eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Dostałam umowę o dzieło. A może o pracę?


2014-06-20 23:51 autor: mimbli

2 095 odsłon

Dostałam umowę o dzieło. A może o pracę?

Przez ponad 3 tygodnie współpracowałam z firmą na podstawie umowy o dzieło, której nie mogłam się doprosić formalnie. Otrzymałam jedynie jej proponowany wzór. Zamawiający nie dał mi jej podpisanej, również po moich prośbach. W treści tejże umowy zapisano, że dzieło to:

Stworzenie baz danych dla XYZ, 50 godzin roboczych rozliczanych według stawki 50 zł za roboczogodzinę. No i to jest plan miesięczny co łącznie daje 2500 zł brutto. Prawda jest taka, że firma miała zatrudnić mnie jako specjalistę ds. marketingu i PR na 1/2 etatu przy umowie zlecenia z wynagrodzeniem/m-c 2500 zł brutto - jest to wytyczna UE, która dotowała tą firmę. W efekcie mimo, iż miało zostać podpisane dzieło, zamawiający nie pozwolił mi na pracę zdalną i rozliczanie się z dzieła w terminie. Kazał natomiast przyjeżdżać do biura od 9 rano i pracować pod jego okiem, zgodnie z jego wyobrażeniem, narzucał sposoby realizowania powierzonych zadań, które utrudniały działanie i odrzucał proponowane przeze mnie sprawdzone i powszechnie wykorzystywane metody w sprzedaży i marketingu, którymi faktycznie się zajmowałam.

Zakazywał przeprowadzenia rozmowy telefonicznej z urzędnikiem w mojej prywatnej sprawie. W tym przypadku straciłam przerwę na zjedzenie obiadu, bo rozmawiałam 3 min. przez telefon. Poza narzuconymi przez niego (NAD) godzinami pracy (9-17) wykonywałam też zadania po godzinach - w domu - gdyż firma musiała to mieć na już.

E-maile służbowe otrzymywałam nie tylko w ciągu dnia, ale również po godzinach pracy w tym także po godz. 23! Gdy odmówiłam analizowania przesłanego mi dokumentu, ponieważ jestem po pracy i w nocy śpię, a nie siedzę przy komputerze, otrzymałam ten dokument w smsie do zapoznania na rano i to tuż po tym jak odmówiłam pracy w nocy. Odbyłam jeden wyjazd służbowy zapowiedziany na dzień następny(!!), który zamawiający oficjalnie zatwierdził dopiero po godz. 21. Podróż trwała od 5.30 do 23.45 wyłączając czas drogi z i do domu.

Aktualnie otrzymałam tylko i wyłącznie przelewy na kwotę 1070 zł oraz 200 zł. Zatrudniona zostałam 19 maja, a 9 czerwca gdy poinformowałam o chęci odejścia z pracy dostałam przymusowy "urlop" do 13 czerwca z powodu: Zamawiający musi podnająć pokoje w mieszkaniu, nie będzie mógł mnie pilnować, więc ja będę mogła sobie odpocząć i przemyśleć chęć odejścia do 13 czerwca, gdyż Zamawiający jednak okazał się być zadowolony z moich działań (tego dnia miałam napad męczącej mnie depresji i byłam w b. kiepskim stanie). 13 czerwca przyjechałam na umówione z nim spotkanie ustalić nasze dalsze losy i nikogo nie zastałam - szef pojechał do rodziców.

Wystosowałam więc e-mail z oficjalną decyzją o zakończeniu współpracy. O zapłaceniu za nadgodziny nie mam co marzyć. Przelew za dni pracy w czerwcu miał wpłynąć do 19.06 i nie wpłynął. W jaki sposób mogę uzyskać pieniądze za pracę poza uwzględnionymi we wzorze umowy 50 godzinami. W końcu w jednym tygodniu już jest ok. 40 godz., a co z resztą? Co powinnam zrobić? Ktoś zapyta dlaczego godziłam się na wytyczne szefa? Czasem bywa, że człowiek nie ma na chleb i mieszkanie i wtedy zgadza się na wiele bojąc się utraty oczekiwanego zarobku.

Proszę o Wasze rady i błagam bez uszczypliwych komentarzy. W końcu ani czas wykonania dzieła, ani jego przedmiot nie były zgodne z rzeczywistością i nie jestem niewolnikiem, by odpuścić i oddać przepracowane godziny charytatywnie. Ale nie mam siły myśleć o tym sama dlatego RATUJCIE swoją wiedzą!

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-06-21 16:45 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Kwestią kluczową jest zapis w umowie, czy to jest o dzieło ( a tak Pani napisała) czy umowa o pracę, gdzie jest okreslony termin, godziny pracy, miejsce pracy  oraz bezpośredni nadzór pracodawcy. Jeżeli tak było, to może Pani głośić problem do PIP. Nie ma innej drogi dochodzenia do swoich praw. Jeszcze w obwodzie pozostaje Pani odwołanie się do sądu.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-08-05 21:59 przez konto usunięte

  Praca na czarno i nienależyte wywiązanie się pracodawcy z umowy

  Witam serdecznie,
  moje pytanie dotyczy umowy o pracę na okres próbny. Tekst tej umowy jest następujący: okres próbny od dnia 16.06.2014-15.07.2014, rodzaj umowy sprzedawca-kelner, wymiar czasu pracy pełny etat (8 godzin dziennie w trybie dwuzmianowym, w czasie okresu pracy przysługuje wynagrodzenie ...

 • szukamcnicku

  Dodano 2018-03-27 18:27 przez szukamcnicku

  Nadgodziny, ekwiwalent i wypłata pod stołem

  Hej, sprawa wygląda tak: od roku pracowałam za minimalną, z tym że po 9 godzin dziennie, 1 sobotę w miesiącu, pracodawca oprócz tego poniżał mnie przy każdej możliwej okazji, oskarżał o wszystkie pomyłki lub uszczerbki towarów nawet, jeśli nie było mnie na danym dziale tego dnia. Mniejsza o to.Wypła...

 • konto usunięte

  Dodano 2016-10-04 16:44 przez konto usunięte

  Pazerny pracodawca. Jak rozwiązać umowę z jego winy?

  Witam serdecznie! Na początku lipca znalazłam ofertę pracy w pewnej firmie, której głównym zadaniem jest handel obwoźny. Od razu zajęłam się badaniami do celów sanitarno-epidemologicznych, gdyż taki był wymóg konieczny. Odbiór badań nastąpił 28.07.2016 i tego samego dnia udałam się do lekarza medycy...

 • Kryspin5

  Dodano 2016-01-16 22:28 przez Kryspin5

  Zaległe wynagrodzenie i brak reakcji PIP choć złożyłem skargę

  Witam,
  mam problem. Zgłaszałem już pracodawcę w PIP, gdyż zalega z uregulowaniem należności za urlop za 2014/2015 rok oraz za 35 sobót po 6 godz. każda. W umowie o pracę nie było wyznaczonych sobót jako dni robocze, a w miejscu pracy nie było możliwości odnotowywania każdego dnia swojej obecności, n...

 • tekila5

  Dodano 2014-06-10 08:31 przez tekila5

  Zaległe wynagrodzenie. Jak je odzyskać?

  Witam!
  Od kilku miesięcy pracodawca, z którym byłem związany umową o współpracę zalega z wynagrodzeniem. Cześć wynagrodzenia płacił w ratach a od dwóch miesięcy nie płaci w ogóle. Postanowiłem rozwiązać umowę z nieuczciwym pracodawcą.
  Jak mogę skutecznie odzyskać zaległe wynagrodzenie? Dodam jeszcze...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania