eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Pracodawca nie akceptuje zaświadczenia o wizycie lekarskiej. Twierdzi, że to NN


2020-02-26 07:50 autor: Lesiu

3 121 odsłon

Pracodawca nie akceptuje zaświadczenia o wizycie lekarskiej. Twierdzi, że to NN

W trakcie wizyty u dentysty usunięto mi zęba. Stomatolog zaproponowała mi L4. Odmówiłem, dostałem potwierdzenie wizyty w tym dniu w tymże gabinecie stomatologicznym.

Pracodawca nie akceptuje zaświadczenia, uznaje to za NN. Moim zdaniem jest to nieobecność usprawiedliwiona niepłatna.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2020-02-26 20:35 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy§ 3. Dowodami usprawiedliwiającymi nieobecność w pracy są: 1) zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, wystawione zgodnie z przepisami o orzekaniu o czasowej niezdolności do pracy,2) decyzja właściwego państwowego inspektora sanitarnego, wydana zgodnie z przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych - w razie odosobnienia pracownika z przyczyn przewidzianych tymi przepisami,3) oświadczenie pracownika - w razie zaistnienia okoliczności uzasadniających konieczność sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do której dziecko uczęszcza,4) imienne wezwanie pracownika do osobistego stawienia się wystosowane przez organ właściwy w sprawach powszechnego obowiązku obrony, organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sąd, prokuraturę, policję lub organ prowadzący postępowanie w sprawach o wykroczenia - w charakterze strony lub świadka w postępowaniu prowadzonym przed tymi organami, zawierające adnotację potwierdzającą stawienie się pracownika na to wezwanie,5) oświadczenie pracownika potwierdzające odbycie podróży służbowej w godzinach nocnych, zakończonej w takim czasie, że do rozpoczęcia pracy nie upłynęło 8 godzin, w warunkach uniemożliwiających odpoczynek nocny.

  Obawiam się zatem, że pracodawca ma rację. Należało jednak przyjąć propozycję stomatologa dotyczącą wystawienia zwolnienia lekarskiego. Lepiej by Pan na tym wyszedł.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • firtoz

  Dodano 2019-09-19 21:22 przez firtoz

  Czy nie jest za późno na świadczenie rehabilitacyjne?

  Witam,z dniem 08.09.2019 upłynęło 182 dni, kiedy przebywałem na L4. Od 09.09 zatem moje nieobecności w pracy są niepłatne i nieusprawiedliwione. Jednak pracodawca poinformował mnie, że nie rozwiąże ze mną umowy o pracę, ale poczeka na decyzję ZUS w sprawie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego. C...

 • Minimal1

  Dodano 2020-10-04 15:29 przez Minimal1

  Brak L4 - jaka nieobecność?

  Dzień dobry, jeśli pracownik twierdzi, że w danym okresie był na L4, ale do tej pory się ono nie pojawiło na platformie ZUS, jak taki przypadek należy potraktować? Jako nieobecność nieusprawiedliwiona niepłatna czy usprawiedliwiona niepłatna?

 • julka

  Dodano 2013-08-09 12:50 przez julka

  Zwolnienie z pracy z powodu nieobecności nieusprawiedliwionej

  Czy pracodawca może mnie zwolnić z pracy z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności? Pracuję w systemie zmianowym, w czwartek nie byłem w pracy, nikogo nie powiadomiłem i dopiero we wtorek poszedłem do pracy zgodnie z harmonogramem pracy. Czy pracodawca może wręczyć mi wypowiedzenie?

 • Iza1706

  Dodano 2017-11-22 10:20 przez Iza1706

  Zwolnienie pracownika w trakcie L4

  Dzień dobry, mam pytanie odnośnie wypowiedzenia, tzn. w jakim terminie pracodawca może mnie zwolnić, jeżeli moja nieobecność nieusprawiedliwiona w pracy (3 dni) była w dniach 6, 7, 8 października, a od dnia 9.10 przebywam na zwolnieniu?
  Mam taką sytuację, iż chcąc zanieść kolejne zwolnienie i dowied...

 • 7sanchez7

  Dodano 2015-05-14 17:30 przez 7sanchez7

  Nieobecność nieusprawiedliwiona w pracy

  Witam, dostałem wypowiedzenie umowy o pracę z okresem wypowiedzenia.W pracy nie bylem obecny dwa dni nie informując o tym nikogo. Następnego dnia mistrz poinformował mnie o karze cofnięcia premii jednocześnie karząc wypisać 2-dniowy wniosek urlopowy na żądanie. Dnia czwartego odbyłem rozmowę z kiero...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania