eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › Brak L4 - jaka nieobecność?


2020-10-04 15:29 autor: Minimal1

2 303 odsłon

Brak L4 - jaka nieobecność?

Dzień dobry, jeśli pracownik twierdzi, że w danym okresie był na L4, ale do tej pory się ono nie pojawiło na platformie ZUS, jak taki przypadek należy potraktować? Jako nieobecność nieusprawiedliwiona niepłatna czy usprawiedliwiona niepłatna?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2020-10-05 12:27 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Istnieje ryzyko, że lekarz wpisał na zwolnieniu lekarskim niepoprawny NIP (takie ryzyko istnieje nawet w dobie elektronicznych zwolnień lekarskich). Zatem nie zaszkodzi poinformować pracownika o braku takiego zwolnienia na PUE pracodawcy. Być może pracownik ma własny (papierowy) egzemplarz takiego zwolnienia, którego kopia pozwoli zweryfikować pracodawcy, które informacje na nim są ewentualnie błędne. Jeżeli dane są poprawne wystarczy wysłać taki dokument do ZUS (np. drogą mailową) z prośbą o wyrażenie opinii w tej sprawie.

  Co do rodzaju nieobecności można uznać, że będzie nią nieobecność nieusprawiedliwiona niepłatna. Nieusprawiedliwiona ponieważ pracownik nie dysponuje dowodem wskazanym w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (§ 3), a niepłatna, ponieważ wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną (za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią) - art. 80. Kodeksu pracy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Kas28

  Dodano 2021-03-09 23:33 przez Kas28

  Czy muszę podawać przyczynę zwolnienia lekarskiego?

  Witam, mam zwolnienie lekarskie, napisałam przełożonej że mnie nie będzie w pracy, później zostało wysłane elektroniczne zwolnienie. Czy musiałam kolejny raz powiadomić Pracodawcę o tym, że mnie nie będzie?
  Dziś pracodawca napisał że nie dopełniłam obowiązków bo nie podałam przyczyny nieobecności, z...

 • Karol8845

  Dodano 2021-04-30 20:14 przez Karol8845

  Co z moim l4

  Dziś skończyła mi się umowa 30 kwietnia, a już szef mówił że dostanę następną na kolejne 3 miesiące. Lecz jestem na L4 od 28 kwietnia do 5 maja, więc co z moim L4? Mam je nadal czy nie?
  1 raz dostałem L4 dzwoniąc na teleporadę i otrzymałem na mail jakby kopie tego L4. I co dalej, czy te L4 automatyc...

 • rabarbar

  Dodano 2020-07-15 13:09 przez rabarbar

  Niepoinformowanie pracodawcy o L4. Jakie mogą być konsekwencje?

  Witam, z czym wiąże się niepoinformowanie pracodawcy o przedłużeniu L4? Czy w takiej sytuacji pracodawca, mimo że pracownik jest na zwolnieniu chorobowym, może go zwolnić dyscyplinarnie?

 • Lesiu

  Dodano 2020-02-26 07:50 przez Lesiu

  Pracodawca nie akceptuje zaświadczenia o wizycie lekarskiej. Twierdzi, że to NN

  W trakcie wizyty u dentysty usunięto mi zęba. Stomatolog zaproponowała mi L4. Odmówiłem, dostałem potwierdzenie wizyty w tym dniu w tymże gabinecie stomatologicznym. Pracodawca nie akceptuje zaświadczenia, uznaje to za NN. Moim zdaniem jest to nieobecność usprawiedliwiona niepłatna.

 • katszy

  Dodano 2019-07-15 10:14 przez katszy

  Skrócenie zwolnienia lekarskiego

  Dzień dobry, czy jest możliwe skrócenie L4 przez lekarza prowadzącego lub innego lekarza przy złamaniu nadgarstka? Nie chcę być na zwolnieniu. Bardzo bym chciała wrócić do pracy. Uraz ręki w żadnym stopniu nie przeszkadza mi w wykonywaniu pracy biurowej.
  Dzwoniłam dziś na rejestrację i otrzymałam in...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania