eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy mogę zmniejszyć wymiar czasu pracy do 9/10 etatu po urlopie macierzyńskim, wypoczynkowym?


2015-02-19 15:19 autor: ANIA1983

9 558 odsłon

Czy mogę zmniejszyć wymiar czasu pracy do 9/10 etatu po urlopie macierzyńskim, wypoczynkowym?

Witam,

czy mogę zmniejszyć wymiar czasu pracy do 9/10 etatu po urlopie macierzyńskim, wypoczynkowym i następnie zwolnieniu lekarskim? Chcę korzystać z uprawnienia i zamiast korzystać z urlopu wychowawczego chcę zmienić wymiar czasu pracy na 9/10 etatu aby uchronić się przed zwolnieniem.

Po urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym chcę iść na zwolnienie. Czy już w trakcie zwolnienia lekarskiego mam napisać pismo o zmianę wymiaru czasu pracy, czy mogę to zrobić po powrocie do pracy? Ile czasu będę chroniona przed zwolnieniem? Czy 9/10 etatu może być czy musi być niższy wymiar?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-02-21 21:36 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Maksymanlnie mozn zmniejszyc wymiar do 1/2 etatu. Ochrona przed zwolnieniem jest bezwzgledna tylko wtedy, gdy pracodawca zatrudnia mniej niz 20 osób i nie może zastosować zwolnień grupowych. Wniosek o skrócenie etatu daje się 14 dni wczesniej.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 2 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-01 15:42 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

  Zgodnie z art. 186⁷ § 1. Kodeksu pracy pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

  Wniosek, o którym mowa powyżej, składa się na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku.

  Natomiast art. 186⁸ § 1 Kodeksu pracy stanowi, iż pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

  Zapraszamy do zapoznania się z materiałem

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Czas pracy w 2010 r.

  Czas pracy w 2010 r.

  Przedstawiamy gotowe obliczenia wymiarów czasu pracy na poszczególne miesiące nadchodzącego roku, a także przypominamy na jakie "pułapki" należy zwrócić uwagę w tym roku. Wymiar czasu pracy obliczamy na podstawie art. 130 kp.

 • Urlop rodzicielski i ojcowski po nowemu. Jakie jeszcze zmiany dla rodziców od 26 kwietnia?

  Urlop rodzicielski i ojcowski po nowemu. Jakie jeszcze zmiany dla rodziców od 26 kwietnia?

  Już 26 kwietnia w życie wejdzie nowelizacja Kodeksu Pracy, która nada szereg nowych uprawnień pracownikom będącym rodzicami małych dzieci. Nowe przepisy oznaczają nie tylko zmiany w wysokości wypłacanych świadczeń i zwiększenie ochrony ...

 • Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?

  Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?

  Kobiety w ciąży oraz pracujące mamy należą do szczególnej grupy pracowników. Podlegają ochronie w pracy zawodowej, mają także dodatkowe prawa i przywileje wynikające z Kodeksu pracy. Regulacje te ułatwiają łączenie aktywności na polu ...

 • Ile godzin pracy w 2022 roku?

  Ile godzin pracy w 2022 roku?

  W grudniu wymiar czasu pracy na pełnym etacie wynosi 22 dni, czyli 176 godzin. Pracownikowi przysługuje wtedy jeden dodatkowy dzień wolny do odbioru za Boże Narodzenie, które wypada w sobotę. Wykorzystanie go tuż po świętach lub przed ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania