eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Różnica pomiędzy umową na czas określony i nieokreślony w kontekście ciąży i przysługujących praw


2014-11-30 21:52 autor: astraczynska

5 230 odsłon

Różnica pomiędzy umową na czas określony i nieokreślony w kontekście ciąży i przysługujących praw

Jestem zatrudniona na czas określony do końca czerwca 2015, po tym czasie moja następna umowa będzie już na czas nieokreślony.

Co jeśli zajdę w ciążę, w trakcie trwania umowy na czas określony? W jakim wymiarze będzie mi przysługiwał urlop macierzyński i jaka będzie różnica w stosunku dobrego gdybym zaszła w ciążę będąc już na umowie na czas nieokreślony?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-12-01 07:52 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  W przypadku umowy na czas określony, jeśli zajdzie Pani w ciążę to przede wszystkim umowa ulegnie przedlużeniu do dnia porodu, jeżeli uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Po porodzie pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy o pracę, a urlop macierzyński jako uprawnienie związane ze stosunkiem pracy nie przysługuje po rozwiązaniu umowy o pracę (będzie natomiast przyslugiwał zasiłek macierzyński przez pełen okres 52 tygodni).

  Przy umowie na czas nieokreślony przysługuje z kolei urlop macierzyński, dodatkowy macierzyński i rodzicielski (w łącznym wymiarze 52 tygodni), urlop wychowawczy oraz prawo do korzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy w okresie uprawnienia do urlopu wychowawczego (z łącznym 12-miesięcznym okresem ochronnym). W okresie korzystania z powyższych uprawnień pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę, z wyjątkiem sytuacji ogłoszenia upadłości, otwarcia likwidacji i zwolnień grupowych.

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?

  Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?

  Kobiety w ciąży oraz pracujące mamy należą do szczególnej grupy pracowników. Podlegają ochronie w pracy zawodowej, mają także dodatkowe prawa i przywileje wynikające z Kodeksu pracy. Regulacje te ułatwiają łączenie aktywności na polu ...

 • Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

  Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

  Ojcowie coraz częściej korzystają z prawa do zasiłku macierzyńskiego. ZUS przypomina, że tatusiowie mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Najczęściej korzystają z tego ostatniego.

 • Urlop macierzyński i rodzicielski w pigułce

  Urlop macierzyński i rodzicielski w pigułce

  Od początku bieżącego roku każda świeżo upieczona mama może przez rok pozostać w domu z dzieckiem. Kobiety, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu w oparciu o umowę o pracę lub same opłacają składki chorobowe, są uprawnione do ...

 • Zasiłek macierzyński: kto i kiedy go otrzyma?

  Zasiłek macierzyński: kto i kiedy go otrzyma?

  Pojawianie się dziecka to przełom w każdej rodzinie, nie tylko od względem emocjonalnym, ale także finansowym. Niemowlę generuje spore wydatki, dlatego wiele pracownic stara się o przyznanie zasiłku macierzyńskiego. Jak to zrobić?

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania