eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zatrudnienie w firmie konkurencyjnej


2015-11-23 10:14 autor: Wandzia

2 631 odsłon

Zatrudnienie w firmie konkurencyjnej

Witam,

jestem zatrudniona na umowę bez zakazu konkurencji i tajemnicy firmy. Chcę złożyć wypowiedzenie i po wygaśnięciu przejść do firmy męża, która będzie konkurencyjna dla mojego obecnego pracodawcy.

Z moim odejściem zapewne część klientów zrezygnuje z umowy podpisanej z firmą X i będzie chciała abym obsługiwała ich u mojego męża, bo nie zależy im na firmie tylko osobie należycie i terminowo świadczącej usługi.

Czy mój obecny pracodawca w związku ze zmianą miejsca pracy i odejściem części klientów ze mną może w stosunku do mnie wystosować jakieś roszczenia? Jeśli tak, to jakie?

Dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-11-23 11:00 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Art 101 kp mówi wyłącznie o umowie - zakaz konkurencji ale nie wyklucza innych przepisów. Przychodzi mi na myśl zasady współżycia społecznego itp. 
  Proszę się postawić po stronie swego szefa i jeszcze raz odpowiedzieć czy warto.

  Wandzia skomentował/a odpowiedź 2015-11-23 11:22

  To znaczy, że po ustaniu zatrudnienia nie mogę podjąć pracy u męża? Mimo, że nie mam podpisanej lojalki?

  Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-11-23 11:15 autor odpowiedzi: Agata Mikucka

  Szanowna Pani,

  należy odróżnić podjęcie pracy u podmiotu konkurencyjnego od przejęcia klientów byłego pracodawcy. O ile to pierwsze jest w Pani przypadku zupełnie dozwolone, ponieważ nie zawierała Pani umowy o zakazie konkurencji, o tyle przejęcie klientów pracodawcy już niekoniecznie. Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji stanowi, że czynem nieuczciwej konkurencji jest m.in. przekazanie, ujawnienie lub wykorzystanie cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa, jeżeli zagraża lub narusza to interes przedsiębiorcy. Przepis ten stosuje się również do osoby, która świadczyła pracę na podstawie stosunku pracy lub innego stosunku prawnego - przez okres trzech lat od jego ustania, chyba że umowa stanowi inaczej albo ustał stan tajemnicy (art. 11 ww. ustawy). Przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się m.in. nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności. Ponadto czynem nieuczciwej konkurencji jest również działanie sprzeczne z dobrymi obyczajami, jeżeli narusza ono interes innego przedsiębiorcy. To tak w skrócie. Jeżeli z obiektywnego punktu widzenia, doszłoby do dokonania czynu nieuczciwej konkurencji, pracodawca będzie miał do Pani roszczenie odszkodowawcze. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób nastąpiłoby przejęcie klientów. Jeśli klient sam by się do Pani zgłosił bez Pani inicjatywy, trudno mówić o nieuczciwej konkurencji, mamy wolny rynek, konkurencyjność (zdrową) i klient sam ma prawo decydować z czyich usług chce korzystać. 

  Wandzia skomentował/a odpowiedź 2015-11-23 11:33

  Dziękuję Pani za informację. Rozumiem, że jeśli złożyłabym wypowiedzenie i poinformowałabym "swoich" klientów, że odchodzę do firmy X (podając nazwę firmy) i od tego momentu kto inny w tej firmie przejmie moje obowiązki to wtedy nie złamałabym żadnej tajemnicy, a jeśli klienci chcieliby odejść razem ze mną sami by zgłosili się do firmy X po szczegóły zawarcia umowy? Wtedy nie ponosiłabym żadnych konsekwencji prawnych ani finansowych? Pytanie tylko jak dużo bym mogła im powiedzieć o nowej firmie: nazwa, adres, telefon, że to firma męża? Dziękuję za pomoc.

  Wandzia skomentował/a odpowiedź 2015-11-23 11:35

  I proszę mi jeszcze powiedzieć czy pracując już u męża dozwolone byłoby składanie oficjalnej oferty m.in. klientom byłego pracodawcy. Bo oczywistym jest, że zakłada się firmę po to aby pozyskać jak najwięcej klientów. A w tej branży niestety nie można ich pozyskać nie zabierając innym :(

  Mikucka Orfin Adwokaci s.c., ul. Abrahama 26/2, 81-366 Gdynia, www.molaw.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-11-23 12:21 autor odpowiedzi: Agata Mikucka

  Żeby móc mówić w ogóle o ponoszeniu przez Panią jakichkolwiek konsekwencji prawnych, były pracodawca musiałby złożyć pozew i udowodnić szkodę, przyczynę i związek przyczynowy. To znaczy że będzie musiał udowodnić poniesienie strat finansowych związanych z odejściem klientów i to, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest Pani przejście do innej firmy połączone z działaniami mającymi na celu przejęcie klientów. Jeśli klienci i tak by do Pani przeszli niezależnie od podejmowanych przez Panią działań, nie można mówić o ponoszeniu przez Panią winy. Teoretycznie też to nie Pani przejmuje klientów, ale Pani mąż.

  Wysyłanie pism do klientów jest ryzykowne, ponieważ pracodawca mógłby (ale niekoniecznie) zarzucić Pani wyniesienie z przedsiębiorstwa bazy klientów, co jest raczej niedopuszczalne. Z drugiej strony mogłaby Pani opierać się na ogólnodostępnych danych z Internetu etc. Wszystko zależy od tego, jak poprowadzi Pani dalsze czynności. Nie podawałabym aż tak wielu szczegółów w piśmie, do którego wgląd będzie miał Pani obecny pracodawca. Rozważyłabym natomiast wysłanie odrębnej oferty.

  Wandzia skomentował/a odpowiedź 2015-11-23 12:33

  "Nie podawałabym aż tak wielu szczegółów w piśmie, do którego wgląd będzie miał Pani obecny pracodawca. Rozważyłabym natomiast wysłanie odrębnej oferty. " Mogłabym prosić o wyjaśnienie tego trochę jaśniej? I odpowiedź na pytanie ile mogę powiedzieć obecnym klientom o nowym zatrudnieniu podczas żegnania się z firmą?

  Mikucka Orfin Adwokaci s.c., ul. Abrahama 26/2, 81-366 Gdynia, www.molaw.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-11-23 14:04 autor odpowiedzi: Agata Mikucka

  Najlepiej napisać, że odchodzi Pani do innej firmy. Bez podawania jakichkolwiek szczegółów, jeśli przewiduje Pani przygotowanie odrębnej oferty oczywiście. Klienci dowiedzą się z innych źródeł, dokąd Pani przeszła (z innych, czyli nie z poprzedniego miejsca zatrudnienia). Może Pani kontaktować się z nimi również telefonicznie. Żegnanie się z poprzednim pracodawcą to nie jest dobry moment na reklamowanie nowego miejsca. Im więcej Pani powie, tym więcej będzie wiedział pracodawca, a tego lepiej uniknąć.

  Wandzia skomentował/a odpowiedź 2015-11-23 14:34

  Pani Agato, bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi, które są niezwykle cenne. Mam jeszcze dwa pytania: -czy odchodząc z firmy mogę swoim klientom wręczyć wizytówkę nowego miejsca pracy czy będzie to już naruszenie jakiś dóbr? Czy mogę to wykonać jeszcze w okresie wypowiedzenia czy lepiej po ustaniu zatrudnienia np. napotkanym na mieście klientom? - co mogą, a czego nie mogą zawierać oferty dla nowych klientów (m.in. moich starych) z firmy męża? Oraz czy podczas spotkania mającego na celu prezentację oferowanych warunków (już zatrudniona w firmie męża) bądź podpisywania umowy mogę w nich czynnie uczestniczyć? Z góry dziękuje za odpowiedź.

  Agata Mikucka zaktualizował/a odpowiedź 2015-11-23 14:54
  Musi Pani wyczuć sytuację. Nie polecałabym robić niczego jeszcze w okresie zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy. Proszę też przeanalizować wszystko co wyżej napisałam i być świadomą ryzyka, jakie się z tym wiąże.

  Mikucka Orfin Adwokaci s.c., ul. Abrahama 26/2, 81-366 Gdynia, www.molaw.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • tik tak

  Dodano 2015-11-03 20:26 przez tik tak

  Dlaczego jest konflikt rodzaju świadczonej pracy z formą zatrudnienia - zatrudnienie małżonka?

  Szanowna Redakcjo, będę bardzo wdzięczny, jeśli w ferworze wpływu wszystkich spraw , które z pewnością do Państwa spływają ogromnej liczbie, zechcą się Państwo pochylić nad przepisami, które według mnie krzywdzą ludzi przedsiębiorczych oraz prowadzą w bezpośredni sposób do chęci naginania prawa.Prow...

 • Jajeczko89

  Dodano 2015-09-04 18:39 przez Jajeczko89

  Czy mąż może założyć działalność gospodarczą i mnie zatrudnić w ciąży?

  Od 6 miesięcy prowadzę działalność gospodarczą. Założyłam ją przebywając na urlopie macierzyńskim (do 6.10.2015 jestem na rodzicielskim). Jestem zatrudniona na pełen etat na umowę o pracę jako sprzedawca w punkcie handlowym. Jestem w ciąży, w maju 2016 roku urodzę dziecko. Ze względu, że na umowę o...

 • izz1

  Dodano 2015-01-20 21:49 przez izz1

  Ustanie zasiłku chorobowego

  Witam, od maja 2014 jestem osobą współpracującą w firmie męża. Od października 2014 jestem na zwolnieniu chorobowym. Od tego czasu składka odprowadzana jest tylko za męża, grudniowa składka wpłynęła na konto ZUS-u 16.01.15.Czy może mieć to wpływ na mój zasiłek chorobowy?

 • konto usunięte

  Dodano 2014-12-03 13:17 przez konto usunięte

  Zasiłek macierzyński a praca u męża

  Witam,temat był już wałkowany kilka razy, ale niestety nie potrafię tego do końca pojąć. Trzeba mi wytłumaczyć "jak krowie na rowie". Jestem zatrudniona na umowę o pracę i otrzymuję ok. 2000 netto wynagrodzenia. Mój mąż też jest zatrudniony na umowę o pracę, ale dodatkowo prowadzi działalność gospod...

 • ulla13

  Dodano 2014-09-23 17:15 przez ulla13

  Czy mogę liczyć na zasiłek chorobowy i macierzyński?

  Witam,
  od czterech miesięcy pracuję na umowę zlecenie odnawianą co miesiąc, a obecnie jestem w 9. tygodniu ciąży. Mam odprowadzane ubezpieczenie chorobowe do ZUS, ale czy jest jakaś szansa przy takiej umowie na zasiłek chorobowy, a następnie macierzyński?
  I czy ewentualnie mogłabym się zatrudnić na ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania