eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Umowa o dzieło a choroba/nieobecność


2014-11-12 12:59 autor: Mikaelo

3 635 odsłon

Umowa o dzieło a choroba/nieobecność

Witam,

niedawno podpisałem umowę o dzieło. Dziełem jest rewitalizacja stron www itp., rozliczenie następuje na koniec miesiąca. Wykonywanie dzieła następuje w siedzibie pracodawcy. Nie określono wynagrodzenia za godzinę pracy, a za całość dzieła. Mam 34 lata, nie jestem studentem, do tej pory zawsze pracowałem w oparciu o umowę o pracę.

Pytanie brzmi: jakie są możliwości działania w przypadku np. choroby albo sytuacji rodzinnej wymagającej nieobecności w pracy - kilkugodzinnej, jednodniowej, kilkudniowej? Potrącenie z wynagrodzenia? Odpracowanie czasu nieobecności? Inne?

Dla mnie sytuacja jest wysoce niewygodna, gdyż tak naprawdę moja praca ma charakter stosunku pracy (praca w określonych godzinach, w konkretnym miejscu, z powtarzalnym przedmiotem dzieła).

Pracodawca umowę o dzieło traktuje jako okres próbny, a ja jestem zmuszony akceptować takie warunki ze względu na sytuację rodzinno-finansową.

Będę wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam,
Michał J.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-11-12 13:36 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Pracując na umowę o dzieło nie powinien mieć Pan określonego czasy oraz miejsca. Ma Pan wykonać dzieło, w określonym terminie. W jaki sposób Panto zrobi, to powinna być juz tylko Pana sprawa. Nie może Pan korzystać ze zwolnienia chorobowego. Co do całek reszty powinien się Pan dogadac ze zleceniodawcą.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Kathy82

  Dodano 2018-11-05 08:59 przez Kathy82

  Umowa zlecenia a umowa o dzieło. Czy pracodawca może wpisać okres wypowiedzenia?

  Witam!Chcę podpisać z pracodawcą umowę o dzieło lub zlecenia. Praca będzie dotyczyła pisania określonej liczby artykułów w miesiącu za stałą kwotę.Która umowa bardziej mi się opłaca i czy pracodawca może wpisać okres wypowiedzenia?Jak to wygląda, jeśli chodzi o czas pracy dziennie? Ile muszę być dys...

 • Wetlina95

  Dodano 2014-07-14 23:44 przez Wetlina95

  Wypowiedzenie umowy o pracę a wypłata wynagrodzenia za jej świadczenie

  Wymówiłam umowę o pracę, miałam odpracować 2 tygodnie. W ostatnim tygodniu pracy zachorowałam. Grafik pracy na miesiąc czerwiec wskazywał na to, że muszę przepracować 170 godz. (w maju miałam 21 nadgodzin, które nie zostały wypłacone). W ostatni tydzień, w którym zachorowałam miałam pracować 51 godz...

 • mimbli

  Dodano 2014-06-20 23:51 przez mimbli

  Dostałam umowę o dzieło. A może o pracę?

  Przez ponad 3 tygodnie współpracowałam z firmą na podstawie umowy o dzieło, której nie mogłam się doprosić formalnie. Otrzymałam jedynie jej proponowany wzór. Zamawiający nie dał mi jej podpisanej, również po moich prośbach. W treści tejże umowy zapisano, że dzieło to:
  Stworzenie baz danych dla XYZ...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-12-30 20:45 przez konto usunięte

  Czy muszę odpracować dyżur?

  Pracuję w szpitalu. Zamieniłam dyżury z koleżanką, za zgodą kierownictwa. Niestety rozchorowałam się i byłam zmuszona wziąć L4 - nie mogłam przyjść na dyżur. Kierownictwo każe mi go oddać.
  Dodam, że dyżur zamieniłam miesiąc wcześniej, zamiana była naniesiona na grafik, godzinowo się wszystko zgadzał...

 • KBH1976

  Dodano 2022-11-25 07:40 przez KBH1976

  Odpracowanie wyjścia prywatnego a doba pracownicza.

  Dzień Dobry, jest pracownikiem samorządowym. Pracuję w pełnym wymiarze czasu pracy. Mam ustalony indywidualny czas pracy w godzinach 6:30 - 14:30. W moim zakładzie pracy funkcjonuje elektroniczny system ewidencjonowania wejść i wyjść pracowników ale pracodawca utrzymuje stały rozkład czasu pracy w g...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania