eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Macierzyński, a koniec umowy o pracę


2014-01-09 10:18 autor: konto usunięte

1 844 odsłon

Macierzyński, a koniec umowy o pracę

Witam,

jestem obecnie na zwolnieniu lekarskim praktycznie od początku ciąży tj. od 5 lipca 2013. Byłam zatrudniona w sklepie z odzieżą na umowę na czas określony tj. do 31 lipca 2013 r. (wszyscy pracownicysklepu byli zatrudnieni tak jak ja - do 31 lipca 2013). Sklep został zamknięty 20 lipca 2013 r. i z końcem lipca wygasły umowy. Termin porodu przypada na 25 lutego 2014 r.

Wobec tego mam pytanie: czy będzie przysługiwał mi urlop macierzyński, jak nie wiem czy moja firma ogłosiła upadłość czy zawiesiła działalność? Nie mam z nią kontaktu.

W ZUS-ie nie dowiedziałam sięnic konkretnego - odsyłają od okienka do okienka. Ponadto, chciałabym się dowiedzieć jak to jest z ubezpieczeniem - do kiedy je mam czy do dnia porodu czy dłużej? Boję się, że będę musiała zapłacić za poród i czy ewentualnie mam zarejestrować się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna lub u męża w pracy razem z przyszłym dzieckiem.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Wypowiedzenie umowy a odprawa

  Wypowiedzenie umowy a odprawa

  Pracownik jest zatrudniony na czas określony 5 lat z wypowiedzeniem 2-tygodniowym. Czy zatrudnionemu w ten sposób pracownikowi należy się odprawa? Kiedy w takim przypadku zaczyna i kończy się okres wypowiedzenia?

 • Kontrola zwolnienia lekarskiego przez ZUS. Co nam grozi, gdy nie ma nas w domu?

  Kontrola zwolnienia lekarskiego przez ZUS. Co nam grozi, gdy nie ma nas w domu?

  Prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich kontrolowana jest przez ZUS, ale także przez pracodawcę, jeśli zatrudnia ponad 20 osób. Czy ZUS zapowiada wizytę kontrolera? Co zrobić gdy w trakcie tej wizyty nie było nas w domu?

 • Jak ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie?

  Jak ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie?

  W I kwartale 2023 roku ZUS przeprowadził w całej Polsce 117,2 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy i wydał 7,77 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Co kontroluje ...

 • Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe - w czym tkwi różnica?

  Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe - w czym tkwi różnica?

  Ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne to dwa różne ubezpieczenia - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Czy różnią się i do czego uprawniają nas te dwa rodzaje ubezpieczeń?

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania