eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › Obniżenie wynagrodzenia przez zleceniodawcę


2020-08-19 11:48 autor: Kkrzemp98

4 980 odsłon

Obniżenie wynagrodzenia przez zleceniodawcę

Czy zleceniodawca ma prawo zawrzeć w umowie zapis dotyczący obniżenia wynagrodzenia (w wysokości nie więcej niż 20%) w przypadku gdy zleceniobiorca nie udokumentuje pozostawania w stosunku pracy z innym podmiotem?

Zapis brzmi:

"Zleceniodawca zastrzega sobie prawo obniżenia wynagrodzenia za dany okres rozliczeniowy łącznie o nie więcej niż 20%, w razie gdy Przedstawiciel nie udokumentuje pozostawania w stosunku pracy z innym podmiotem niż Zleceniodawca, gdzie podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy jest wyższa lub równa od kwoty określonej w ustawie z dnia 10.10.2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę lub nie udokumentuje wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, z innym podmiotem niż Zleceniodawca, od której odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne, gdzie podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tego tytułu jest wyższa lub równa od kwoty określonej w ustawie z dnia 10.10.2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, bądź nie złoży pisemnego oświadczenia o prowadzeniu działalności gospodarczej, z tytułu której odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne, gdzie podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tego tytułu jest wyższa lub równa 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego na dany rok kalendarzowy przez Ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". Zleceniodawca jest uprawniony do obniżenia wynagrodzenia za dany okres rozliczeniowy łącznie o nie więcej niż 20% również w razie przebywania Przedstawiciela na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub bezpłatnym."

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2020-08-19 22:52 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Istnieje możliwość, że zleceniodawca obniży w określonych sytuacjach wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia. Może to nastąpić na podstawie zapisów zawartej umowy lub na podstawie regulacji  Kodeksu cywilnego. W ziązku z tym, jezeli taki zapis znajdzie się w umowie, to bedzie mógł być zastosowany przez zleceniodawcę.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Ewa4677

  Dodano 2020-07-30 16:30 przez Ewa4677

  Umowa zlecenie a ewidencja godzin

  Dzień dobry, Moja córka została zatrudniona na umowę zlecenie w pełnym wymiarze godzinowym. W umowie wpisana jest stawka godzinowa, ale pracodawca zaproponował córce stałą kwotę miesięczną, na którą córka się zgodziła. Co miesiąc córka musi podpisać ewidencje godzin, gdzie zauważyła, że ma mniej god...

 • 04Anka09

  Dodano 2023-07-31 12:16 przez 04Anka09

  jaka pensja na umowie zlecenie?

  Witam, pracuje na umowe zlecenie. Pensje na umowie mam 3600 brutto. Czy na umowie zlecenie nie powinna być naliczana stawka za każdą godzinę zamiast pełnej kwoty (3600 brutto)?

 • miro6363

  Dodano 2021-02-11 19:08 przez miro6363

  Naliczenie wynagrodzenia za niepełny miesiąc

  Mam pytanie dotyczące naliczania wynagrodzenia. Otóż stawkę w umowie zleceniu mam stałą za miesiąc 1665 euro. Pracę zacząłem od 15 dnia miesiąca. Jak księgowa powinna wyliczyć  wynagrodzenie? Dzielić miesiąc, czyli 1665 euro, przez 30 czy przez 31 dni?
  I bardzo proszę o podstawę  prawną.

 • ewelinas

  Dodano 2020-11-10 13:27 przez ewelinas

  Umowa o pracę czy zlecenie?

  Odbyłam staż 3 miesięczny, po którym zaproponowano mi 2 typy umów, obie są na rok czasu z okresem wypowiedzenia: miesięcznym, posiadam status studenta do 30.09.2021.
  1. Umowa o pracę, na rękę: 2600 zł, 
  2. Umowa zlecenie na rękę 2900 zł, w tym L4 oraz przysługujący normalnie urlop.
  Jak w takim przyp...

 • wiikkaaa

  Dodano 2020-08-14 14:44 przez wiikkaaa

  Wynagrodzenie na umowie o świadczenie usług

  Jestem studentką. Mam 24 lata. Pracuję na pełny etat i mam wpisane w umówię 2200 zł brutto, czyli tyle samo netto. Po przeliczeniu wychodzi mi 13,25 zł/h.
  Czy jako studentka nie powinnam mieć 17 zł? Czy się mylę? Ostatnio znalazłam artykuł gdzie napisane było, że pracując na umowę zlecenie/ świadcze...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania