eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyNieruchomościZakup / Sprzedaż › Nieruchomości / Nowy ład / powrót do PL


2021-09-27 11:27 autor: Lucas

3 733 odsłon

Nieruchomości / Nowy ład / powrót do PL

Krótki opis mojej sytuacji:

Od 2009 r. mieszkałem i pracowałem w Holandii. Tam też rozliczałem się z podatku. W Polsce brak zameldowania, dochodów i brak jakichkolwiek rozliczeń z urzędem podatkowym. W październiku 2020 r. zakończyłem prace i wymeldowałem się z adresu zamieszkania w NL. Od tego czasu przebywałem w Wietnamie, a aktualnie mieszkam w Turcji. Podatek za 2020 r. rozliczyłem w Holandii. W 2021 r. nie uzyskałem żadnych przychodów.

           Czy w takiej sytuacji muszę składać zeznanie podatkowe za 2021 r.?,

           Jeśli tak to, w jakim kraju PL czy NL?

Na początku 2022 r. planuję powrót do Polski. Załóżmy, że moja sytuacja będzie wyglądać jak poniżej: 

Z początkiem 2022 roku wrócę do PL i zakupie mieszkanie, które następnie wyremontuje i w przeciągu 6mc sprzedam z zyskiem, jako osoba prywatna. Po czym uznam, że ta forma inwestowania mi odpowiada i będę chciał się tym zajmować. W połowie 2022 r. otworzę działalność gospodarczą, przeniosę rezydencję podatkową i czy w tej sytuacji będę mógł skorzystać z ulgi na powrót (nowy ład)?

           Jak w takim przypadku będzie wyglądać ulga na niższy podatek dochodowy?

           Jak będzie wyglądać ulga na powrót w ZUS?

           Ulga na powrót a ubezpieczenia społeczne?

           Który rok podatkowy wybrać jako bazowy `21 czy `22? Jeśli dobrze rozumiem, to wysokość ulgi będzie uzależniona od kwoty podatku należnego za rok podatkowy (bazowy, zmiany rezydencji). Jeśli nie osiągnąłem dochodu w 2021 ulga = 0 ? Ciężko oszacować, jaki podatek będzie w 2022 r. Podatek od sprzedaży prywatnej nieruchomości i może jedno, maksymalnie dwa mieszkania sprzedane na działalności gospodarczej. Czyli w takiej sytuacji i tak lepiej będzie wybrać rok 2022 jako rok bazowy?

 

Sprzedaż prywatnej nieruchomości:

Przy sprzedaży nieruchomości, jako osoba prywatna istnieje możliwość, że sprzedaż zostanie potraktowana jako działalność gospodarcza. Czy w tych okolicznościach najlepszym i jednocześnie najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wystąpienie z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji w konkretnym przypadku? Czy istnieją inne rozwiązania, z których mógłbym skorzystać, aby sprawdzić, czy flipowanie jest dla mnie odpowiednią formą inwestowania, równocześnie nie zakładając DG dla pierwszej transakcji i nie powodując tym samym problemów z urzędem skarbowym? Jak duże istnieje prawdopodobieństwo, że ta jedna transakcja zostanie uznana za DG? 

 

Zakładanie DG:

Jaką formę opodatkowania wybrać w 2022 roku? Dla działalności gospodarczej związanej z zakupem, remontem i sprzedażą nieruchomości. Planuję wykonać 3 do 5 flipów rocznie. Szacunkowa cena zakupu 200 000 zł, koszt remontu między 50 a 60 tys. zł. Zakładana cena sprzedaży 300 – 320 tys. zł. Zakup za gotówkę.

           Jak rozliczać koszty remontu i co dokładnie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

           Czy otwierając nową firmę pierwszy raz w PL będę mógł skorzystać z ulgi na start?

           Jeśli skorzystam z ulgi na start przy zakładaniu DG to czy jednocześnie będę mógł skorzystać z ulgi na powrót?

           Opodatkowanie VAT sprzedaży nieruchomości. Jak w przypadku prowadzenia powyższej DG będzie wyglądała kwestia podatku VAT?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2021-10-06 05:53 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Dopóki przepisy nie zostaną uchwalone, Polski Ład to tylko gdybanie.

  Skoro do końca 2021 r. z Polską Pana nic nie wiąże (nie ma tutaj rezydencji podatkowej), to nie ma też potrzeby rozliczania się z dochodów zagranicznych (polskiemu fiskusowi nic do tego).
  Jeżeli sprzedaż wykazuje znamiona działałalności gospodarczej, to fiskus już pierwszą taką transakcję może w ten sposób potraktować.
  Pisze Pan o kosztach, ale nic o cenie sprzedaży. Niemniej raczej bardziej opłacalne będzie opodatkowanie dochodu (zapewne podatek liniowy) - chociaż trudno cokolwiek powiedzieć dopóki Polski Ład nie zostanie ogłoszony w Dzienniku Ustaw.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2021-10-06 06:11 autor odpowiedzi: Lucas

  Dziękuję za odpowiedź. Wspomniałem, że zakładana cena sprzedaży to 300 - 320 tyś zł.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • daro0388

  Dodano 2022-03-25 13:09 przez daro0388

  Ulga na powrót - dokumenty potwierdzające pobyt w Anglii

  Kwalifikuję się do przyznania ulgi na powrót po prawie 10 latach zamieszkania w Anglii, jednak nie posiadam karty rezydenta, ani umowy o pracę czy najmu, których nie zabrałem ze sobą do Polski, dodatkowo na tychże umowach nie było wypisanego zakresu dat.
  Niestety po Brexicie nie ma już możliwości wy...

 • joephoen

  Dodano 2022-07-31 13:39 przez joephoen

  Ulga dla osób powracających z zagranicy

  Witam,
  Nie do końca rozumiem zasady ulgi podatkowej dla osób powracających z zagranicy. Ile bym musiała zarabiać brutto w Polsce, aby ona mi przysługiwała? Ponadto czy w roku, w którym wracam do Polski i chcę skorzystać z ulgi, liczą mi się także moje zarobki w euro, czyli prawdopodobnie przewyższaj...

 • Ziebotta

  Dodano 2019-07-27 11:52 przez Ziebotta

  Ulga podatkowa na cele mieszkaniowe

  Dzień dobry,sprzedaję mieszkanie za 340 tys. zł, które kupiłem rok temu z kredytem hipotecznym. Koszt kupna, podatki to 265 tys. zł, więc dochód jest ok. 75 tys. zł.Z aktualnej sprzedaży 200 tys. zł idzie dla banku na spłatę hipoteki i 140 tys. zł dla mnie. Kupuję od razu większe mieszkanie na własn...

 • Apgela

  Dodano 2019-10-08 11:29 przez Apgela

  Ulga podatkowa po sprzedaży mieszkania

  Przed ślubem mąż kupił mieszkanie za kwotę 250 tys. zł. Aktualnie dokonał jego zbycia za kwotę 350 tys. zł przed upływem 5 lat. W związku z tym mąż powinien zapłacić podatek od wzbogacenia.
  Jednak planujemy wybudować dom i całą kwotę dochodu włożyć w budowę. Czy w związku z tym, że dom będzie już bu...

 • ekimm

  Dodano 2019-09-20 09:10 przez ekimm

  Należny podatek od dochodu przy sprzedaży mieszkania przed okresem 5 lat podatkowych

  Witam,mam pytanie czy dobrze to obliczam:Mieszkanie sprzedaję przed upływem 5 lat podatkowych, więc jestem zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego 19%. Ale część kwoty ze sprzedaży przeznaczam na zakup nowego mieszkania.Moje pytanie: czy dobrze obliczam podatek: mieszkanie sprzedaję za kwotę 550 ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakup / Sprzedaż

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania