eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Umowa na czas określony, ciąża a przedłużenie umowy na czas nieokreślony


2013-11-14 14:48 autor: Michał i Ania

10 522 odsłon

Umowa na czas określony, ciąża a przedłużenie umowy na czas nieokreślony

Z dniem 31.12.2013 r. kończy mi się druga umowa na czas określony, a jestem w 9. tygodniu ciąży. Wiem, że automatycznie jest ona przedłużona do dnia porodu, ale chodzi mi o to, że 31.12.2013 ona się kończy i miała być sporządzona następna umowa już na czas nieokreślony, aż tu nagle kadrowa mówi, że po zakończeniu macierzyńskiego mam napisać wniosek do dyrektora o ponowne zatrudnienie.

Przecież to jest bez sensu znowu przechodzić umowy na czas określony, aby dostać już tą na stałe. A możliwe jest że po zakończeniu macierzyńskiego mogę tej umowy w ogóle już nie dostać? Czy jest taka opcja, że teraz na koniec umowy na czas określony dostanę umowę na stałe?

Kadrowa podpina się pod kodeks, że tylko jedno rozwiązanie jest możliwe: nie nowa umowa na czas określony tylko automatyczna do czasu porodu. Czy jest coś czym można to podważyć i wytłumaczyć to jej i dyrektorowi, że mogą oni ze mną podpisać umowę na czas nieokreślony?.

Pytanie zaktualizowano 2013-11-14 17:56

Kadrowa moja podpina się pod kodeks że tylko jedno rozwiązanie jest możliwe nie nowa umowa na czas określony tylko automatyczna do czasu porodu. Czy jest coś czym można to podważyć i wytłumaczyć to jej i dyrektorowi że mogą oni ze mną podpisać umowe na czas nie okreśłony?.

Pytanie zaktualizowano 2013-11-14 18:09

Więc co mogę zrobić?Jak to wytłumaczyć że to jest wymysł kadrowej  dyrektorowi i że nie ma racji opierajac się kodeksem pracy (bo tam tak pisze)?

Pytanie zaktualizowano 2013-11-14 18:24

Że jest możliwa tylko jedna opcja automatyczne przedłużenie umowy a nie podpisanie 31.12.2013 nowej umowy na czas nie określony?

Pytanie zaktualizowano 2013-11-14 18:33

Czyli to co mowi kadrowa jest bez podstawne nie ma takiego zapisu w kodeksie pracy i jest to dziwna kombinacja z jej strony?Czyli to jest ich dobra wola czy dostane teraz ta umowe na stałę czy nie tyle tylko że zostanie ona przedłuzona automatycznie z powodu ciąży.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-14 16:26 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Sa dwie opcje: przedłuzenie aktualnej umowy do czasu porodu lub podpisanie nowej umowy na czas nieokreslony.

  Wszystko zalezy jak bedzie chcial pracodawca. Generalnie Pani jest chroniona i bez wzgledu na to co firma zrobi bedzie Pani miala umowe do dnia porodu a pozniej zasilek macierzynski platny z ZUS jezeli nie podpisza nowej umowy.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-14 17:19 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Oczywiście, że to jest bez sensu. Następnej umowy pracodawca nie będzie musiał z Panią zawrzeć. Jeżeli jest to mozliwe powinna załatwić to Pani teraz. Po zakończeniu macierzyńskiego nie będzie Pani już zatrudniona, bo umowa zakończy się w dniu porodu.Nie będzie więc Pani miała urlopu macierzyńskiegi TYLKO zasiłek macerzyński,w związku z tym umowa nie może być przedłużona tylko zawarta od nowa.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-14 17:55 autor odpowiedzi: Michał i Ania

  Kadrowa moja podpina się pod kodeks że tylko jedno rozwiązanie jest możliwe nie nowa umowa na czas określony tylko automatyczna do czasu porodu. Czy jest coś czym można to podważyć i wytłumaczyć to jej i dyrektorowi że mogą oni ze mną podpisać umowe na czas nie okreśłony?.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-14 18:06 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Kodeks pracy nie narzuca pracodawcy rodzaju i możliwości podpisania umowy. Może teraz z Panią podpisać umowę na czas nieokresloy. Zgodnie z prawem trzecia umowa powinna być zawarta na czas nieokreślony, wiec idąc tym tokiem rozumowania kadrowa ma rację, że  nie powinna być zawarta umowa na czas określony, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby umowa została zawarta na czas nieokreślony.Tutaj według mnie jest kombinacja ze strony pracodawcy. Nie chce teraz podpisać umowy, bo ta zostanie przedłużona a potem nie będzie miał obowiązku Panią zatrudnić i ma problem z głowy ( w postaci urlopów macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego i L-4 z powodu chorób Pani i dziecka). Tak myślę i chyba się nie mylę.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-14 18:09 autor odpowiedzi: Michał i Ania

  Więc co mogę zrobić?Jak to wytłumaczyć że to jest wymysł kadrowej  dyrektorowi i że nie ma racji opierajac się kodeksem pracy (bo tam tak pisze)?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-14 18:23 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Nie da się tego wytłumaczyc racjonalnie o ile strony nie są zainteresowane racjonalnym wyjaśnieniem i chęcią kompromisu. Tylko rozmowa i tłumaczenie a zarazem poznanie intencji drugiej strony może dać kompromis, o ile taki będzie mozliwy. Kodeks pracy nie reguluje chęci bądź jej braku. Ze swojej strony dodam tylko artykuł 25.§ 1 k.p., który mówi, że zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca. Wszystko zależy od dobrej woli szefa.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-14 18:50 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Oczywiście, że tak. Nie ma takiego zapisu, który zabraniałby pracodawcy podpisania następnej umowy na czas nieokreślony. Są to jakieś gierki. Zasadne pozostaje pytanie czyje; osobiste kadrowej czy jej na polecenie szefa. Warto to wyjaśnić, aby mieć pełny obraz sytuacji. Jedyną mozliwością dościa do sedna jest rozmowa z szefem.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-27 11:58 autor odpowiedzi: nataliakwiecien89

  mam pytanie, jetem obecnie w końcówce 5miesiąca ciąży, 02.06 miałam dostać umowę na 2lata (teraz od 3 miesięcy jestem na okresie próbnym, wcześniej pracowałam 4lata u tego samego pracodawcy na umowie zlecenie), jednak pracowdawca i kadrowa(nie kierownik jednostki) po otrzymaniu informacji że jestem w ciąży, sugeruje "przedłużenie" umowy do dnia porodu. 

  Nie ukrywam że czuję się pokrzywdzona tym stanem rzeczy, kierownik jednostki nie widzi przeszkód, żeby dać mi tą umowę na 2 lata, jednak jego przełożony jak i kadrowa zasłaniają się kosztami, jakie oni będa musieli ponieść z racji tego że jestem w ciąży.

  O jakich kosztach jest mowa, i czy umowa tylko do dnia porodu jest konieczna? jak miałby wyglądać tego ewentualny zapis? np. umowa na czas określony od 03.06 do dnia porodu? czy muszą być podane konkretne daty?

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-27 12:46 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Szef ma obowiązek przedłużyc umowę do dnia porodu. Nie ma obowiązku przedłużać ją na 2-3 lata. W takim wypadku będzie miała Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • melissa84

  Dodano 2014-07-02 13:40 przez melissa84

  Umowa terminowa kończy się podczas urlopu macierzyńskiego

  Witam,
  jestem zatrudniona na umowę terminową I, która trwa do 30.06.2015 r. Obecnie jestem w ciąży, termin porodu to marzec 2015 roku. Umowa kończy się więc podczas gdy bedę na urlopie macierzyńskim.
  Pytanie: czy pracodawca może przedłużyć ze mną umowę od 01.07.2015, czyli kolejną terminową II podcz...

 • AniaS7

  Dodano 2014-01-10 11:20 przez AniaS7

  Umowa na okres próbny, umowa na czas określony i ciąża. Czy dostanę umowę na czas nieokreślony?

  Moja sytuacja wygląda tak:
  Pierwsza umowa była zawarta w okresie obowiązywania ustawy kryzysowej tj. 14.11.2011 na okres próbny 3 miesięcy tj. do dnia 13.02.2012 (półtora miesiąca umowa trwała gdy ustawa już przestała obowiązywać). Umowa została przedłużona na czas określony 2 lata. Stosunek pracy w...

 • dora2324

  Dodano 2014-04-08 09:03 przez dora2324

  Umowa na czas określony a ciąża i roczny urlop macierzyński

  Mam umowę na czas określony, do końca roku 2014. Przed jej końcem planuję zajście w ciążę, więc urodzę na pewno po nowym roku. Charakter mojej pracy wyklucza możliwość pracy w okresie ciąży.
  Czy po urodzeniu dziecka w roku 2015 (jeśli pracodawca nie przedłuży ze mną umowy) będzie mi przysługiwał roc...

 • gaga30

  Dodano 2013-10-25 14:29 przez gaga30

  Urlop macierzyński i przedłużenie umowy

  Witam,
  miesiąc temu podjęłam pracę. Niedawno dowiedziałam sie, że jestem w ciąży. Czy jeśli za miesiąc poszłabym na chorobowe (gdyż moja praca wymaga wysiłku fizycznego), to należałby mi się zasiłek chorobowy, a później macierzyński. Dodam, że umowę dostałam na 6 miesięcy.

 • Weronika87

  Dodano 2014-10-15 22:11 przez Weronika87

  Umowa na czas określony a ciąża

  Witam,mam następujące pytanie: mam umowę na czas określony do sierpnia 2015 roku. Obecnie jestem w 3. miesiącu ciąży. Termin porodu mam przed zakończeniem umowy. Czy będzie mi przysługiwał urlop macierzyński w pełnym wymiarze? Czy wynagrodzenie będę miała takie jak podczas pracy? Czy po zakończeniu ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Urlop macierzyński i rodzicielski w pigułce

  Urlop macierzyński i rodzicielski w pigułce

  Od początku bieżącego roku każda świeżo upieczona mama może przez rok pozostać w domu z dzieckiem. Kobiety, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu w oparciu o umowę o pracę lub same opłacają składki chorobowe, są uprawnione do ...

 • Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

  Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

  Zasady przyznawania zasiłku macierzyńskiego zostały uregulowane w ustawie z 25.6.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).

 • Zmiany w urlopach i zasiłkach macierzyńskich

  Zmiany w urlopach i zasiłkach macierzyńskich

  Od 19 grudnia 2006 r. wchodzą w życie nowelizacje Kodeksu pracy i ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Nowe przepisy m.in. wydłużają okres urlopu macierzyńskiego i okres wypłaty ...

 • Wyższy zasiłek macierzyński? Złóż wniosek do 17 maja

  Wyższy zasiłek macierzyński? Złóż wniosek do 17 maja

  Rodzice, którzy na 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński, mają czas tylko do 17 maja na złożenie wniosku o ustalenie wyższej wysokości tego świadczenia. Ci, którzy tego nie zrobią, będą mieć wypłacany zasiłek w ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania