eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyNieruchomościZakup / Sprzedaż › Jaki podatek zapłacę od sprzedaży mieszkania z darowizny przed upływem 5 lat od zakupu mieszkania?


2016-01-20 17:03 autor: weronika30

5 860 odsłon

Jaki podatek zapłacę od sprzedaży mieszkania z darowizny przed upływem 5 lat od zakupu mieszkania?

Witam serdecznie,

chciałam zapytać się jaki podatek będę musiała zapłacić sprzedając swoje mieszkanie, które uzyskałam w drodze darowizny od rodziców. Mieszkanie sprzedałam w sierpniu.

W momencie darowizny mieszkanie wycenione było na 110 000 zł. Mieszkanie sprzedałam ze stratą (mieszkanie wymagało gruntownego remontu) za 83 000 zł. 

Jaki podatek będę musiała zapłacić od sprzedaży mojego mieszkania, jeśli tak na prawdę to nie wzbogacam się na jego sprzedaży? 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Olga

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-01-22 09:01 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Wycena mieszkania na potrzeby darowizny nie jest tutaj brana pod uwagę. Ponieważ darowizna była od najbliższej rodziny, to zapewne nie wystąpił też z tego tytułu podatek. Dlatego niestety dochód będzie tutaj w zasadzie równy przychodowi, czyli podatek będzie od 83 tys. zł (ewentualnie minus notariusz).
  Straty Pani nie poniosła, gdyż mieszkania nie kupiła a je dostała - dlatego nie ma tutaj kosztów z tym związanych. Mówimy oczywiście jedynie o takim przypadku, gdy właścielem tego mieszkania była Pani niespełna 5 lat. Jeżeli mieszkanie otrzymała Pani wcześniej, podatku nie będzie.
  Polecam skorzystanie z kalkulatora: http://www.podatki.egospodarka.pl/kalkulator/podatek-od-sprzedazy-nieruchomosci

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Mich-81

  Dodano 2015-04-22 18:09 przez Mich-81

  Sprzedaż mieszkania otrzymanego w darowiźnie przed upływem 5 lat a podatek

  Dzień dobry, uprzejmie proszę o poradę. W 2013 roku otrzymałem od rodziców w darowiźnie mieszkanie warte dziś ok. 130000 zł. Byłem wtedy 3 lata po ślubie. Planuję sprzedaż tego mieszkania i budowę domu na kredyt (zakup działki i budowa). Jaka będzie wysokość podatku, który będę zmuszony zapłacić po ...

 • kemyrski

  Dodano 2013-10-08 17:40 przez kemyrski

  Podatek od sprzedaży mieszkania darowanego

  W 2009 r. jako darowizna dostałem mieszkanie od dziadków, które teraz będę sprzedawał. Czy podatek dochodowy 19% zapłacę od całości kwoty, za którą sprzedam mieszkanie, czy od różnicy sprzedaży i wartości mieszkania podanej w akcie darowizny?

 • pospiszil2

  Dodano 2018-09-08 13:21 przez pospiszil2

  Sprzedaż podarowanego mieszkania przed upływem 5 lat od nabycia

  Dzień dobry,3 lata temu (luty 2015) nabyłam drogą darowizny (w pierwszej linii, od brata) mieszkanie warte wówczas 80 tys. zł (w stanie do kapitalnego remontu), nie płaciłam wtedy podatku. Na remont zaciągnęłam kredyt hipoteczny na 40 tys. Mieszkanie po remoncie warte jest 120 tys. wg średniej ceny ...

 • olaa93

  Dodano 2017-02-28 22:21 przez olaa93

  Sprzedaż darowanego mieszkania a podatek

  Witam,tato darował (darowizna) mi mieszkanie. Ja chce je sprzedać, ale przed upływem 5 lat i tu moje pytanie: czy pieniądze ze sprzedaży mogę przeznaczyć na mieszkanie w systemie TBS? Nie będzie to mieszkanie własnościowe, jedynie będzie podpisana umowa najmu na czas nieokreślony i muszę wpłacić par...

 • Seba32

  Dodano 2017-01-29 20:45 przez Seba32

  Sprzedaż mieszkania darowanego a podatek 19%

  Witam serdecznie,mama przepisała na mnie mieszkanie (darowizna) 2 lata temu. Teraz chcielibyśmy sprzedać mieszkanie, tylko pieniądze chciałbym oddać mamie a sobie zatrzymać 10% na wkład własny nowego mieszkania, a reszta wziąć w kredyt hipoteczny.Czy w takim wypadku trzeba zaplacić te 19%?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakup / Sprzedaż

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania