eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Zmiana miejsca wykonywania pracy po urlopie macierzyńskim


2014-11-07 21:16 autor: KasiaKow

7 296 odsłon

Zmiana miejsca wykonywania pracy po urlopie macierzyńskim

Jestem przedstawicielem medycznym. Wracam do pracy po rocznym urlopie macierzyńskim. Przed urlopem pracowałam na terenie woj. dolnośląskiego (Wrocław i okolice). Moja umowa jasno precyzuje, że miejsce wykonywania pracy to województwo dolnośląskie.

Obecnie otrzymałam informację od pracodawcy, że jedyny teren jaki może mi zaproponować, ze względu na zatrudnienie innych osób, to województwo śląskie oraz częściowo opolskie. Większość z tych lokalizacji to miasta oddalone od mojego miejsca zamieszkania (Wrocław) o ponad 200 km, z szacowanym czasem dojazdu powyżej 2 h, co przekłada się na minimalny czas codziennych podróży na poziomie 4 godzin (dla jednej lokalizacji, przy czym jeden dzień może składać się niestety z większej ilość oddalonych od siebie miast).

Niestety nie jestem odosobnionym przypadkiem, ponieważ mój pracodawca stosował wcześniej takie praktyki i wiele moich koleżanek zwolniło się z tego powodu z pracy. Dlatego też mam pytanie, czy pracodawca ma prawo zmieniać miejsce świadczenia pracy, oczywiście na niekorzystne dla pracownika wracającego z urlopu macierzyńskiego?

Pomimo faktu, iż w umowie widnieje jasny zapis dot. świadczenia pracy na terenie województwa dolnośląskiego, a codzienna praktyka sprzed urlopu macierzyńskiego to blisko 90 % wyjazdów na terenie Wrocławia.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-11-07 21:50 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeżeli nie zgadza sie Pani z tą zmianą, to pracodawca ma dwie możliwości. Albo pozostanie tak jak jest, albo będzie musiał dać Pani wypowiedzenie zmieniające warunki pracy. Jeżeli nie zgodzi się Pani na nowe warunki (bez względu na to czy pracodawca ma prawo czy tez nie) jedyną możliwościa dla Pani jest odwołanie sie do sądu.

    KasiaKow skomentował/a odpowiedź 2014-11-07 22:11

    Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Rozumiem, że tego typu zachowanie pracodawcy, mimo iż niekorzystne dla pracownika i nagminne (jest to już trzeci tego typu przypadek w mojej firmie), jest prawnie możliwe? Zastanawia mnie również dodatkowa kwestia. Wspomniał Pan o możliwości wręczenia przez pracodawcę „wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy” w przypadku braku mojej zgody na zaproponowane warunki. Czy jest to możliwe w mojej sytuacji, gdy wracam do pracy po urlopie macierzyńskim z zatrudnieniem w zmniejszonym wymiarze godzin - 7/8 etatu?

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 2 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-11-08 13:33 autor odpowiedzi: KasiaKow

    Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Rozumiem, że tego typu zachowanie pracodawcy, mimo iż niekorzystne dla pracownika i nagminne (jest to już trzeci tego typu przypadek w mojej firmie), jest prawnie możliwe? Zastanawia mnie również dodatkowa kwestia. Wspomniał Pan o możliwości wręczenia przez pracodawcę „wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy” w przypadku braku mojej zgody na zaproponowane warunki. Czy jest to możliwe w mojej sytuacji, gdy wracam do pracy po urlopie macierzyńskim z zatrudnieniem w zmniejszonym wymiarze godzin - 7/8 etatu?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-11-09 21:48 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Wszystko jest możliwe. Każde wypowiedzenie jest prawnie skuteczne, nawet jak zawiera błędy prawne czy formalne. W takiej sytuacji może Pani tylko odwołać się do sądu.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 2 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • anna343

    Dodano 2015-04-20 15:30 przez anna343

    Czy pracownica po urlopie macierzyńskim musi wyrazić zgodę na zmianę miejsca pracy?

    Witam,po zakończeniu urlopu macierzyńskiego chciałabym wrócić do pracy na 7/8 etatu. Niestety mój dotychczasowy dział został w całości przeniesiony o 300 km. Pracodawca daje mi możliwość powrotu, ale do nowej lokalizacji. Czy moja rezygnacja z tej opcji wymusza na pracodawcy zaoferowania pracy na po...

  • kaziamax

    Dodano 2014-07-08 12:52 przez kaziamax

    Czy pracodawca może zmienić miejsce pracy przed emeryturą?

    Witam,
    pracuję w centrum handlowym jako sprzedawca (na czas nieokreślony). Na początku stycznia 2015 r. mojemu pracodawcy kończy się umowa dzierżawy sklepu i z tego co wiem dalej tej umowy pracodawca nie przedłuży.
    Doszły mnie słuchy, że moja szefowa (z którą od pewnego czasu nie mam wspólnego język...

  • ala34

    Dodano 2014-05-05 13:47 przez ala34

    Odprawa po powrocie z rodzicielskiego

    Witam,
    w trakcie urlopu rodzicielskiego pracodawca przeniósł biuro do innego miasta. Jak w takiej sytuacji wygląda kwestia podjęcia pracy po zakończeniu urlopu. Konkretnie:
    1. Czy pracodawca może odmówić przyjęcia mnie z powrotem do pracy i dać mi wypowiedzenie? Na jakich zasadach może mnie zwolnić ...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-04-15 17:01 przez konto usunięte

    Czy pracodawca może mnie przenieść do innego oddziału po urlopie rodzicielskim?

    Zakończyłam już urlop rodzicielski, obecnie jestem na zaległym urlopie wypoczynkowym. Mój pracodawca poinformował mnie, że po powrocie zostanę przeniesiona do innego oddziału. Stanowisko i zakres obowiązków zostanie ten sam, natomiast zmieni się miejsce wykonywania pracy. Co prawda, w tym samym mieś...

  • ewka30-30

    Dodano 2014-03-08 09:34 przez ewka30-30

    Czy mogę odmówić zmiany miejsca pracy?

    Mieszkam i pracuje w miejscowości O, zostałam oddelegowana do miejscowości K na okres 3 miesięcy. Czas dojazdu do pracy środkami transportu PKP i MPK przekracza 2 godz. co wykazuje na druku delegacji.
    W moim zakładzie obowiązuje Pakt Gwarancji Pracowniczych dla pracowników PKP CARGO (zzkontra.pl  /G...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Przejście zakładu pracy a zmiana siedziby firmy

    Przejście zakładu pracy a zmiana siedziby firmy

    Rozważmy następujący przypadek: zakład pracy został w trybie art. 231 K.p. przejęty przez nowego pracodawcę, który ze względów logistycznych zamierza przenieść główną siedzibę firmy do miejscowości oddalonej o 120 km od obecnego ...

  • Powierzenie innej pracy- czy można zmienić zdanie?

    Powierzenie innej pracy- czy można zmienić zdanie?

    Przepisy K.p. uprawniają pracodawcę do tymczasowego przeniesienia pracownika do innej pracy niż umówiona. Zdarza się jednak, że z jakiś przyczyn (np. choroba) podwładny nie może przystąpić do wykonywania zadań poleconych mu przez szefa. ...

  • Zmiana miejsca pracy - jak to zrobić?

    Zmiana miejsca pracy - jak to zrobić?

    Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: poznański pracodawca otwiera nowy oddział w Szczecinie. Siedziba firmy pozostanie wprawdzie w Poznaniu, ale część załogi będzie pracować na terenie nowopowstałego oddziału. Czy konieczna jest w ...

  • Przywrócenie do pracy a powierzenie innej pracy

    Przywrócenie do pracy a powierzenie innej pracy

    Rozpatrzmy następującą sytuację: pracownik został przywrócony do pracy prawomocnym orzeczeniem sądu. Co do zasady, szef powinien zagwarantować mu pracę na dotychczasowym stanowisku. Ze względu na nagłe zwiększenie ilości zamówień ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania