eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Pracodawca zapomniał przedłużyć umowę do dnia porodu


2014-10-03 10:22 autor: ewelyn82

2 795 odsłon

Pracodawca zapomniał przedłużyć umowę do dnia porodu

Witam,

mam dwie umowy o pracę u tego samego pracodawcy - jedną na czas nieokreślony a druga skończyła mi się 31.08.2014 r. Byłam w tym czasie już w 24. tygodniu ciąży i na L4.

Pracodawca - przynajmniej tak twierdzi - zapomniał przedłużyć mi umowę tą na czas określony a wypłata jest wypłacana z góry 1-go. Jak zobaczyłam na koncie, że nie ma pieniędzy udałam się do kadr. Tam mi powiedziano, że zapomniano po prostu o mnie i że zostanie wysłane pismo i wszystko będzie uregulowane.

Na koniec miesiąca nie dostałam żadnego wyrównania. A 1-go października znowu tylko wpłynęła podstawa umowy na czas określony. Dzwoniąc do kadr dowiedziałam się, że pismo zostało wysłane, ale w biurze płac kobieta mi mówi, że ona to musi rozpatrzeć, bo nie wie jak ZUS to rozliczy, kręcąc przy tym, że mogę tych pieniędzy nie dostać.

Co mam robić skoro pracodawca wysłał pismo z opóźnieniem?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-10-03 10:43 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Pracodawca nie może się tłumaczć, że "zapomniał przedłużyć" umowę, która zgodnie z prawem ulega automatycznemu przedłużeniu do dnia porodu. Może Pani w takim wypadku wezwać pracodawcę do wypłaty zaległego wynagrodzenia z odsetkami za zwłokę. Pracodawca, czy też dział kadr, nie może zasłaniać się niewiedzą co do sposobu rozliczenia przez zus. Umowa trwa w dalszym ciągu, zatem należy się Pani wynagrodzenie. W przypadku dalszych problemów po wezwaniu pracodawcy można wystąpić z pozwem o wypłatę zaległego wynagrodzenia (pozew wolny od opłat i z reguły sądy pracy działają szybko).

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-03 10:56 autor odpowiedzi: ewelyn82

  Dziękuję za odpowiedz:)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-03 22:16 autor odpowiedzi: moniutekk

  Witam mam pytanie chce zajsc  ciąże teraz jestem bezrobotna i nie wiem co jest bardziej oplacalne zatrudnienie sie u kogos czy zalozyc wlasna dzialalnosc.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-04 18:46 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Wszystko zalezy od kasy jaką się ma lub będzie zarabiać. Jeżeli ktoś Pania zatrudni i zapłaci dużo, to zasiłek chorobowy również będzie wysoki a z Pani strony nie będzie żadnej odpowiedzialności i zachodu.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Umowa o pracę

  Umowa o pracę

 • Umowy o pracę - ważne zmiany

  Umowy o pracę - ważne zmiany

  W najbliższych miesiącach należy się spodziewać istotnych zmian w umowach o pracę. Wynikają one z dyrektyw unijnych, które mają być zaimplementowane do prawa krajowego od 1 stycznia 2023 roku. Największe zmiany dotyczyć będą umów na ...

 • 22 listopada czasowe zatrudnienie zmieni się w stałą umowę o pracę

  22 listopada czasowe zatrudnienie zmieni się w stałą umowę o pracę

  Już 22 listopada 2018 roku czeka nas zmiana w prawie pracy. Według niej niektóre umowy o pracę zawarte na czas określony automatycznie przekształcą się w umowy stałe, czyli na czas nieokreślony.

 • 2 miliony Polaków bez wynagrodzenia

  2 miliony Polaków bez wynagrodzenia

  Opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia to problem, który dotknął sporą, bo około dwumilionową rzeszę polskich pracowników - wynika z badania zrealizowanego na zlecenie BIG InfoMonitor. Kłopoty dosięgają przede wszystkim osoby zatrudnione ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania