eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › Obniżenie wynagrodzenia przez zleceniodawcę


2020-08-19 11:48 autor: Kkrzemp98

4 030 odsłon

Obniżenie wynagrodzenia przez zleceniodawcę

Czy zleceniodawca ma prawo zawrzeć w umowie zapis dotyczący obniżenia wynagrodzenia (w wysokości nie więcej niż 20%) w przypadku gdy zleceniobiorca nie udokumentuje pozostawania w stosunku pracy z innym podmiotem?

Zapis brzmi:

"Zleceniodawca zastrzega sobie prawo obniżenia wynagrodzenia za dany okres rozliczeniowy łącznie o nie więcej niż 20%, w razie gdy Przedstawiciel nie udokumentuje pozostawania w stosunku pracy z innym podmiotem niż Zleceniodawca, gdzie podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy jest wyższa lub równa od kwoty określonej w ustawie z dnia 10.10.2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę lub nie udokumentuje wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, z innym podmiotem niż Zleceniodawca, od której odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne, gdzie podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tego tytułu jest wyższa lub równa od kwoty określonej w ustawie z dnia 10.10.2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, bądź nie złoży pisemnego oświadczenia o prowadzeniu działalności gospodarczej, z tytułu której odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne, gdzie podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tego tytułu jest wyższa lub równa 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego na dany rok kalendarzowy przez Ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". Zleceniodawca jest uprawniony do obniżenia wynagrodzenia za dany okres rozliczeniowy łącznie o nie więcej niż 20% również w razie przebywania Przedstawiciela na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub bezpłatnym."

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2020-08-19 22:52 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Istnieje możliwość, że zleceniodawca obniży w określonych sytuacjach wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia. Może to nastąpić na podstawie zapisów zawartej umowy lub na podstawie regulacji  Kodeksu cywilnego. W ziązku z tym, jezeli taki zapis znajdzie się w umowie, to bedzie mógł być zastosowany przez zleceniodawcę.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Ewa4677

  Dodano 2020-07-30 16:30 przez Ewa4677

  Umowa zlecenie a ewidencja godzin

  Dzień dobry, Moja córka została zatrudniona na umowę zlecenie w pełnym wymiarze godzinowym. W umowie wpisana jest stawka godzinowa, ale pracodawca zaproponował córce stałą kwotę miesięczną, na którą córka się zgodziła. Co miesiąc córka musi podpisać ewidencje godzin, gdzie zauważyła, że ma mniej god...

 • miro6363

  Dodano 2021-02-11 19:08 przez miro6363

  Naliczenie wynagrodzenia za niepełny miesiąc

  Mam pytanie dotyczące naliczania wynagrodzenia. Otóż stawkę w umowie zleceniu mam stałą za miesiąc 1665 euro. Pracę zacząłem od 15 dnia miesiąca. Jak księgowa powinna wyliczyć  wynagrodzenie? Dzielić miesiąc, czyli 1665 euro, przez 30 czy przez 31 dni?
  I bardzo proszę o podstawę  prawną.

 • ewelinas

  Dodano 2020-11-10 13:27 przez ewelinas

  Umowa o pracę czy zlecenie?

  Odbyłam staż 3 miesięczny, po którym zaproponowano mi 2 typy umów, obie są na rok czasu z okresem wypowiedzenia: miesięcznym, posiadam status studenta do 30.09.2021.
  1. Umowa o pracę, na rękę: 2600 zł, 
  2. Umowa zlecenie na rękę 2900 zł, w tym L4 oraz przysługujący normalnie urlop.
  Jak w takim przyp...

 • wiikkaaa

  Dodano 2020-08-14 14:44 przez wiikkaaa

  Wynagrodzenie na umowie o świadczenie usług

  Jestem studentką. Mam 24 lata. Pracuję na pełny etat i mam wpisane w umówię 2200 zł brutto, czyli tyle samo netto. Po przeliczeniu wychodzi mi 13,25 zł/h.
  Czy jako studentka nie powinnam mieć 17 zł? Czy się mylę? Ostatnio znalazłam artykuł gdzie napisane było, że pracując na umowę zlecenie/ świadcze...

 • karola4784

  Dodano 2020-05-24 21:17 przez karola4784

  Umowa zlecenie - jakie warunki?

  Witam,
  jakie składki odprowadza pracodawca na umowę zlecenie? Które są obowiązkowe, a które dobrowolne?
  Czy praca na umowę zlecenie wlicza się do stażu pracy? Czy składki odprowadzane obowiązkowe wliczają się do emerytury?
  Jaka jest najniższa stawka godzinowa?
  Pozdrawiam

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania