eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaBHP › Nieprzygotowanie miejsca i warunków pracy


2014-10-22 10:28 autor: lolo11

2 658 odsłon

Nieprzygotowanie miejsca i warunków pracy

Witam,

pracuję w laboratorium chemicznym, o ile można tak nazwać to miejsce. Pokój - na podłodze wykładzina, bez okna i bez dygestorium chemicznego. Jedynie wyciąg imitujący dygestorium - jak wyciąg nad kuchenką gazową. Wykonując analizy chemiczne wszystkie opary kotłują się w pokoju, a ja mimo maseczki czuję, że wdycham to wszystko.

Wieczorny efekt to ból głowy i mdłości. Zgłaszałam naszemu BHP-owcowi żeby choć prowizorycznie zabudować ten wyciąg szybą, jednakże skończyło się na sprawdzeniu czystości filtra w wyciągu. Boję się że zgłaszając to inspekcji pracy będzie wiadomo, że to ja to zrobiłam, ponieważ sama jestem na tym stanowisku. Pomijając osobę, która znajduje się w moim pomieszczeniu z powodu braku biurek w innych pokojach.

Czytałam, że nie mają prawa mnie zwolnić mimo zgłoszenia, ale podejrzewam, że urządziliby mi takie piekło, że sama musiałabym się zwolnić. Bardzo proszę o poradę, czy jest możliwość zrobienia czegoś w tej sytuacji, czy musi tak zostać. Zaczynam bać się o swoje zdrowie.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-10-22 10:40 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  To pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
  Nie napisała Pani nic o substancjach, środkach chemicznych z którymi Pani pracuje. Proszę spojrzeć w karty charakterystyki tych środków, czy są niebezpieczne i środki profilaktyki jakie należy zastosować przy ich używaniu.  Na odległość niewiele można powiedzieć. Pani objawy są niepokojące, proszę je zgłosić przełożonemu.
  Dodatkowo w pomieszczeniu jest inna/postronna osoba. Proszę o zapoznanie się z zapisem Kodeksu Pracy. 
   Art. 210. § 1. W razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.

  § 2. Jeżeli powstrzymanie się od wykonywania pracy nie usuwa zagrożenia, o którym mowa w § 1, pracownik ma prawo oddalić się z miejsca zagrożenia, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.

  § 21.  Pracownik nie może ponosić jakichkolwiek niekorzystnych dla niego konsekwencji z powodu powstrzymania się od pracy lub oddalenia się z miejsca zagrożenia w przypadkach, o których mowa w § 1 i 2.

  § 3. Za czas powstrzymania się od wykonywania pracy lub oddalenia się z miejsca zagrożenia w przypadkach, o których mowa w § 1 i 2, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

  Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-22 11:22 autor odpowiedzi: lolo11

  Sa to glwonie: alhohol etylowy r-u 96%, chloroform, eter dietylowy, cykloheksan, kwas octowy lodowaty i inne mniej szkodliwe. Są to odczynniki bardzo lotne, drazniace, oczywiscie latwopalne, powodujace zawroty glowy i sennosc. Tak jak mowilam poza ochrona osobista - maseczka jednorazowa, okulary, fartuch, rekawiczki - inne standardy nie sa zachowane. Nie mam nawet jak przewietrzyc pomieszczenia - brak okna jak wspomnialam. Wiem ze osoba postronna nie moze przebywac w tym pomieszczeniu, ale moj glos sprzeciwu nie byl brany pod uwage. Jedyna osoba do ktorej moge sie w firmie zwrocic to jest BHPowiec, niestety taka jest polityka formy, a tak jak wspominalam zbagatelizowal sprawe. Rozumiem, ze w tej sytuacji nie mam za wiele mozlwisci, jezeli wewnatrz w firmie nie moge rozwiazac tego problemu?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-22 15:08 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Proponuję ponownie porozmawiać ze służbą BHP i zwrócić uwagę, że np. chloroform ma takie oznaczenia Acute Tox.4, H302 Działa szkodliwie po połknięciuSkin Irrit. 2,H315 Działa drażniąco na skóręCarc.2, H351 Podejrzewa się, że powoduje raka, STOT RE 2, H373 Może powodować uszkodzenia narządów poprzez długotrwałe i powtarzane narażenie
  Cykloheksan - Flam. Liq. 2, H225, Asp. Tox. 1, H304, Skin Irrit. 2, H315, STOT SE 3, H336, Aquatic Acute 1, H400, Aquatic Chronic 1, H410, Wysoce łatwopalna ciecz i pary. Połknięcie i dostanie się przez drogi oddechowe może grozić śmiercią.  Działa drażniąco na skórę. Może wywoływać uczucie senności lub zawroty głowy. Działa bardzo toksycznie na organizmy wodne, powodując długotrwałe skutki.
  W przypadku pozostałych proszę zapoznać się z kartą charakterystyki. To co Pani pisze jest niedopuszczalne przy stosowaniu środków karcerogennych i toksycznych. Jakiekolwiek kroki Pani poczyni proszę pamiętać zdrowie i życie jest najważniejsze.

  Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-22 17:00 autor odpowiedzi: lolo11

  Oczywiscie karty charakterystych wszystkich tych substancji sa mi doskonale znane i zdaje sobie sprawe z zagrozenia jakie wynika z niestosowania sie do przepisow BHP. Chcialam sie utwierdzic czy aby na pewno warunki, w ktorych pracuje nie sa zgodne z zasadami BHP, abym nie zostala posadzona o sianie paniki i bezpodstawne oskarzanie firmy. Dziekuje za wszelka pomoc.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ZZyXX

  Dodano 2015-10-29 15:06 przez ZZyXX

  Nadzór budowy. Co znaczy termin "bezpośredni nadzór"?

  Witam,jak interpretować art. 5 "Bezpośredni nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy na stanowiskach pracy sprawują odpowiednio kierownik robót oraz mistrz budowlany, stosownie do zakresu obowiązków." z ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie BHP podczas wykonywani...

 • Antek33

  Dodano 2015-10-14 14:25 przez Antek33

  Podłączanie rzutnika i laptopa a przepisy BHP

  Witam,pracuję na uczelni, mój pracodawca wymaga, żebym samodzielnie nosił na wykłady projektor multimedialny, chce też żebym przynosił (swój!) laptop.Czy samodzielnie podłączanie przez wykładowcę takiego sprzętu - rzutnika, komputera - jest zgodne z przepisami BHP? Czy przepisy BHP regulują przynosz...

 • dzasta81

  Dodano 2015-07-07 16:22 przez dzasta81

  Dopuszczalne normy przenoszenia i przetaczania ciężarów

  Witam,pracuję w zakładzie produkcyjnym, od pewnego czasu zajmuję stanowisko produkcji silikonu. Praca polega na przetaczaniu, a w zasadzie na przewożeniu ręcznym wózkiem typu "żuraw" beczek o masie 200 kg. Waga łączna beczki i wózka wynosi ok. 700 kg.Czy są jakieś normy dopuszczalne przewożenia taki...

 • Zen

  Dodano 2015-06-24 08:48 przez Zen

  Praca kosą spalinową na stromej skarpie

  Proszę mi powiedzieć, czy są przepisy/zasady regulujące pracę kosą/wykaszarką spalinową na stromych skarpach, zboczach, czy pracownicy potrzebują dodatkowych zabezpieczeń? Gdzie można znaleźć takie przepisy?Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Wszemir

  Dodano 2015-01-03 11:17 przez Wszemir

  Wielokrotny transport wózkiem napędzanym siłą mięśni

  W mojej pracy na magazynie jednym z zadań jest wydawanie komponentów i materiałów na dział produkcyjny i niepokoi mnie transport na wózkach ręcznych (nie paleciakach, ale na "stolikach z kółkami"). Samo ułożenie materiału na tym wózku odbywa się wózkiem widłowym, ale transport już ręcznie (pchanie)....

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania