eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Rozwiązanie umowy o pracę a treść świadectwa pracy


2014-09-28 19:52 autor: wlodziu181

5 707 odsłon

Rozwiązanie umowy o pracę a treść świadectwa pracy

W dniu 26.09.2014 r. otrzymałem pocztą dokumenty, z których wynika, iż pracodawca rozwiązuje ze mną umowę o pracę za wypowiedzeniem w trybie porozumienia stron, na podstawie art.32 $1 pkt.1 KP, natomiast w otrzymanym wraz z pismem przewodnim świadectwie pracy widnieje ustanie stosunku pracy w wyniku art.30 $1 pkt.3 KP.

Do chwili obecnej byłem zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieoznaczony w pełnym wymiarze czasu pracy, dlatego też dziwi mnie fakt rozbieżności w ustaleniach prawnych tj.:

Pismo przewodnie rozwiązuje umowę za wypowiedzeniem, zawartą na okres próbny, a świadectwo pracy...bez wypowiedzenia z winy pracownika. Co mogę w tej sytuacji zrobić i czy przysługuje mi odprawa lub ubieganie się o odszkodowanie od pracodawcy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-29 07:42 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Przede wszystkim umowa może zostać rozwiązana albo za wypowiedzeniem albo za porozumieniem stron. Jeśli wypowiedzenie jest nieuzasadnione lub niezgodne z prawem, pracownik może wnieść odwołanie do sądu pracy. Do rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron konieczna jest wola obu stron stosunku pracy: pracodawcy i pracownika.

  Jeśli błędy czy nieścisłości występują w samym świadectwie pracy, może Pan ( w terminie 7 dni) wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o jego sprostowanie. Jeśli pracodawca nie uwzględni tego wniosku, to w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania, przysługuje prawo wystapienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy.

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kobieta7

  Dodano 2013-01-09 21:48 przez kobieta7

  Czy należy mi się odprawa?

  Byłam zatrudniona w jednostce samorządowej (pracodawca zatrudnia ponad 20 pracowników) na czas nieokreślony prawie 9 lat na 1/2 etatu. W innej jednostce nadzorowanej przez pracodawcę też na 1/2 etatu.
  Przed końcem 2012 roku nowy kierownik administracyjny zaproponował mi w imieniu pracodawcy (nie sam...

 • katosu

  Dodano 2016-06-15 09:12 przez katosu

  Prawo pracy gdy po okresie wypowiedzenia umowy o pracę stwierdzenie ciąży

  Dzień dobry, nurtuje mnie kilka pytań dot. prawa kobiet w ciąży. Do 31.05 miałam jednomiesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę (pracowałam w małej firmie najpierw na okres pół roku, później dostałam umowę na czas nieokreślony i przepracowałam rok).Na świadectwie pracy, które otrzymałam widnieje ...

 • anioł

  Dodano 2014-11-04 19:57 przez anioł

  Czy korzystne jest dla pracownika przyjęcie wypowiedzenia po powrocie z urlopu wychowawczego?

  Jestem obecnie na urlopie wychowawczym (kończy się w grudniu) chciałam wrócić do pracy, lecz po rozmowie z pracodawcą zasugerował mi szukanie innej pracy. Wypowiedzenie za porozumieniem stron (umowa na czas nieokreślony - ponad 4 lata). Niechęć przyjęcia do pracy sugeruje swoimi obniżonymi finansami...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-04-27 09:35 przez konto usunięte

  Jaka jest podstawa prawna zwolnienia ze stałej pracy na czas nieokreślony?

  Mam stałą umowę o pracę na czas nieokreślony. Wracam do pracy po 182 dniach otrzymywania zasiłku chorobowego i pracodawca dochodzi do wniosku, że skoro tak długo nie było mnie w pracy i firma dalej dobrze funkcjonuje to znaczy, że nie jestem niezbędny i zwalnia mnie z pracy.
  Jakie mam szanse powróce...

 • TakiKtos

  Dodano 2017-05-02 15:46 przez TakiKtos

  Wypowiedzenie umowy a odprawa

  Jestem zatrudniona od kwietnia 2014 r., umowa na czas nieokreślony w pełnym wymiarze pracy. Przebywam na urlopie wychowawczym, otrzymałam wypowiedzenie umowy. Firma zatrudnia mnie niż 20 pracowników. Proszę o informację czy należy mi się również odprawa wzwiązku z wypowiedzeniem umowy przez pracodaw...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania