eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy syndyk może wypowiedzieć mi pracę, gdy sprawa o przywróceniu mnie do pracy jest w sądzie?


2014-11-03 12:11 autor: zakłopotana 58

1 745 odsłon

Czy syndyk może wypowiedzieć mi pracę, gdy sprawa o przywróceniu mnie do pracy jest w sądzie?

Witam serdecznie,

znalazłam się w patowej sytuacji i nie wiem, co mam dalej robić. Po rozwiązaniu ze mną umowy przez pracodawcę na podstawie art. 58 k.p z powodu wykorzystania 182 dniowego zasiłku chorobowego, które nastąpiło dnia 7.01. 2014 r. nadal byłam niezdolna do pracy z powodu choroby i po zakończeniu zwolnienia lekarskiego zarejestrowałam się w urzędzie pracy i od 26.02.2014 przebywam na zasiłku dla bezrobotnych.

Po zaskarżeniu w sądzie rozwiązania umowy  dnia 9.07.2014 sąd wyrokiem zaocznym przywrócił mnie do pracy nadając wyrokowi klauzulę natychmiastowej wykonalności, którą podtrzymał dnia 02.10.2014 r. przy rozpatrzeniu odwołania i zaskarżenia wyroku przez mojego  pracodawcę. Jednakże sąd w swoim piśmie wyznaczył mi termin przesłuchania w charakterze powoda na dzień 11.03.2014 r.

1. Czy pomimo odwołania i zaskarżeniu wyroku pracodawca powinien przywrócić mnie do pracy? Dodam, iż pismem z dnia 15.07 2014 r. zgłosiłam swoją gotowość podjęcia pracy i stawiłam się w wyznaczonym dniu, niestety firma była zamknięta. 

W połowie października pismem od komornika zostałam poinformowana, iż z powodu ogłoszenia przez sąd w dniu 17.09 2014 r. upadłości firmy moje zasądzone roszczenia finansowe (wypłata zaległego wynagrodzenia), czyli egzekucja komornicza zostały wstrzymane. W piśmie otrzymałam wyrok sądowy o upadłości firmy, oraz nazwisko syndyka prowadzącego tę sprawę. 

W dniu 27.10. 2014 r. telefonicznie umówiłam się z syndykiem na spotkanie, które odbyło się 29.10.2014 r. Syndyk po zapoznaniu się z wyrokiem sądu o przywrócenie mnie do pracy w dniu 30.10.2014 r. wysłał mi wypowiedzenie pracy z powodu upadłości firmy. 

Ważną informacją jest to ,że mój  pracodawca zaskarżył w sądzie wyrok o upadłości firmy i sprawa na tę chwilę jest jeszcze ostatecznie nie rozstrzygnięta.

2. Czy syndyk może wypowiedzieć mi pracę, gdy sprawa o przywróceniu mnie do pracy jest w sądzie i oczekuje na ponowne rozpatrzenie z powodu zaskarżenie tego wyroku przez mojego pracodawcę? Pobieram zasiłek dla bezrobotnych i mam obowiązek zgłoszenia do urzędu pracy informacji o podjęciu pracy, ale nie wiem, jaki mam podać termin, gdyż praktycznie cały czas czekałam na ruch po stronie pracodawcy i śledziłam wszystko w dokumentacji sądowej.

Pogmatwana moja sytuacja jest niesamowicie, nie wiem co mam dalej robić i jakie są moje prawa i obowiązki?

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • SZATAN

  Dodano 2014-02-08 11:00 przez SZATAN

  Zaległe wynagrodzenie, likwidacja stanowiska pracy a odprawa

  1. Jak odzyskać pieniądze za listopad i grudzień 2013 r., których pracodawca nie zapłacił mi za pracę?
  2. Czy jeżeli dostałam wypowiedzenie z powodu likwidacji stanowiska w zakładzie będącym w stanie upadłości należy mi się odprawa?
  Umowa o pracę była na czas nieokreślony, przepracowałem tam rok, je...

 • zakłopotana 58

  Dodano 2014-12-22 09:42 przez zakłopotana 58

  Czy przysługuje mi świadczenie przedemerytalne?

  Witam,w lutym 2015 r. kończę 57 lat. Ogółem mój staż pracy to 42 lata, w tym około 36 lat składkowych. W listopadzie tego roku syndyk wypowiedział mi umowę o pracę z przyczyny upadłości firmy. Od 5 grudnia po 30-dniowej przerwie w pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych (sądowy nakaz przywrócenia do pra...

 • zakłopotana 58

  Dodano 2014-12-18 14:30 przez zakłopotana 58

  Czy zwrot pobieranego zasiłku po przywróceniu do pracy przedłuża wypłatę zasiłku dla bezrobotnych?

  Witam serdecznie,pilnie potrzebuję porady w mojej sprawie. Sąd przywrócił mnie do pracy zasądzając wypłatę wynagrodzenia za 3 miesiące pozostawienia bez pracy. Wyrokowi nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Sprawę oddałam do komornika. W tym czasie pobierałam zasiłek dla bezrobotnych. Niestety ...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-12-27 17:44 przez konto usunięte

  Świadczenie przedemerytalne a zawieszona działalność gospodarcza

  Witam!
  Od 01 lutego 2013 r. do 31 stycznia 2014 r. mam zawieszoną działalność gospodarczą. Od marca 2013 r. jestem zarejestrowana w PUP jako bezrobotna i pobieram zasiłek dla bezrobotnych.
  W kwietniu 2014 roku skończę 54 lata, od sierpnia 1979 r. do kwietnia 2003 r. tj. 23 lata byłam zatrudniona na ...

 • kama2002

  Dodano 2015-06-14 21:13 przez kama2002

  Brak wypłaty wynagrodzenia i odprawy

  Witam,zostałam zwolniona za 3-miesięcznym wypowiedzeniem, które zakończyło się w maju. Pracodawca nie wypłacił mi zaległej pensji za maj oraz należnej mi dwumiesięcznej odprawy i nie zamierza tego zrobić (tak mnie poinformował w rozmowie telefonicznej - podając powód - brak środków). W ciągu najbliż...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Upadłość pracodawcy. Co może pracownik?

  Upadłość pracodawcy. Co może pracownik?

  W przypadku ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy, pracownicy stają się jego wierzycielami. Są zaspokajani w pierwszej kolejności z masy upadłości, szczególnie w zakresie zaległych pensji. Nie muszą zgłaszać swoich roszczeń syndykowi ...

 • Ogłoszenie upadłości przez firmę a jej polisa ubezpieczeniowa

  Ogłoszenie upadłości przez firmę a jej polisa ubezpieczeniowa

  W momencie ogłoszenia upadłości przez firmę, kwestia jej polisy ubezpieczeniowej staje się poważnym problemem. Upadłość często powoduje zaprzestanie opłacania składek, co oczywiście prowadzi do zamknięcia polisy. Nawet jednak w ...

 • Zmiany w KPC: postępowanie przed sądem pracy i ubezpieczeń społecznych

  Zmiany w KPC: postępowanie przed sądem pracy i ubezpieczeń społecznych

  Do głównych celów projektu zmiany KPC należy przyspieszenie postępowania przed sądami pracy i ubezpieczeń społecznych oraz uporządkowanie niektórych kwestii związanych z reprezentacją pracodawcy i organów rentowych.

 • Wypowiedzenie umowy na zwolnieniu lekarskim

  Wypowiedzenie umowy na zwolnieniu lekarskim

  Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Możliwość rozwiązania przez pracownika umowy o pracę za wypowiedzeniem nie jest przy tym w żaden sposób ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania