eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Umowa na czas określony a ciąża. Jakie warunki spełnić by przedłużono umowę do dnia porodu?


2016-05-01 10:34 autor: konto usunięte

3 298 odsłon

Umowa na czas określony a ciąża. Jakie warunki spełnić by przedłużono umowę do dnia porodu?

Witam,

mam takie pytanie, a mianowicie pracuję u jednego pracodawcy od lutego tego roku. Najpierw dostałam umowę o pracę na 2-miesiączny okres próbny, a następnie przedłużono mi umowę o pracę na czas określony do końca roku. Wcześniej pracowałam ponad 1,5 roku u innego pracodawcy na umowę o pracę na 5-letni czas określony.

W tym roku chcielibyśmy wraz z mężem się starać o dziecko, ale ta umowa do końca roku pokomplikowała sytuację. Planowaliśmy zacząć starania na przełomie czerwca/sierpnia. Proszę mi powiedzieć, jakie warunki muszę spełnić by przedłużono mi umowę do czasu porodu, a następnie abym dostała urlop macierzyński (bądź zasiłek macierzyński), a następnie urlop wychowawczy płatny? Do którego miesiąca ciąży płaci pracodawca? Kto płaci za urlop macierzyński i wychowawczy?

Dodam, że praca w której pracuję jest bardzo stresująca, więc w momencie gdybym się dowiedziała o ciąży chciałabym od razu pójść na L4, a po okresie wychowawczym raczej będę chciała zmienić pracę na inną.

Proszę mi powiedzieć jaka jest różnica dla pracodawcy w zawarciu umowy na czas określony a nieokreślony?

Badzo proszę o porady.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-05-01 17:28 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Aby umowa na czas określony została przedłużona do dnia porodu na dzień 31-12-2016 roku musi upłynąć trzeci miesiąc ciąży w innym wypadku pracodawca nie będzie miał obowiązku jej przedłużać do dnia porodu (art. 177 par. 3 K.p.)
    W przypadku przedłużenia umowy do dnia porodu od dnia następnego wypłatę zasiłku przejmuje ZUS i wypłaca przez łączny okres 52 tygodni (należy pamietac aby złożyć do ZUS wniosek o wypłatę zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego najpóźniej dzień przed jego wypłatą)
    Urlop wychowawczy jest niepłatny i przusługuje tylko i wyłącznie osobie, która pozostaje w stosunku pracy.

    ivka88

    konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2016-05-02 07:49

    Dziękuję za odpowiedź. A jak wyglądałaby sytuacja gdyby dali mi wypowiedzenie, a w przeciągu tych 2 tygodni zaszłabym w ciążę? Czy 52 tygodniowy zasiłek należy się każdej osobie w ciąży czy musi ona spełnić jakieś specjalnie wymogi? Czy muszę się wtedy zarejestrować w urzędzie pracy?

    konto usunięte zaktualizował/a odpowiedź 2016-05-02 09:01
    Warunkiem nabycia prawa do zasiłku macierzyńskiego jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu w momencie urodzenia dziecka. Dlatego umowę w pewnych sytuacjach przedłuża się do dnia porodu aby właśnie w tym dniu kobieta podlegała temu ubezpieczeniu a co za tym idzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego.
    Jeżeli pracodawca wypowie umowe a kobieta zajdzie w ciążę wypowiedzenie trzeba cofnąć.

    ivka88

    konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2016-05-12 07:21

    Proszę mi powiedzieć, czy istnieje jakaś różnica w płacy za urlop macierzyński a płacy za zasiłek macierzyński?

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-05-12 07:36 autor odpowiedzi: konto usunięte

    urlop macierzyński to uprawnienie pracownicy za który przysługuje zasiłek macierzyński

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-06-06 07:17 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam,
    Proszę mi napisać ile wynosi wynagrodzenie z tytułu urlopu macierzyńskiego a zasiłku macierzyńskiego?
    Pozdrawiam.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-06-06 07:47 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Wysokość samego zasiłku jest taka sama i wynosi 80 % podstawy wynagrodzenia przez cały okres trwania zasiłku.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-08-02 18:16 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Proszę jeszcze o informację czy jeśli jestem już w 8 tygodniu ciąży i gdy od razu pójdę na L4 do końca ciąży to czy pracodawca może mi nie przedłużyć umowy?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-08-02 18:24 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Na samym początku ma PAni odpowiedź na swoje pytanie. Jeżeli w dniu rozwiązania umowy będzie PAni co najmniej w 3 miesiącu ciązy, to umowa ulegnie przedłuzeniu do porodu. Zwolnienie lekarskie w tym przypadku nie ma nic do rzeczy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • astraczynska

    Dodano 2014-11-30 21:52 przez astraczynska

    Różnica pomiędzy umową na czas określony i nieokreślony w kontekście ciąży i przysługujących praw

    Jestem zatrudniona na czas określony do końca czerwca 2015, po tym czasie moja następna umowa będzie już na czas nieokreślony. Co jeśli zajdę w ciążę, w trakcie trwania umowy na czas określony? W jakim wymiarze będzie mi przysługiwał urlop macierzyński i jaka będzie różnica w stosunku dobrego gdybym...

  • kasiulka139

    Dodano 2016-08-14 20:53 przez kasiulka139

    Umowa na czas określony i ciąża. Co dostanę potem?

    Jestem zatrudniona na umowę na czas określony do grudnia 2016 r. Obecnie jestem w 10. tygodniu ciąży. Rozumiem, że umowa zostanie przedłużona do czasu porodu i jeśli pójdę na zwolnienie do to tego czasu będę otrzymywać świadczenie z ZUS. Mam pytanie, co nastąpi później? Czy zostanę bez jakichkolwiek...

  • bella123

    Dodano 2016-05-03 21:08 przez bella123

    Początek umowy na czas określony a ciąża

    Witam,od stycznia 2016 roku pracuję u jednego pracodawcy. Miałam umowę o dzieło na miesiąc, następnie umowę o pracę na okres próbny na prawie 3 miesiące. Od 1.05.2016 roku otrzymałam umowę o pracę na czas określony - na okres roku (do 01.05.2017). Dowiedziałam się, że jestem w 7. tygodniu ciąży.1. C...

  • dora2324

    Dodano 2014-04-08 09:03 przez dora2324

    Umowa na czas określony a ciąża i roczny urlop macierzyński

    Mam umowę na czas określony, do końca roku 2014. Przed jej końcem planuję zajście w ciążę, więc urodzę na pewno po nowym roku. Charakter mojej pracy wyklucza możliwość pracy w okresie ciąży.
    Czy po urodzeniu dziecka w roku 2015 (jeśli pracodawca nie przedłuży ze mną umowy) będzie mi przysługiwał roc...

  • kasia34

    Dodano 2017-01-05 20:51 przez kasia34

    Ciąża na urlopie wychowawczym. Czy mogę iść na L4?

    Jestem w ciąży na urlopie wychowawczym i nie wiem co mam zrobić, bo umowę mam do maja 2017 roku. Czy jak przerwę urlop, to mam prawo do zwolnienia L4, bo ta praca jest ciężka i praca w ciąży nawet kilka dni nie wchodzi w grę!

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zmiany w urlopach i zasiłkach macierzyńskich

    Zmiany w urlopach i zasiłkach macierzyńskich

    Od 19 grudnia 2006 r. wchodzą w życie nowelizacje Kodeksu pracy i ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Nowe przepisy m.in. wydłużają okres urlopu macierzyńskiego i okres wypłaty ...

  • Urlop rodzicielski 2016

    Urlop rodzicielski 2016

    Z dniem 2 stycznia weszła zmiana w przepisach dotycząca sposobu udzielania urlopu rodzicielskiego. Obowiązujący wymiar urlopu to urlop macierzyński podstawowy 20 tygodni i urlop rodzicielski 32 tygodnie. Urlop rodzicielski można wziąć w ...

  • Urlop rodzicielski i wychowawczy 2016: zmiany

    Urlop rodzicielski i wychowawczy 2016: zmiany

    Urlop rodzicielski przysługuje tylko wówczas, gdy pracownik wykorzysta cały urlop macierzyński zarówno podstawowy (od 20 do 37 tygodni), jak i dodatkowy (do 8 tygodni). Urlop rodzicielski przysługuje bezpośrednio po zakończeniu dodatkowego ...

  • Zasiłek macierzyński: komu i w jakim wymiarze?

    Zasiłek macierzyński: komu i w jakim wymiarze?

    Zasiłek macierzyński to świadczenie przysługujące w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Przysługuje on osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, czyli: pracownikom ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania