eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy mogę skrócić wymiar czasu pracy, czy jestem chroniona przez 12 miesięcy przed zwolnieniem?


2015-01-14 16:26 autor: lucy6

3 430 odsłon

Czy mogę skrócić wymiar czasu pracy, czy jestem chroniona przez 12 miesięcy przed zwolnieniem?

Witam,

obecnie przebywam na urlopie wypoczynkowym po zakończonym urlopie macierzyńskim. Czy wracając do pracy i składając wniosek o skrócenie wymiaru czasu pracy do np.: 7/8 będę chroniona przed zwolnieniem?

Dodam tylko, że pracuję w firmie, w której będzie miała miejsce likwidacja kilku stanowisk pracy w tym zamknięcia oddziału, w którym pracuję (w sumie likwidacja nie będzie dotyczyła tylko i wyłącznie stanowisk z zamykanego oddziału). Dowiedziałam się, że zwolnienia w moim mieście nie są zwolnieniami grupowymi, a indywidualnymi i będą opierać się na ustawie o zwolnieniach grupowych i że nie do końca taki wniosek może mnie chronić.

Proszę zatem o odpowiedź, jak zinterpretować mój przypadek? O co ewentualnie mogłabym dopytać i na jaki zapis w ustawie się powołać żeby skorzystać z 12 miesięcznego okresu ochronnego?

Pozdrawiam i z góry dziękuję z odpowiedź.

Pytanie zaktualizowano 2015-01-15 16:24

witam ponownie,

proszę jeszcze o dodatkową odpowiedź, czy bazując na art.5 ust.3 Ustawy o zwolnieniach grupowych oraz na art. 41 KP gdybym skorzystała z uropu wychowawczego o okresie trwania krótszym niż 3 miesiące, to czy pracodawca może mnie zwolnić w tym okresie biorąc pod uwagę okoliczności opisane powyżej?

z góry dziękuję za szybką odpowiedź

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-01-14 22:39 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Przy zwolnieniach grupowych bąź indywidualnych na zasadach zwolnień grupowych nie jest Pani chroniona. Pracodawca może zwolnić osobę przebywającą na urlopie wychowawczym lub taką, która wnioskowała o bniżenie etatu. Bezwzględą ochroną sa objęte osoby u pracodawcy, który zatrudnia mniej niz 20 osób i nie może zastosować ustawy o szczególnym sposobie rozwiązywania umów z pracownikami.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-15 15:49 autor odpowiedzi: lucy6

  Dziękuje za szybką odpowiedź

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-04-15 11:00 autor odpowiedzi: mamawera

  Witam
  Mam trochę podobną sytuację - z tym, że po powrocie do pracy spotka mnie obniżenie wynagrodzenia - jeśli skorzystam z obniżonego wymiaru pracy po urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym i będę objęta ochroną przed zwolnieniem przez 12 miesięcy - to czy pracodawca może zaproponować mi obniżenie wynagrodzenia (nie chodzi mi o przeliczenie wynagrodzenia proporcjonalnie do wymiaru pracy, bo to jest oczywiste, tylko obniżenie kwoty aneksem do umowy). Jeśli nie przyjmę takiego obniżenia to czy może mnie jednak zwolnić?
  Z góry dziękuję za pomoc.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • tojamama

  Dodano 2020-08-25 09:45 przez tojamama

  Czy jestem na okresie ochronnym po ciąży.

  W październiku 2019 zmieniono mi umowę na 7/8 etatu bezterminowo. W październiku wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim. W grudniu zaszłam w ciążę. Dziecko urodziłam w sierpniu 2019. W sierpniu 2020 kończy się urlop macierzyński i wykorzystam urlop wypoczynkowy. Czy po powrocie do pracy pracodaw...

 • wmoni

  Dodano 2015-02-03 22:36 przez wmoni

  Skrócony wymiar czasu pracy a umowa na czas określony

  Witam, na koniec lutego wracam do pracy, po rocznym urlopie macierzyńskim. Aktualnie przebywam na zaległym urlopie wypoczynkowym. Zamierzam zawnioskować o skrócenie wymiaru czasu pracy na 7/8 etatu. Karmię swojego synka piersią. Rozumiem, że mogę również zawnioskować o udzielenie mi 2 półgodzinnych ...

 • ANIA1983

  Dodano 2014-12-03 09:07 przez ANIA1983

  Czy mogę złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy po urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym?

  Chciałabym złożyć do pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do 7/8 etatu po urlopie macierzyńskim i wykorzystanym urlopie wypoczynkowym (na 14 dni przed końcem urlopu wypoczynkowego), ewentualnie w czasie zwolnienia na dziecko, które zamierzam jeszcze wykorzystać.
  Wniosek chcę złożyć aby...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-12-18 21:34 przez konto usunięte

  7/8 etatu dla matki a ojciec na macierzyńskim

  Chcę wrócić do pracy po wykorzystaniu części dodatkowego urlopu macierzyńskiego a resztę tego urlopu i cały rodzicielski weźmie ojciec dziecka.Czy mnie chroni przed zwolnieniem z pracy przejście na 7/8 etatu? Niektórzy twierdzą, że skoro ojciec wykorzystuje macierzyński i rodzicielski, to mnie nie c...

 • Karolina534

  Dodano 2014-12-09 13:41 przez Karolina534

  Powrót z urlopu macierzyńskiego i zmiana etatu na 7/8

  Witam,kończy mi się urlop macierzyński, następnie wykorzystam 2 miesiące zaległego urlopu wypoczynkowego i po powrocie chcę zmienić etat na 7/8.Kiedy powinnam złożyć wniosek o zmianę etatu - bedąc już na wypoczynkowym zaległym czy wcześniej? Czy od tego momentu zmiany etatu jestem chroniona i pracod...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania