eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Podatek od sprzedaży mieszkania otrzymanego w drodze darowizny


2014-03-14 15:53 autor: EAB

4 199 odsłon

Podatek od sprzedaży mieszkania otrzymanego w drodze darowizny

Witam,

Proszę o poradę jaki podatek od wzbogacenia powinniśmy zapłacić.

W 2004 r. mój mąż (wtedy narzeczony) kupił wspólnie ze swoją mamą mieszkanie na kredyt za kwotę 153 000 zł. W 2010 r. moja teściowa przekazała mężowi darowiznę w postaci połowy mieszkania. Wartość darowizny została określona na 190 000 zł. Natomiast mąż przekazał mi swoją połowę mieszkania o tej samej wartości również jako darowiznę.

W XI 2013 r. sprzedaliśmy mieszkanie za kwotę 305 000 zł. Część środków ze sprzedaży mieszkania przeznaczyliśmy na całkowitą spłatę kredytu (144 000 zł). Z pozostałych środków nadpłaciliśmy kredyt zaciągnięty w VI 2013 r. na nowe mieszkanie. Nadpłaciliśmy 110 000 zł.

Od jakiej kwoty powinniśmy zapłacić podatek od wzbogacenia? Czy kosztem uzyskania przychodu jest spłacony kredyt (kapitał wraz z odsetkami) czy wartość mieszkania określona w umowie darowizny?

Dziękuję i pozdrawiam,

EB

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania