eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaBHP › Zatrudnienie na stanowisku ds. BHP


2014-08-22 20:28 autor: Aloj

2 160 odsłon

Zatrudnienie na stanowisku ds. BHP

Nasza firma liczy 1000 pracowników i zatrudnia 1 pracownika na stanowisku ds. BHP oraz pracownika na stanowisku merytorycznym, który w swoim zakresie czynności ma zadania dotyczące BHP. Zadania pracownika merytorycznego obejmują w 50% czynności dotyczące spraw BHP i w 50 % inne czynności.

Czy praktyka pracodawcy jest zgodna § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 w sprawie służby BHP?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-08-22 21:06 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Tak. Pracodawca zatrudniający ponad 600 pracowników zatrudnia w pełnym wymiarze czasu pracy co najmniej 1 pracownika służby bhp na każdych 600 pracowników.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-09-23 13:51 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

    W przypadku firmy o tak dużym zatrudnieniu powinna być wieloosobowa komórka służby  bhp

    § 1.3. Pracodawca zatrudniający od 100 do 600 pracowników tworzy wieloosobową lub jednoosobową komórkę albo zatrudnia w tej komórce pracownika służby bhp w niepełnym wymiarze czasu pracy.

    4. Pracodawca zatrudniający ponad 600 pracowników zatrudnia w pełnym wymiarze czasu pracy co najmniej 1 pracownika służby bhp na każdych 600 pracowników.

    Przypadek pracownika zatrudnionego także przy innej pracy (o którym mowa w zapytaniu) nie ma tu zastosowania. Występuje tylko w przypadku zatrudnienia do 100 osób.

    § 2.2. Służba bhp nie może być obciążana innymi zadaniami niż wymienione w ust. 1, z wyjątkiem pracownika, o którym mowa w art. 23711 § 3 Kodeksu pracy.

    Czy praktyka pracodawcy jest zgodna § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 w sprawie służby BHP?

    Moim zdaniem nie jest zgodna.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-09-23 18:32 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeżeli jeden jest zatrudniony na etacie a drugi pomaga w ramach 50 % swojego etatu, to wszystko jest zgodne z przepisami.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • KamiTinka

    Dodano 2017-08-10 23:15 przez KamiTinka

    Czy mogę, jako pracodawca wystawić zaświadczenie o odbyciu szkolenia BHP?

    Mam ukończone odpowiednie szkolenia, moja kategoria działalności jest 6 kategorii ryzyka, ale zatrudniam osoby w oparciu umowy zlecenie. W KC nie ma nic o BHP, a w KP jest o tym wspomniane, że mogłabym wystawić (do 10 pracowników lub do 20 jeśli kategoria ryzyka nie wyższa niż 3), ale dla pracownikó...

  • kamil1122

    Dodano 2014-10-24 21:41 przez kamil1122

    Cotygodniowe szkolenia. Jak to rozumieć?

    Witam,jestem brygadzistą w większym zakładzie pracy (ponad 100 osób zatrudnionych). W moim zakładzie pracy służba BHP wydaje co tydzień tzw. szkolenia BHP. Przyjęło się, że szkolimy podległych pracowników w tym zakresie w czasie pracy. Pracownik potwierdza fakt zapoznania się z tym szkoleniem własno...

  • LIM83

    Dodano 2013-03-20 11:36 przez LIM83

    Plomba na apteczce pierwszej pomocy

    Witam,
    Mam pytanie dotyczące dostępu do apteczki. Z tego co wiem, dostęp do apteczki nie może być utrudniony. Pracuję w dużej firmie, w której teoretycznie dostęp do apteczki jest swobodny, ale w praktyce wygląda to tak, że znajduje się na niej (plomba) sznureczek, po to aby pracownicy każde skorzys...

  • principesca04

    Dodano 2013-10-18 23:50 przez principesca04

    Stoisko rybne a wypadek przy pracy

    Pracuję na stoisku rybnym w jednym z większych supermarketów. Przy porannym wykładaniu ryb na stoły wbiła mi się ość jednej z ryb, była bardzo cienka i wbiła się dość głęboko. Sprawa skończyła się wieczorną wizytą na pogotowiu, po nieudanych próbach wyjęcia owej ośći palec został zszyty i skończyło ...

  • Wszemir

    Dodano 2015-01-03 11:17 przez Wszemir

    Wielokrotny transport wózkiem napędzanym siłą mięśni

    W mojej pracy na magazynie jednym z zadań jest wydawanie komponentów i materiałów na dział produkcyjny i niepokoi mnie transport na wózkach ręcznych (nie paleciakach, ale na "stolikach z kółkami"). Samo ułożenie materiału na tym wózku odbywa się wózkiem widłowym, ale transport już ręcznie (pchanie)....

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania