eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy okres wypowiedzenia wlicza się w okres zatrudnienia - wysokość odprawy 2 czy 3 miesięczna?


2013-02-09 00:47 autor: jasieek

7 716 odsłon

Czy okres wypowiedzenia wlicza się w okres zatrudnienia - wysokość odprawy 2 czy 3 miesięczna?

Witam serdecznie

W dniu 29-10-2012 zostałem zwolniony z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia.

Wypowiedzenie z winy pracodawcy (restrukturyzacja i trudna sytuacja finansowa - taki powód mam na wypowiedzeniu), zostałem zwolniony również z obowiązku świadczenia pracy.

W firmie bylem zatrudniony od 05-01-2004, okres wypowiedzenia minął 31-01-2012 (powyżej 8 lat wliczając okres wypowiedzenia - poniżej 8 lat nie wliczając okresu wypowiedzenia).

Pytanie moje, to czy należy mi się w tym przypadku dwu czy trzy miesięczna wysokość odprawy. Nadmienię że dostałem dwu miesięczną odprawę.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Pytanie zaktualizowano 2013-02-09 00:59

Przepraszam najmocniej za chochlik w dacie okres wypowiedzenia minol 31-01-2013

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-02-11 13:53 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Szanowny Panie, 

    Zagadnienie czy okres wypowiedzenia jest także okresem zatrudnienia wyjaśnił Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 4 kwietnia 1974 roku (sygnatura: I PZP 33/78), zgodnie z którą: „do okresu zatrudnienia, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, wlicza się okres wypowiedzenia tej umowy”. W innym orzeczeniu Sąd Najwyższy z dnia 11 maja 1999 r. (sygnatura: I PKN 34/99) uszczegółowił powyższe, twierdząc, iż: „o długości okresów wypowiedzenia (art. 36 § 1 K.p.) decyduje okres zatrudnienia u danego pracodawcy liczony od dnia zawarcia umowy o pracę do daty jej rozwiązania z upływem okresu wypowiedzenia (art. 32 § 2 K.p.)”.

    Jeśli jest Pan uprawniony do otrzymania odprawy pieniężnej na podstawie ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, to zgodnie z art. 8 pkt 3 ww. ustawy jeśli był Pan zatrudniony u pracodawcy ponad 8 lat przysługuje Panu odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.

     

    Łączę wyrazy szacunku,

    Aneta Walewska-Borsuk, adwokat

    Kancelaria adwokacka

    ul. Marymoncka 32B lok. 132 01-869 Warszawa, nr tel: 668-469-942.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • komarek31

    Dodano 2012-10-18 15:00 przez komarek31

    Odprawa i godziny nadliczbowe

    Witam!
    Pracuję w sklepie obuwniczym 6 dni w tygodniu: 5 dni po 8 godzin, a w sobotę 5. Pracodawca daje nam 1 wolną sobotę w miesiącu (np. we wrześniu 2012 przepracowałam 4 soboty, a wolną miałam tylko 1 sobotę). Umowę mam na czas określony od 01.07.2011 do 30.06.2013, jednak wczoraj otrzymałam (tak ...

  • wioletyta 1

    Dodano 2020-07-15 07:48 przez wioletyta 1

    Jaka wielkość odprawy

    Dzień dobry. Bardzo proszę o odpowiedź. Pracowałam w firmie od 01.06.2018 do 31.05.2020 r. Księgowa powiedziała mi, że brakuje 1 dnia do otrzymania dwumiesięcznego wynagrodzenia w ramach odprawy, dlatego otrzymałam jednomiesięczną odprawę.
    Z moich wyliczeń wynika, że mam równe 2 lata stażu pracy i p...

  • Yet

    Dodano 2018-05-31 21:03 przez Yet

    Ilu miesięczna odprawa mi się należy?

    Witam,
    w dniu 30.05.2018 r. zostałem zwolniony z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia.
    Wypowiedzenie z winy pracodawcy (restrukturyzacja i trudna sytuacja finansowa - taki powód mam na wypowiedzeniu), zostałem zwolniony również z obowiązku świadczenia pracy. W firmie bylem zatrudniony od 23.06.2010 r...

  • Guest84

    Dodano 2014-05-19 11:49 przez Guest84

    Odprawa z tytułu likwidacji stanowiska pracy

    Czy pracownikowi, który jako jedyny otrzymał wypowiedzenie (3-miesięczne) z powodu likwidacji stanowiska pracy należy się odprawa? Firma zatrudnia ponad 20 osób. Jeśli tak, to jaka jest to wielokrotność wynagrodzenia przy 3,5 roku stażu?

  • AP

    Dodano 2012-10-11 23:12 przez AP

    Odprawa - jaka będzie wysokość?

    Witam
    jaka będzie wysokość odprawy, jeśli dostane wypowiedzenie 3 miesięczne wraz z odprawa 3 miesięczną, jeśli obecnie pracuje na umowie o skróconym wymiarze czasu pracy - ze względu na przysługujący urlop wychowawczy. Czy wysokość odprawy za 1  miesiąc będzie wynosiła tyle ile wynosiła moja pensja...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Odprawa przy zwolnieniu z pracy: kiedy i dla kogo?

    Odprawa przy zwolnieniu z pracy: kiedy i dla kogo?

    Pomimo wielu artykułów i informacji na ten temat, w dalszym ciągu problem z odprawami dla zwalnianych pracowników budzi wiele kontrowersji. Pytania komu się należy, w jakich okolicznościach jest przyznawana, czy kobiecie na urlopie ...

  • Okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy

    Okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy

    O długości okresu wypowiedzenia decyduje cały okres zatrudnienia u danego pracodawcy, czyli okres trwający od chwili nawiązania stosunku pracy do jego ustania (rozwiązania), które w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę następuje z upływem ...

  • Zakładowy staż pracy: istotne poprzednie zatrudnienie

    Zakładowy staż pracy: istotne poprzednie zatrudnienie

    Długość zakładowego stażu pracy odgrywa kluczową rolę dla ustalenia, jaki okres wypowiedzenia przysługuje pracownikowi. Ma ona również wpływa na niektóre świadczenia pracownicze, np. na wysokość odprawy z tytułu rozwiązania umowy o ...

  • Odprawa

    Odprawa

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania