jeżeli do końca października pozostaje w okresie wypowiedzenia z uwagi na likwidację stanowiska pracy i przysługuje mi odprawa pieniężna, to czy gdybym chciała podjąć pracę od 1 listopada w tej samej firmie na innym stanowisku, to muszę zwrócić odprawę?

Jeśli tak, to na jakiej podstawie prawnej? Zaznaczam, że okres ten tak naprawdę pochłonął mój cały urlop, bo wtedy pracodawca nakazał mi go wykorzystać. Co zrobić, jeśli nie muszę tego robić, a pracodawca będzie tego żądał?

Z poważaniem,

Ela

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-10-23 13:53 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Nawiązuje Pani nowy stosunek pracy, więc niczego nie musi Pani zwracać.

  ela2006 skomentował/a odpowiedź 2013-10-23 14:34

  Dziękuję bardzo za odpowiedź. Proszę mi jeszcze powiedzieć jak firma może z tego wybrnąć, ponieważ generalistka przy wręczeniu dokumentu wypowiedzenia wspomniała, że przy powrocie z dniem 1 listopada odprawa mi nie przysługuje, że wszystko wróci do stanu sprzed wypowiedzenia.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-03 01:35 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

  odprawa podelga zwrotowi, bo nie stała się wymagalna (pracodawca miał obowiązek ją zapłącić po ustaniu stosunku pracy, a więc 1 listopada) - stosunek pracy się nie rozwiązał - trwa nadal kontynuowany na podstawie kolejnej umowy o pracę (bez przerwy)

  radca prawny - specjalista prawa pracy

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zwolnienia grupowe: pracownicy muszą pamiętać o swoich prawach

  Zwolnienia grupowe: pracownicy muszą pamiętać o swoich prawach

  W przypadku bycia zwalnianym trudno jest mówić o przywilejach, ale pracownicy, którzy będą obejmowani zwolnieniami grupowymi muszą pamiętać o tym, że nie jest to standardowy system rozstania z firmą. Osobom odchodzącym należy się ...

 • Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

  Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

  Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy realizowane jest w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy. W konsekwencji pracodawca ma prawo wtórnie zobowiązać pracownika do świadczenia pracy (zgoda zatrudnionego nie jest wymagana) ...

 • Zwolnienia grupowe w dobie pandemii: kiedy wypłacić odprawy?

  Zwolnienia grupowe w dobie pandemii: kiedy wypłacić odprawy?

  Wydarzenia ostatniego czasu prowadzą do licznych trudności w sferze pracowniczej oraz biznesowo–gospodarczej. To czas poszukiwania rozwiązań pozwalających przetrwać problemy gospodarcze wywołane pandemią. Jednym ze sposobów zmniejszenia ...

 • Służba wojskowa a wypowiedzenie umowy o pracę

  Służba wojskowa a wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracownik otrzymał powołanie do wojska 10 lipca. 9 dni później otrzymał od swojego pracodawcy wypowiedzenie. 25 lipca pracownik przekazał pracodawcy kopię dokumentu powołania do wojska. Czy w takiej sytuacji wypowiedzenie ma moc prawną?

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania