eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyNieruchomościZakup / Sprzedaż › Nieruchomości / Nowy ład / powrót do PL


2021-09-27 11:27 autor: Lucas

522 odsłon

Nieruchomości / Nowy ład / powrót do PL

Krótki opis mojej sytuacji:

Od 2009 r. mieszkałem i pracowałem w Holandii. Tam też rozliczałem się z podatku. W Polsce brak zameldowania, dochodów i brak jakichkolwiek rozliczeń z urzędem podatkowym. W październiku 2020 r. zakończyłem prace i wymeldowałem się z adresu zamieszkania w NL. Od tego czasu przebywałem w Wietnamie, a aktualnie mieszkam w Turcji. Podatek za 2020 r. rozliczyłem w Holandii. W 2021 r. nie uzyskałem żadnych przychodów.

           Czy w takiej sytuacji muszę składać zeznanie podatkowe za 2021 r.?,

           Jeśli tak to, w jakim kraju PL czy NL?

Na początku 2022 r. planuję powrót do Polski. Załóżmy, że moja sytuacja będzie wyglądać jak poniżej: 

Z początkiem 2022 roku wrócę do PL i zakupie mieszkanie, które następnie wyremontuje i w przeciągu 6mc sprzedam z zyskiem, jako osoba prywatna. Po czym uznam, że ta forma inwestowania mi odpowiada i będę chciał się tym zajmować. W połowie 2022 r. otworzę działalność gospodarczą, przeniosę rezydencję podatkową i czy w tej sytuacji będę mógł skorzystać z ulgi na powrót (nowy ład)?

           Jak w takim przypadku będzie wyglądać ulga na niższy podatek dochodowy?

           Jak będzie wyglądać ulga na powrót w ZUS?

           Ulga na powrót a ubezpieczenia społeczne?

           Który rok podatkowy wybrać jako bazowy `21 czy `22? Jeśli dobrze rozumiem, to wysokość ulgi będzie uzależniona od kwoty podatku należnego za rok podatkowy (bazowy, zmiany rezydencji). Jeśli nie osiągnąłem dochodu w 2021 ulga = 0 ? Ciężko oszacować, jaki podatek będzie w 2022 r. Podatek od sprzedaży prywatnej nieruchomości i może jedno, maksymalnie dwa mieszkania sprzedane na działalności gospodarczej. Czyli w takiej sytuacji i tak lepiej będzie wybrać rok 2022 jako rok bazowy?

 

Sprzedaż prywatnej nieruchomości:

Przy sprzedaży nieruchomości, jako osoba prywatna istnieje możliwość, że sprzedaż zostanie potraktowana jako działalność gospodarcza. Czy w tych okolicznościach najlepszym i jednocześnie najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wystąpienie z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji w konkretnym przypadku? Czy istnieją inne rozwiązania, z których mógłbym skorzystać, aby sprawdzić, czy flipowanie jest dla mnie odpowiednią formą inwestowania, równocześnie nie zakładając DG dla pierwszej transakcji i nie powodując tym samym problemów z urzędem skarbowym? Jak duże istnieje prawdopodobieństwo, że ta jedna transakcja zostanie uznana za DG? 

 

Zakładanie DG:

Jaką formę opodatkowania wybrać w 2022 roku? Dla działalności gospodarczej związanej z zakupem, remontem i sprzedażą nieruchomości. Planuję wykonać 3 do 5 flipów rocznie. Szacunkowa cena zakupu 200 000 zł, koszt remontu między 50 a 60 tys. zł. Zakładana cena sprzedaży 300 – 320 tys. zł. Zakup za gotówkę.

           Jak rozliczać koszty remontu i co dokładnie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

           Czy otwierając nową firmę pierwszy raz w PL będę mógł skorzystać z ulgi na start?

           Jeśli skorzystam z ulgi na start przy zakładaniu DG to czy jednocześnie będę mógł skorzystać z ulgi na powrót?

           Opodatkowanie VAT sprzedaży nieruchomości. Jak w przypadku prowadzenia powyższej DG będzie wyglądała kwestia podatku VAT?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2021-10-06 05:53 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Dopóki przepisy nie zostaną uchwalone, Polski Ład to tylko gdybanie.

  Skoro do końca 2021 r. z Polską Pana nic nie wiąże (nie ma tutaj rezydencji podatkowej), to nie ma też potrzeby rozliczania się z dochodów zagranicznych (polskiemu fiskusowi nic do tego).
  Jeżeli sprzedaż wykazuje znamiona działałalności gospodarczej, to fiskus już pierwszą taką transakcję może w ten sposób potraktować.
  Pisze Pan o kosztach, ale nic o cenie sprzedaży. Niemniej raczej bardziej opłacalne będzie opodatkowanie dochodu (zapewne podatek liniowy) - chociaż trudno cokolwiek powiedzieć dopóki Polski Ład nie zostanie ogłoszony w Dzienniku Ustaw.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2021-10-06 06:11 autor odpowiedzi: Lucas

  Dziękuję za odpowiedź. Wspomniałem, że zakładana cena sprzedaży to 300 - 320 tyś zł.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Ziebotta

  Dodano 2019-07-27 11:52 przez Ziebotta

  Ulga podatkowa na cele mieszkaniowe

  Dzień dobry,sprzedaję mieszkanie za 340 tys. zł, które kupiłem rok temu z kredytem hipotecznym. Koszt kupna, podatki to 265 tys. zł, więc dochód jest ok. 75 tys. zł.Z aktualnej sprzedaży 200 tys. zł idzie dla banku na spłatę hipoteki i 140 tys. zł dla mnie. Kupuję od razu większe mieszkanie na własn...

 • Apgela

  Dodano 2019-10-08 11:29 przez Apgela

  Ulga podatkowa po sprzedaży mieszkania

  Przed ślubem mąż kupił mieszkanie za kwotę 250 tys. zł. Aktualnie dokonał jego zbycia za kwotę 350 tys. zł przed upływem 5 lat. W związku z tym mąż powinien zapłacić podatek od wzbogacenia.
  Jednak planujemy wybudować dom i całą kwotę dochodu włożyć w budowę. Czy w związku z tym, że dom będzie już bu...

 • ekimm

  Dodano 2019-09-20 09:10 przez ekimm

  Należny podatek od dochodu przy sprzedaży mieszkania przed okresem 5 lat podatkowych

  Witam,mam pytanie czy dobrze to obliczam:Mieszkanie sprzedaję przed upływem 5 lat podatkowych, więc jestem zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego 19%. Ale część kwoty ze sprzedaży przeznaczam na zakup nowego mieszkania.Moje pytanie: czy dobrze obliczam podatek: mieszkanie sprzedaję za kwotę 550 ...

 • msn88

  Dodano 2019-04-15 19:41 przez msn88

  Obrót mieszkań. Jaką formę opodatkowania wybrać?

  Witam serdecznie,jestem inżynierem budowlanym. Chcę założyć działalność gospodarczą związaną z usługami inżynierskimi. Dodatkowo usługę tą chcę połączyć z obrotem mieszkaniami.Nie wiem jaką formę opodatkowania wybrać. Obstawiam, że co miesiąc "wyfakturuję" minimum 13 tys. zł netto z usług oraz obróc...

 • opodatkowana

  Dodano 2018-11-15 13:48 przez opodatkowana

  Sprzedaż mieszkania darowanego a kredyt hipoteczny na nowe mieszkanie

  Witam,mam prośbę w związku z podatkiem od sprzedaży nieruchomości darowanej przed upływem pięciu lat. Dwa lata temu sprzedałam mieszkanie darowane rok wcześniej. Rodzinnie, więc nie płacilam podatku.Kilka dni później nabyłam nowe mieszkanie, na które wzięłam kredyt hipoteczny.Czy w zwiazku z faktem,...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakup / Sprzedaż

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania