eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy muszę uregulować to manko?


2014-01-27 15:54 autor: bąbka

10 667 odsłon

Czy muszę uregulować to manko?

Po przeprowadzonej inwenteryzacji przepracowałam 1 dzień, po czym zachorowałam. Po 40 dniach została przeprowadzona kolejna inwentaryzacja, gdzie wyszedł niedobór. Czy muszę go spłacić, czy mogę ubiegać się o niespłacenie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-10-29 22:40 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Od odpowiedzialności  pracownik może się uwolnić, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia. 

  Prawidłowe powierzenie mienia to takie, które dla przejmującego ustala stan zerowy, czyli punkt wyjścia, w kierunku późniejszych rozliczeń. Inwentaryzacja początkowa i końcowa dają możliwość wyliczenia ewentualnego braku (niedoboru w mieniu).(wyrok sądu w Katowicach III APr 82/94 z dnia 21.IV.1995).”

  Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-09-03 13:46 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam, u mnie jest taka sytuacja iż jestem zatrudniona w sklepie mięsnym na umowę o prace ale obecnie znajduje sie na zwolnieniu lekarskim. Umowa z zakladem zostala podpisana dnia 19 stycznia br, nie bylo żadnej inwentaryzacji, z chwila gdy poszlam na zwolnienie tj. 1 lipca nie zostal sporządzony remanent, tylko dnia 4 lipca, po prawie 2 miesiacach przyszlo mi pismo obciążające mnie mankiem.

  Nie podpisywalam żadnego protokolu żadnego dokumentu, mam podpisana odp materialna, pracodawca w żaden sposób nie poinformowal mnie o zaistnialym braku, co mam robić?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-09-03 16:15 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Jeśłi prawidłowo nie powierzono Pani mienia to nie ma możliwości obciążenia mankiem.

  Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-01-29 15:26 autor odpowiedzi: kawiarenka87

  Witam,
  pracuję w sklepie od 3 miesięcy i na koniec roku 2015 sporządzono remanent, który wykazał, że manko roczne wynosi ponad tysiąc zł. Mam podpisaną odpowiedzialność materialną, ale z datą przypadającą na pierwszy dzień pracy, tj. połowa października. Dziś dostałam pismo, w którym pracodawca informuje mnie, że razem z moją współpracowniczką musimy pokryć koszty całego braku. I tu moje pytanie: czy skoro mam podpisaną odpowiedzialność materialną od 15tego października to czy pracodawca ma prawo żądać ode mnie zwrotu manka za cały 2015 rok? Czy powinni mi naliczyć kwotę tylko z tych 2,5 miesiąca?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Sanderka83

  Dodano 2017-11-03 18:59 przez Sanderka83

  Czy muszę po miesiącu od rozwiązania umowy zapłacić manko?

  Witam,po rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron i otrzymaniu miesiąc temu świadectwa pracy i wynagrodzenia, otrzymałam telefon, że mam przyjechać i podpisać wynik inwentury, która była w dniu rozwiązania umowy. Czy ja muszę ją płacić?

 • folia20061

  Dodano 2013-12-30 21:18 przez folia20061

  Spłata inwentaryzacji. Czy pracodawca może mnie do tego zmusić?

  Witam,
  problem polega na tym, iż w wyniku inwentaryzacji wynikły braki towarów za 150 tys. zł do tego nad stan za 50 tys zł. Mamy podpisaną w całej firmie odpowiedzialność materialną. Firma podzielona jest jakby na 2 działy, na jednym wyszło wszystko ok, a na moim są takie braki. Szef stwierdził, że...

 • konto usunięte

  Dodano 2017-11-27 15:57 przez konto usunięte

  L4 a inwentaryzacja

  Witam,od miesiąca przybywam na L4. Zostałem poinformowany o inwentaryzacji, gdyż mam podpisaną odpowiedzialność materialną.Czy muszę wskazywać jakąś osobę, która będzie mnie reprezentować? Czy muszę odpowiadać na tego maila? Jestem po operacji i szybko do tej pracy nie wrócę :(

 • Krysinskaandzelika

  Dodano 2017-11-06 18:26 przez Krysinskaandzelika

  Potrącenia przez szefa. Czy ma rację?

  Dzień dobry,szef każe mi oddać za braki w inwentaryzacji choć nie podpisywałam żadnych papierów odnośnie odpowiedzialności materialnej. W moim sklepie inwentaryzacje robi się co miesiąc. Okazało się, że szef naliczył sobie za wędlinę, której brakuje po 8 dag - po prostu wyschła, bo długo leżała i za...

 • konto usunięte

  Dodano 2015-07-14 22:43 przez konto usunięte

  Czy mogę wytoczyć pracodawcy sprawę?

  Szef za manko potrącił mi z wypłaty 1 000 zł, gdy odchodziłam z pracy, bo sama się zwolniłam. Było 600 zł manka. Wczoraj się dowiedziałam, że jest 3000 zł. Odkąd sklep funkcjonuje zawsze były manka - to brakuje nie w kasie, a w towarze.Czy pracodawca może mi tyle wziąć, a kierowniczka jak już pisała...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Popularne L4 to nic innego jak oświadczenie, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Jakie konsekwencje ma podjęcie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego?

 • Choroba pracownika a wypowiedzenie umowy

  Choroba pracownika a wypowiedzenie umowy

  Artykuł 41 Kodeksu pracy zakazuje pracodawcy dokonywania wypowiedzenia umowy o pracę w czasie nieobecności pracownika w pracy, a nie w czasie istnienia przyczyny usprawiedliwiającej nieobecność w pracy. Wyrok SN z 5 maja 2010 r., II PK 343/09.

 • Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim

  Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim

  Pracodawca, który ma wątpliwości co do poprawności wystawienia zwolnienia lekarskiego lub prawidłowości jego wykorzystania przez pracownika, może przeprowadzić kontrolę w tym zakresie.

 • Ślub pracownika a zwolnienie lekarskie

  Ślub pracownika a zwolnienie lekarskie

  Rozważmy następującą sytuację: pracownica przebywała na dwutygodniowym zwolnieniu lekarskim. Na zaświadczeniu lekarskim widniała adnotacja, że "chory może chodzić". Szef dowiedział się, że w trakcie zwolnienia zatrudniona zawarła ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania