eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy należy się odprawa przy deklaracji zatrudnienia u pracodawcy związanego z obecnym pracodawcą?


2013-07-24 19:19 autor: pawel493

3 749 odsłon

Czy należy się odprawa przy deklaracji zatrudnienia u pracodawcy związanego z obecnym pracodawcą?

Witam,

Rozpoczęłam pracę we wrześniu 2012 roku, w styczniu instytucja została przejęta przez inną. Obecnie czeka mnie kolejna zmiana, bowiem w najbliższym czasie mamy dostać porozumienie, bądź wypowiedzenie w związku z likwidacją stanowiska pracy na skutek wykupienia naszej placówki przez osobę fizyczną, która będzie prowadziła działalność pod nazwą wcześniejszego właściciela.

Czy w związku z powyższym będzie mi przysługiwała odprawa, jak mnie zapewniono? Nadmienię jeszcze, że zostanie podpisana nowa umowa o pracę. Ponadto, przed podpisaniem nowej umowy ma nam zostać przekazany do podpisania dokument, który nazwano oświadczeniem, w którym nowy pracodawca zobowiąże się do naszego zatrudnienia z gwarancją pół roku (nazwano to listem intencyjnym). Nie wiem czy niepodpisanie takiego oświadczenia nie będzie skutkowało dla mnie rozwiązaniem umowy bez możliwości zatrudnienia?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-07-30 11:49 autor odpowiedzi: Adw. Filip Poniewski

  Niestety opisany stan faktyczny nie jest zbyt precyzyjny, jednak trudno się dziwić - w tego rodzaju przypadkach dopiero po lekturze dokumentów można go precyzyjniej określić.

  Niemniej jednak, jeśli Państwa placówka została zakupiona przez osobę fizyczną, nie można wykluczyć, że dojdzie do przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę (tu właśnie niezbędna byłaby treśc umowy, aby to ocenić). W takim przypadku nowy pracodawca wchodzi w miejsce poprzedniego - nie trzeba podpisywać nowych umów, bowiem dotychczasowe trwają nadal. W takim przypadku również nie będzie mowy o wypłacie odpraw.

  Jeśli jednak nie nastąpi przejście na nowego pracodawcę, to o ile dotychczasowy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, to jeśli złoży wypowiedzenie argumentując je zakończeniem prowadzenia działalności w danym miejscu, będzie musiał wypłacić odprawy. W przypadku natomiast zawarcia porozumień o rozwiązaniu umowy o pracę, będzie mógł się bronić przed wypłatą odpraw. Co do listu intencyjnego, jeśli gwarantuje on zatrudnienie przez co najmniej pół roku, to myślę, że warto go podpisać, o ile nie wprowadza innych mniej korzystnych warunków zatrudnienia w stosunku do tych obecnych.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania