eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyNieruchomościZakup / Sprzedaż › Majątek własny a spłata wspólnego kredytu


2016-01-22 11:55 autor: staniu3

4 233 odsłon

Majątek własny a spłata wspólnego kredytu

Witam,

od 4 lat jestem w związku małżeńskim (bez rozdzielności majątkowej), 3 lata temu zaciągnęliśmy wspólnie z małżonką kredyt na kupno wspólnego mieszkania. Teraz chcielibyśmy spłacić kredyt ze środków, które pochodzą ze sprzedaży nieruchomości, którą otrzymałem 15 lat temu w ramach darowizny.

Pytanie brzmi: Czy przed przystąpieniem do spłaty wspólnego kredytu powinienem notarialnie włączyć środki ze sprzedaży mojej nieruchomości na spłatę wspólnego kredytu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-01-22 20:50 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Nie ma takiej potrzeby. Jeśli sprzeda Pan mieszkanie będące Pana odrębną własnością może Pan przeznaczyć uzyskane środki na spłatę kredytu bez żadnych dodatkowych formalności.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-01-25 14:22 autor odpowiedzi: staniu3

  Witam, bardzo dziękuję za szybką odpowiedź lecz w dniu dzisiejszym otrzymałem telefon z urzędu skarbowego (złożyłem do nich takie samo zapytanie email) i usłuszałem iż powinienem przekazać połowę środków na spłatę kredytu żonie jako darowizna, wtedy możemy spłacić wspólny kredyt. Kazdy swoją połowę. Żona wtedy w ciągu pół roku powinna zgłosić darowizne do urzędu skarbowego.

  Co w takiej sytuacji powinienem zrobić? Kto może mi dać pisemne potwierdzenie lub wskazać konkretny zapis w prawie podatkowym, który będzie jasno mówił czy powinienem przekazać darowiznę żonie przed spłatą kredytu, czy może mogę spłacić bez obaw wspólny kredyt i spać spokojnie nie martwiąc się o list polecony z US ?

  Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2016-01-25 15:12

  Napisał Pan: "3 lata temu zaciągnęliśmy wspólnie z małżonką kredyt na kupno wspólnego mieszkania" zrozumiałam z tego, że zaciągnął Pan kredyt za który są Państwo odpowiedzialni za całość, a nie każdy za 50%?

  Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2016-01-25 16:04

  Może Pan po prostu przekazać połowę pieniędzy żonie w postaci darowizny i złożyć SD-Z2 i skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 4a ust 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, może (niech Pan wpłaci te pieniądze na konto wspólne lub żony i złoży SD-Z2). Można wystąpić o interpretację indywidualną Dyrektora Izby skarbowej, o ile w tej sprawie nie istnieje interpretacja ogólna. Poniższy przykład dotyczy sytuacji podobnej, niestety chroni przed zakusami urzędu skarbowego tylko osobę, dla której został wydana interpretacja. W interpretacji indywidualnej z dnia 23 lutego 2015 r., sygn. akt IPTPB2/436-170/14-2/KK Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał, że Spłata kredytu przez rodziców, którzy są współkredytobiorcami, solidarnie zobowiązanymi z tytułu umowy kredytowej do spłaty zadłużenia, nie spowoduje powstania u ich córki obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn pomimo, że w akcie notarialnym sprzedaży mieszkania, jako nabywca i jedyny właściciel lokalu widnieję tylko ona. Środki przeznaczane na udział w spłacie rat kredytu nie stanowią darowizny na rzecz córki, ponieważ kredyt zaciągnięty został przez trzy osoby i to one są zobowiązane do jego spłaty. nie może dojść do obdarowania kogokolwiek jeśli dłużnik solidarny spłaca własny dług, a nie cudzy. W związku z tym spłata kredytu przez rodziców podatniczki, którzy są współkredytobiorcami, solidarnie zobowiązanymi z tytułu umowy kredytowej do spłaty zadłużenia, nie spowoduje powstania u córki obowiązku poda

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-01-26 10:21 autor odpowiedzi: staniu3

  Odpowiadając na Pani pytanie - 
  zaciągnął Pan kredyt za który są Państwo odpowiedzialni za całość, a nie każdy za 50%?
  tak, odpowiadamy razem za całość.
  Czyli podsumowując takie oto kroki powinienem uczynić:
  1. Robię przelew dla żony 50% tego co pozostało do spłaty kredytu.
  2. Zgłaszam to do US drukiem SD-Z2 jako przekazanie darowizny.
  3. Spłacamy wspólny kredyt - każdy 50%

  Nigdy nie przekazywałem żonie żadnej darowizny i rozumiem iż powyższe formalności nie będą zobowiązywały mnie lub mojej żony do opłacenia jakiegoś dodatkowego podatku? 

  Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2016-01-26 18:42

  Darowizna dla żony, w postaci pieniędzy, jest zwolniona z podatku na podstawie art 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn pod warunkiem, że Państwo "udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym." Moim zdaniem, tak jak pisałam na początku, nie powinno być problemem gdyby Pan po prostu spłacił ten kredyt, ale skoro Pan dostał inną odpowiedź w urzędzie skarbowym, to poco się narażać na jakieś kłopoty, dlatego radzę żeby Pan dla "świętego spokoju" zrobił tak, jak Pan wypunktował.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Adam K.

  Dodano 2014-08-02 18:42 przez Adam K.

  Sprzedaż domu otrzymanego w darowiźnie a zakup mieszkania przed okresem 5 lat

  Witam,
  w 2009 roku jako kawaler otrzymałem od matki w darowiźnie dom, skorzystałem ze zwolnienia od podatku od darowizn.
  Chciałbym nieruchomość sprzedać przed upływem 5 lat, jednak najpierw chcę zakupić mieszkanie współnie z żoną. Czy zakup mieszkania na kredyt przed sprzedażą domu uprawnia mnie do ...

 • Mike31

  Dodano 2013-07-01 10:33 przez Mike31

  Podatek od sprzedaży nieruchomości a spłata kredytu z żoną

  Dwa lata temu dostałem dom w darowiźnie, a teraz chcę go sprzedać. Zaciągam też kredyt wspólny z żoną na zakup nowego domu. Czy pieniądze ze sprzedaży starego domu będę mógł przeznaczyć na spłatę kredytu, tak aby nie płacić podatku? Czy kwestia współwłasności kredytu ma tu coś do znaczenia?

 • Mike31

  Dodano 2013-06-27 10:04 przez Mike31

  Podatek od darowanej nieruchomości po sprzedaży

  Wielka prośba o pomoc. Sprzedałem dom po darowiźnie, która miała miejsce 2 lata temu. Aby uniknąć płacenia podatku muszę te środki przeznaczyć na cele budowlane itp. Czy mogę spłacić kredyt mieszkaniowy, który zaciągnąłem z żoną na zakup nowego domu? Czy pieniądze ze sprzedaży starego domu będę mógł...

 • EAB

  Dodano 2014-03-14 15:53 przez EAB

  Podatek od sprzedaży mieszkania otrzymanego w drodze darowizny

  Witam,
  Proszę o poradę jaki podatek od wzbogacenia powinniśmy zapłacić.
  W 2004 r. mój mąż (wtedy narzeczony) kupił wspólnie ze swoją mamą mieszkanie na kredyt za kwotę 153 000 zł. W 2010 r. moja teściowa przekazała mężowi darowiznę w postaci połowy mieszkania. Wartość darowizny została określona na ...

 • adi123123

  Dodano 2013-11-07 21:45 przez adi123123

  Sprzedaż mieszkania a ulga mieszkaniowa

  Witam,
  żona dostała w darowiźnie mieszkanie w 2010 roku, teraz chce je sprzedać i przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na inne, większe mieszkanie, ale jego właścicielami byłaby już nie ona sama, ale już również ja. Czy ulga będzie jej się należeć? Dodam, że cena mieszkania sprze...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakup / Sprzedaż

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania