eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Czy należy mi się odprawa?


2013-01-09 21:48 autor: kobieta7

5 815 odsłon

Czy należy mi się odprawa?

Byłam zatrudniona w jednostce samorządowej (pracodawca zatrudnia ponad 20 pracowników) na czas nieokreślony prawie 9 lat na 1/2 etatu. W innej jednostce nadzorowanej przez pracodawcę też na 1/2 etatu.

Przed końcem 2012 roku nowy kierownik administracyjny zaproponował mi w imieniu pracodawcy (nie sam pracodawca) rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron i że będą od nowego roku zatrudniona na cały etat w tej drugiej jednostce (będą na to zapewnione środki finansowe), a jak się nie zgodzę to dadzą mi wypowiedzenie, z powodu likwidacji stanowiska pracy (a do czynności, które miałam wykonywać zatrudnią kogoś za zlecenie). Niemniej w tej drugiej jednostce ten pracodawca nie ma bezpośredniego wpływu na podpisanie aneksu do umowy - podpisuje ją dyrektor tej drugiej jednostki. 

Podpisałam z pierwszym pracodawcą rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, o treści: "w drodze porozumienia stron z dniem 31.12.2012 r. rozwiązuje z Panią umowę o pracę zawartą w dniu (...) w wymiarze 1/2 etatu. Podstawa prawna : art. 30  §1. pkt. 1 kodeksu pracy /podpis pracodawcy/ i /przyjmuje do wiadomości i potwierdzam odbiór/ - podpis pracownika..." 

W świadectwie pracy też wpisano mi ten art. W tym drugim zakładzie podpisałam aneks na cały etat (ale dyrektor nie miał takiego obowiązku tylko chciał - a środnie nie zostały na zwiększenie mojego etatu zapewnione w całości - najwyżej na 1/4 etatu). 

Uważam, że należy mi się odprawa zgodnie z art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Ponieważ nie wypłacono mi odprawy wniosłam pismo o jej wypłatę.

Odbyłam dziś rozmowę z kierownikiem administracyjnym, który poinformował mnie, że według interpretacji ich radcy prawnego nie należy mi się odprawa, "ponieważ rozwiązanie umowy nastąpiło zgodnie z art. 30 §1. pkt. 1 kodeksu pracy, a nie na podstawie ustawy z 13 marca 2003r. o szczególnych zasadach rozwiązywania...". Dla mnie jeden przepis nie wyklucza drugiego.

Moje pierwsze pytanie jest następujące: Czy należy mi się odprawa?

Druga sprawa jest następująca: w piśmie do byłego pracodawcy wniosłam również o sprostowanie świadectwa pracy w zakresie zajmowanego stanowiska (wpisano mi inspektor - tak jak w umowie) o uszczegółowienie zgodnie z zakresem wykonywanych obowiązków (nie miałam na piśmie sporządzonego zakresu czynności - nie z mojej winy - pomimo mojego przypominania na początku trwania umowy poprzedni kierownik adm. nie sporządził) lub zgodnie ze stanowiskiem, jakie zajmowałam zgodnie z regulaminem organizacyjnym. Chodzi mi o udokumentowanie doświadczenia na specyficznym stanowisku - przecież nie byłam inspektorem od niczego.

Kierownik odpowiedział mi dziś, że nie mogą mi wpisać innego stanowiska niż w umowie o pracę, a zakresu czynności nie miałam. Mogą mi wystawić dodatkowe zaświadczenie na podstawie przeglądu dokumentacji mojej pracy z poprzednich lat (kierownik adm. pracuje w jednostce od 5 miesięcy a pracodawca od 2 lat, poprzedni pracodawca w tej jednostce nie miałby problemu bo z nim ustalane były szczegóły mojego zatrudnienia). Wykonywałam jednoosobowo zadania które były przypisane tylko do jednego stanowiska w regulaminie organizacyjnym jednostki, widniałam pod tym stanowiskiem na stronie internetowej jednostki, a ponadto ogół pracowników wie czym się zajmowałam przez kilka lat.  

Moje drugie pytanie: Czy powinni mi doprecyzować stanowisko pracy w świadectwie pracy, czy też zgodnie z opinią kierownika mogą tylko wystawić dodatkowe zaświadczenie?

Pytanie zaktualizowano 2013-01-09 21:53

Przepraszam za literówki.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-08-22 23:17 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeśli nie zgodziłaby się Pani na rozwiązaie umowy za porozumieniem stro, to dostałaby Pani wypowiedzenie ze względu na likwidację stanowiska pracy i wtedy należałaby się Pani odprawa.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • wlodziu181

    Dodano 2014-09-28 19:52 przez wlodziu181

    Rozwiązanie umowy o pracę a treść świadectwa pracy

    W dniu 26.09.2014 r. otrzymałem pocztą dokumenty, z których wynika, iż pracodawca rozwiązuje ze mną umowę o pracę za wypowiedzeniem w trybie porozumienia stron, na podstawie art.32 $1 pkt.1 KP, natomiast w otrzymanym wraz z pismem przewodnim świadectwie pracy widnieje ustanie stosunku pracy w wyniku...

  • cysiam

    Dodano 2016-08-23 15:13 przez cysiam

    Ciąża a likwidacja zakładu pracy

    Witam,jestem w ciąży a szef planuje likwidację zakładu pracy z dniem 1.10.2016 r. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony w związku z tym mam 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Wypowiedzenia jeszcze nie dostałam, czyli będę miała tylko miesięczne i czy w tym przypadku należy mi się o...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-05-04 07:54 przez konto usunięte

    Wysokość odprawy pieniężnej w przypadku zwolnienia

    Mam stałą umowę o pracę na czas nieokreślony. Firma, w której pracuję zatrudnia ponad 20 osób. Jest to moja pierwsza firma, w której pracuję 19 lat i zarabiam 3400 brutto miesięcznie. Mam trzy pytania:
    1. Czy należy mi się odprawa pieniężną, jeżeli dam wypowiedzenie o pracę i otrzymam zwolnienie za ...

  • Atanvarde

    Dodano 2014-10-07 21:25 przez Atanvarde

    Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z przyczyn nie leżących po stronie pracownika

    Witam,
    czy rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn nie leżących po stronie pracownika może się odbyć za porozumieniem stron? Pracodawca oferuje tę możliwość zapewniając, że również otrzymam 2-miesięczną odprawę, wynagrodzenie za 3 miesiące (taki mam okres wypowiedzenia) oraz podkreśla, że w świadectwie...

  • jędrek

    Dodano 2013-06-01 00:27 przez jędrek

    Czy należy się odprawa i czy porozumienie jest ważne?

    Moja żona przepracowała na 3/4 etatu 16 lat. W dniu 21 maja 2013 r. zostało podpisane porozumienie stron, w którym zakład błędnie wpisał umowę o pracę z dnia 2 stycznia 1997 r. rozwiązującą pracę z dniem 31 maja 2013 r. (umowa ta była  zawarta na okres próbny 3-ch miesięcy i skończyła się 31 marca 1...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Jak zredagować świadectwo pracy?

    Jak zredagować świadectwo pracy?

    Świadectwo pracy to bardzo ważny dla pracownika dokument wydawany przez pracodawcę po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy. Dokument ten powinien zawierać informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ...

  • Rozwiązywanie stosunku pracy: zapis w świadectwie

    Rozwiązywanie stosunku pracy: zapis w świadectwie

    Wielu klientów Zielonej Linii zastanawia się, czy sposób rozwiązania umowy o pracę ma wpływ na ich uprawnienia. Jeśli rozwiązali umowę za swoim wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron, ale z własnej inicjatywy, martwią się, czy ...

  • Świadectwo pracy - co powinno zawierać?

    Świadectwo pracy - co powinno zawierać?

    Zakończenie pracy w firmie musi zostać poświadczone odpowiednim dokumentem. Jest nim świadectwo pracy. To bardzo ważny dokument, stanowi bowiem źródło informacji o pracowniku dla przyszłego pracodawcy.

  • Błędne świadectwo pracy wymaga korekty

    Błędne świadectwo pracy wymaga korekty

    Świadectwo pracy to dokument zawierający wiele informacji cennych dla byłego pracownika i następnego pracodawcy. Mają one także duże znaczenie w przypadku przyznawania świadczeń z ubezpieczenia społecznego, np. emerytury, świadczenia ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania