eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyNieruchomościZakup / Sprzedaż › Jak ominąć podatek od sprzedaży nieruchomości?


2015-12-18 23:10 autor: Eric

3 655 odsłon

Jak ominąć podatek od sprzedaży nieruchomości?

Witam,

moje pytanie dotyczyć będzie jak uniknąć podatku od dochodu sprzedaży nieruchomości. Otóż, chciałbym kupić małe mieszkanie za gotówkę na siebie - osoba prywatna lub też na rodziców (później ewentualnie darowizna), gruntownie je odremontować a następnie je sprzedać przed upływem 5 lat.

Remont to koszt około 20 tys. zł za materiał i 10 tys. zł za robotnika. Chciałbym dodać, że jestem w posiadaniu trzech innych mieszkań, które wynajmuję, rozliczam się według podatku liniowego a mieszkania amortyzuję.

Czy mogę zapłacony koszt materiału i robotników podpiąć pod amortyzację? Czy kupno następnego mieszkania droższego - jest to jedyne wyjście aby uniknąć podatku od dochodu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-12-22 06:00 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Zakup na rodziców podatkowo nie będzie opłacalny, skoro następnie mieszkanie ma być darowane (brak kosztów uzyskania przychodu). Wydatki na remont podnoszą koszty uzyskania przychodu przy sprzedaży mieszkania. Niemniej - no właśnie. Czy to mieszkanie także szykowane jest pod wynajem?
  Rozumiem, że w zakresie najmu prowadzona jest działalność gospodarcza, skoro wybrano opodatkowanie podatkiem liniowym.
  Generalnie jeżeli mieszkanie zostanie sprzedane za więcej, niż je kupiono (co do zasady razem ze wskazanym remontem), to od części pieniędzy ze sprzedaży podatek trzeba zapłacić - chyba że cały przychód zostanie wydany na własne cele mieszkaniowe podatnika, a więc np zakup innego mieszkania/domu. Trzeba jednak pamiętać, że organy podatkowe tutaj podchodzą bardzo restrykcyjnie do spełnienia tego warunku. Oznacza to, że nabyta nieruchomość ma służyć celom mieszkaniowym podatnika a nie np. jedynie do wynajmu.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • AnnaM80

  Dodano 2018-06-23 23:04 przez AnnaM80

  Zwolnienie podatkowe przy sprzedaży działki, a zakup drugiego mieszkania

  Jestem właścicielem mieszkania, 2 pokoje 48 m2. Rok temu otrzymałam działkę od rodziców.Czy sprzedając ją w tym momenice mogę uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości (działki), jeżeli kupię nowe większe mieszkanie - 3 pokoje? To w którym mieszkam teraz na przyszłość chcę wynająć.

 • Monikaza1

  Dodano 2015-02-11 23:07 przez Monikaza1

  Podatek od sprzedaży domu częściowo otrzymanego w drodze darowizny

  Witam,bardzo proszę o pomoc. W 2000 r. wybudowałam razem z ojcem dom. Była to moja własność odrębna - przed zawarciem związku małżeńskiego. Byliśmy współwłaścicielami w następującej proporcji: ojciec 23/30 a ja 7/30. W 2014 otrzymałam w darowiźnie udziały w wysokości 16/30 i w ten sposób stałam się ...

 • Lukasz 70

  Dodano 2014-10-03 14:29 przez Lukasz 70

  Podatek od sprzedaży mieszkania z darowizny

  Witam,
  w rodzinie mam do czynienia z bardzo ciekawym casusem:
  1. Babcia otrzymała w drodze darowizny mieszkanie od siostry (najbliższa rodzina - nabycie zwolnione z podatku dochodowego).
  2. Babcia sprzedała otrzymane mieszkanie po miesiącu za kwotę 150 000 zł.
  3. Po miesiącu Babcia kupiła za otrzyma...

 • didek

  Dodano 2018-04-04 12:49 przez didek

  PIT-39 - sprzedaż darowanego lokalu

  Dzień dobry,w 2015 w postaci darowizny otrzymałem mieszkanie. W 2017 roku w lipcu lokal sprzedałem za kwotę 145 000 zł. W 2017 roku w sierpniu kupiłem nowe mieszkanie z wkładem własnym 115 000 zł plus kredyt. 30000 zł planuję przeznaczyć na remont nowego lokalu.Czy w PIT-39 w następujący sposób powi...

 • Katarzyna.111

  Dodano 2017-05-19 16:28 przez Katarzyna.111

  Kupno kilku mieszkań od dewelopera a podatek VAT

  Chcę kupować mieszkania od deweloperów, robić w nich remont, urządzać i sprzedać jako gotowe do wprowadzenia się. Jestem podatnikiem VAT.Zapłacę od tego podatek dochodowy. Jaki VAT do urzędu skarbowego będę musiała zwrócić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakup / Sprzedaż

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania