eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Dlaczego jest konflikt rodzaju świadczonej pracy z formą zatrudnienia - zatrudnienie małżonka?


2015-11-03 20:26 autor: tik tak

2 687 odsłon

Dlaczego jest konflikt rodzaju świadczonej pracy z formą zatrudnienia - zatrudnienie małżonka?

Szanowna Redakcjo,

będę bardzo wdzięczny, jeśli w ferworze wpływu wszystkich spraw , które z pewnością do Państwa spływają ogromnej liczbie, zechcą się Państwo pochylić nad przepisami, które według mnie krzywdzą ludzi przedsiębiorczych oraz prowadzą w bezpośredni sposób do chęci naginania prawa.

Prowadzę Niepubliczny Punkt Przedszkolny w niewielkiej 16 tysięcznej miejscowości. Z uwagi na fakt, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji wymogi prawne w kontekście kwalifikacji kadry w tego typu formach wychowania przedszkolnego, są identyczne jak w publicznym przedszkolu czy punkcie przedszkolnym, winien jestem zapewnić odpowiednio wykwalifikowaną kadrę.

W związku z powyższym zatrudniam w przedszkolu na umowę o pracę panią mgr filologii angielskiej, która skończyła również podyplomowe studium z pedagogiki i w przedszkolu pełni funkcję lektora j.angielskiego oraz drugiego nauczyciela, ale także, zatrudniam moją małżonkę mgr pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego o kierunku Zintegrowana Edukacja Wczesnoszkolna i Wychowanie Przedszkolne.

Tutaj właśnie pojawia się poważny problem i bezsensowny przepis kodeksu pracy, który mówi, iż z uwagi, że zatrudniam swoją żonę w mojej firmie, a nie mam z małżonką rozdzielności majątkowej nie mogę jej zatrudnić na umowę o pracę.

Małżonka codziennie od poniedziałku do piątku uczy w przedszkolu, przebywając min. po 8 godz./dziennie w pracy, więc jednoznacznie są zachowane znamiona umowy o pracę, ale niestety muszę zatrudnić ja na umowę zlecenie.

Oczywiści mógłbym dopisać małżonkę jako współprowadzącą działalność, ale to będzie wiązało się po dwóch latach z opłatą za ZUS ok. 1000 zł co poprowadzi bezpośrednio do zamknięcia przedszkola, albo przeniesienia tej opłaty na rodziców co w konsekwencji i tak doprowadzi do zamknięcia placówki.

Z formą zatrudnienia małżonki, wiąże się kolejny problem, bo w momencie zatrudnienia na umowę zlecenie, małżonka jest zdyskwalifikowana z możliwości skorzystania z urlopu macierzyńskiego, w czasie którego mógłbym zatrudnić na umowę na zastępstwo równie wykwalifikowanego pedagoga.

Szanowna Redakcjo będę wdzięczny, za uzyskane wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie, czy aby na pewno przepisy mają sensowne uzasadnienia i czy nie prowadzą do dyskryminacji rodzinnych firm, chyba że ja źle je interpretuje.

Za poważaniem
Łukasz

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-11-03 22:25 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Dla ZUSu Pana żona będzie traktowana jako osoba współpracująca. Dla skarbówki nie ma znaczenia jakiego rodzaju będzie to umowa. Ważne są podatki.

  paco1000 skomentował/a odpowiedź 2016-02-11 18:20

  Czy w przypadku kiedy nie prowadziłem wspólnego gospodarstwa, a kilka lat przed zatrudnieniem u żony pewien rozłam w naszym życiu potwierdziliśmy rozdzielnością majątkową również ZUS ma prawo traktować mnie jako osobę współpracującą? Nadmienię, że z powodów życiowych i tak przez większość czasu przebywałem na urlopie bezpłatnym nie pomagając w tym biznesie nie było mnie w miejscu zamieszkania po prostu. Gdybym wiedział, że to może przynieść jakieś kłopoty żonie a co za tym idzie dzieciom zrezygnowałbym wcześniej. Jak to się ma do tego, że przez 14 lat ZUS nie widział nic zdrożnego w tej sytuacji? Przecież ktoś przyjął deklarację zgłoszeniową którą powinien sprawdzić i wytknąć błędy?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-11-04 14:48 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Nie znalazłem przepisu w Kodeksie pracy, który zabraniałby zatrudnić małżonka. Zapewne chodzi o -tak jak wskazał Pan Grzegorz - przepisy ZUS-owskie, które traktują małżonka jako osobę współracującą, w związku z czym składki trzeba tutaj płacić w wysokości przewidzianych dla przedsiębiorców.
  Co do podatku dochodowego - wydaje się występować tutaj pewne zwolnienie (dla tego rodzaju działalności).
  Poza tym zatrudniając kogoś na umowę o pracę bądź zlecenie też trzeba liczyć się ze składkami ZUSowskimi.

  tik tak skomentował/a odpowiedź 2015-11-04 17:31

  Źle się wyraziłem, miałem na myśli że jest obowiązek opłaty składek jak dla przedsiębiorców więc de facto nie jest umowa o pracę, tylko współprowadzenie działalności. ale zainteresował mnie temat zwolnienia z podatku w tego typu działalności, rzeczywiście są przepisy podatkowe które pozwalają na zwolnienie?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-11-10 14:25 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  art. 21 ust. 1 pkt 36 i ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zwolnienie tyczy się pomocy dydaktycznych oraz organizowania wypoczynku w trakcie wakacji.
  Wprawdzie regulacje te mówią o szkole, niemniej Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji ITPB1/415-373/10/AD z 2010.07.12 przyznał, że chodzi tutaj także o przedszkola.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zatrudnienie małżonka nie zawsze opłacalne?

  Zatrudnienie małżonka nie zawsze opłacalne?

  Przedsiębiorcy nierzadko na początku prowadzenia biznesu zatrudniają do pomocy w firmie kogoś z rodziny z myślą, że zaoszczędzą i jednocześnie wyeliminują ryzyko związane ze współpracą z obcym człowiekiem. Aby poprawnie rozliczyć ...

 • Zatrudnienie w firmie współmałżonka – jakie konsekwencje?

  Zatrudnienie w firmie współmałżonka – jakie konsekwencje?

  Nad zatrudnieniem małżonka w swojej firmie z pewnością zastanawia się wielu przedsiębiorców. Należy jednak wiedzieć, że takie postępowanie w kontekście podatkowym wcale nie musi być opłacalne. Z jakimi konkretnie konsekwencjami wiąże ...

 • Składki ZUS nawet za osoby współpracujące

  Składki ZUS nawet za osoby współpracujące

  Przedsiębiorcy, którym w prowadzeniu firmy pomagają małżonek czy rodzice, powinni zapłacić za nich składki ZUS - nawet wtedy, gdy najbliższa rodzina wspiera firmę swoją pracą bezpłatnie.

 • Zatrudnienie małżonka w swojej firmie

  Zatrudnienie małżonka w swojej firmie

  Nie istnieje norma prawna, która nakazywałaby lub zabraniała nawiązywania stosunku pracy między osobami bliskimi. Biorąc pod uwagę zasadę równości obywateli wobec prawa, należy uznać, iż strony tego stosunku mają wolny wybór w tym ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania