eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaBHP › Wielokrotny transport wózkiem napędzanym siłą mięśni


2015-01-03 11:17 autor: Wszemir

2 373 odsłon

Wielokrotny transport wózkiem napędzanym siłą mięśni

W mojej pracy na magazynie jednym z zadań jest wydawanie komponentów i materiałów na dział produkcyjny i niepokoi mnie transport na wózkach ręcznych (nie paleciakach, ale na "stolikach z kółkami"). Samo ułożenie materiału na tym wózku odbywa się wózkiem widłowym, ale transport już ręcznie (pchanie).

Waga wózka wraz z materiałem przekracza 100 kg, a odległość na jaką są transportowane to około 40-50 m. Czynność ta odbywa się nie mniej niż 18 razy w ciągu 8 godzin pracy, a niekiedy dochodzi do 30 razy.

Jestem mężczyzną i te czynności potrafią nieźle dać w kość, niejednokrotnie pojawia się przy tym ból kolan i łydek. Prosiłbym o odpowiedź czy wszystko w tej materii jest w porządku i jakie ewentualne rozwiązanie proponujecie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-01-03 12:15 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

    Dopuszczalna masa ładunku przemieszczanego na wózku po terenie płaskim o twardej nawierzchni nie może przekraczać 450 kg na pracownika, łącznie z masą wózka.
    Można poprawić komfort przewożenia np. przez ogumienie kół wózka, odpowiednią nawierzchnię lub zastąpić wózkiem nie wymagającym wysiłku fizycznego (np.widłowym).
    Jeśłi prace są wykonywane do 4x na godzinę sa traktowane jako dorywcze. 
    Co na ten temat mówi ocenione ryzyko zawodowe przy ręcznych pracach transportowych? 

    Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-01-04 12:20 autor odpowiedzi: Wszemir

    w tym temacie ocena ryzyka zawodowego nie podnosi rzadnego tematu. Sytuacja według przepisów BHP wygląda niby prawidłowo, ale jednak są to spore odległości biorąc pod uwagę, że trzeba z tamtąd jeszcze wrócić na samo dostarczanie materiałow wychodzi około 4km do przejścia nie licząc jeszcze innych prac przygotowawczych aby zorganizować to w taki sposób, żeby nie musieć biegać, więc w ciągu jednego dnia roboczego wychodzi około 6km do przejścia, z czego na transport ciężarów tymi wózkami wychodzi około 2-3km w ciągu jednej zmiany roboczej. Czy jest jakiś przepis w jakikolwiek sposób regulujący to? Czy pracodawca ponosi jakąkolwiek odpowiedzialność za ewentualne następstwa takiej pracy (bóle kręgosłupa, bóle nóg, obciążenie stawów)?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-01-04 13:50 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

    Pracodawca ponosi odpowiedzialność za bezpieczne i higieniczne warunki pracy, w odniesieniu do ręcznych prac transportowych ma obowiązek dokonać oceny ryzyka zawodowego, dążyć do wyeliminowania ręcznych prac transportowych.
    Więcej w Rozporządzeniu  Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2000 w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych ze zmianami.

    Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • ZZyXX

    Dodano 2015-10-29 15:06 przez ZZyXX

    Nadzór budowy. Co znaczy termin "bezpośredni nadzór"?

    Witam,jak interpretować art. 5 "Bezpośredni nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy na stanowiskach pracy sprawują odpowiednio kierownik robót oraz mistrz budowlany, stosownie do zakresu obowiązków." z ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie BHP podczas wykonywani...

  • lolo11

    Dodano 2014-10-22 10:28 przez lolo11

    Nieprzygotowanie miejsca i warunków pracy

    Witam,pracuję w laboratorium chemicznym, o ile można tak nazwać to miejsce. Pokój - na podłodze wykładzina, bez okna i bez dygestorium chemicznego. Jedynie wyciąg imitujący dygestorium - jak wyciąg nad kuchenką gazową. Wykonując analizy chemiczne wszystkie opary kotłują się w pokoju, a ja mimo masec...

  • SBialas

    Dodano 2017-01-16 09:16 przez SBialas

    Społeczny inspektor BHP - obowiązek czy niekoniecznie?

    Witam,mam takie pytanie. Jestem pracownikiem firmy zatrudniajacej 150 osób, w firmie jest zatrudniony inspektor BHP,  działa Związek Zawodowy "Solidarność" i jak do tej pory był społeczny inspektor BHP. Kadencja obecnego społecznego inspektora skończyła się, a że nie ma kandydata na jego miejsce, bo...

  • Antek33

    Dodano 2015-10-14 14:25 przez Antek33

    Podłączanie rzutnika i laptopa a przepisy BHP

    Witam,pracuję na uczelni, mój pracodawca wymaga, żebym samodzielnie nosił na wykłady projektor multimedialny, chce też żebym przynosił (swój!) laptop.Czy samodzielnie podłączanie przez wykładowcę takiego sprzętu - rzutnika, komputera - jest zgodne z przepisami BHP? Czy przepisy BHP regulują przynosz...

  • dzasta81

    Dodano 2015-07-07 16:22 przez dzasta81

    Dopuszczalne normy przenoszenia i przetaczania ciężarów

    Witam,pracuję w zakładzie produkcyjnym, od pewnego czasu zajmuję stanowisko produkcji silikonu. Praca polega na przetaczaniu, a w zasadzie na przewożeniu ręcznym wózkiem typu "żuraw" beczek o masie 200 kg. Waga łączna beczki i wózka wynosi ok. 700 kg.Czy są jakieś normy dopuszczalne przewożenia taki...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania