eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Czy mogę wnioskować o ponowne wyliczenie podstawy tak aby uwzględniało premie?


2019-05-16 14:43 autor: martinezqa

1 067 odsłon

Czy mogę wnioskować o ponowne wyliczenie podstawy tak aby uwzględniało premie?

01.11.2018 r. pracownica została zatrudniona na 3-miesięczny okres próbny. Wynagrodzenie składało się z podstawy i premii. 

W grudniu 2018 r. w zakładzie pracy było przejście w trybie artykułu 23 KP więc nowy pracodawca przejął wszystkie obowiązki starego, przeszły urlopy, staż pracy, zwolnienia itp. 

01.02.2019 r. została podpisana nowa umowa o pracę  na 2 lata na tych samych warunkach. 

Od marca pracownica jest na zwolnieniu lekarskim, podstawa zasiłkowa została ustalona w listopadzie 2018 r. przy pierwszym zwolnieniu na opiekę na dziecko. Zgodnie z ustawą zasiłkową, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem pierwszego miesiąca kalendarzowego pracy, podstawa zasiłku chorobowego przyjmowana jest w wysokości wynagrodzenia miesięcznego określonego w umowie o pracę, jeżeli wynagrodzenie przysługuje w stałej miesięcznej wysokości.

Później kolejne zwolnienie było w styczniu 2019 r. W związku z tym, iż między okresami pobierania świadczeń chorobowych przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego pozostała bez zmian i nie ustala się na nowo. 

Aby podstawa została naliczona na nowo i uwzględniała premie należałoby przepracować trzy miesiące bez zwolnienia lekarskiego. Premii wypłaconej w całości/nie pomniejszanej o czas choroby nie wlicza się do podstawy zasiłkowej.

Pracownica chce podważyć wysokość naliczonej kwoty zasiłku chorobowego, domagając się uwzględnienia premii, którą otrzymywała przez cały okres zatrudnienia. Czy może mieć ku temu podstawy?

Pytanie zaktualizowano 2019-05-16 15:12

Dodam, iż od marca pracownica jest na zwolnieniu lekarskim w ciąży.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2019-05-21 16:22 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W uzasadnieniu pytania  sama Pani odpowiedziała sobie na swoje pytanie:)

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Justyna22

  Dodano 2018-07-24 09:18 przez Justyna22

  Wysokość zasiłku chorobowego, ciąża, nowa umowa

  Witam,od kwietnia pracuję u obecnego pracodawcy. Od kwietnia do lipca na umowie próbnej. Od lipca na umowie na czas nieokreślony z lekka podwyżką. Czy wysokość zasiłku chorobowego będzie liczona ze wszystkich miesięcy pracy u tego pracodawcy czy tylko z nowej umowy?

 • Kola27

  Dodano 2016-05-30 22:10 przez Kola27

  Ile powinno wynieść moje wynagrodzenie chorobowe?

  Witam, moja sprawa dotyczy wynagrodzenia chorobowego. Moje zarobki składają się z podstawy oraz premii sprzedażowej. W 2015 roku byłam na zwolnieniu od początku listopada do połowy stycznia 2016, gdzie moje wynagrodzenie chorobowe było naliczane z podstawy oraz premii sprzedażowej.W 2016 roku w styc...

 • meganmag

  Dodano 2015-07-15 11:37 przez meganmag

  Wysokość świadczenia ZUS

  Witam, jestem w ciąży i przebywam na zwolnieniu lekarskim. Otrzymałam pierwszy przelew z ZUS-u. Chciałabym zapytać, jak powinno być naliczane wynagrodzenie? Miałam stałą pensję, co miesiąca premie. Z tego co się zorientowałam po przeliczeniu to chyba otrzymałam zasiłek wyliczony tylko od podstawy wy...

 • aewea

  Dodano 2023-01-29 11:11 przez aewea

  Wynagrodzenie za chorobę w ciąży, jak liczyć?

  Dzień dobry, Mam pytanie. Otóż jakiś czas temu dowiedziałam się o ciąży. Niestety nie daje mi spokoju myśl co stanie się z moim wynagrodzeniem jeżeli będę musiała iść na zwolnienie lekarskie. Nie potrafię nigdzie znaleźć dobrej odpowiedzi.
  Otóż co miesiąc na moje konto wpływa wypłata o różnej wartoś...

 • EvelinaB

  Dodano 2020-12-14 16:43 przez EvelinaB

  Wynagrodzenie na L4 ciążowym

  Chciałam się dowiedzieć, jakie powinnam dostawać wynagrodzenie, jeżeli pracuję na cały etat już ponad rok, moja podstawa to 3320 zł brutto i do tego była doliczana premia za "obecność" 600 zł brutto, która jest przyznawana za nie opuszczenie pracy z powodu L4 albo urlopu na żądanie.
  I moje pytanie j...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania