eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Bezpodstawne rozwiązanie umowy o pracę


2013-11-13 21:37 autor: tige

5 533 odsłon

Bezpodstawne rozwiązanie umowy o pracę

Witam serdecznie,

otrzymałem dziś wypowiedzenie z pracy, które mnie bardzo zdziwiło. Byłem sumiennym i odpowiedzialnym pracownikiem, wykonywałem każde polecenie pracodawcy. Jednak dziś wręczono mi wypowiedzenie mimo tego, że wcześniej jak obejmowałem moje obecne stanowisko pracy, kierownik firmy, w której pracuję szantażował mnie zwolnieniem z pracy mojej żony, która ze mną pracuje, jeśli przyjdzie mi do głowy odejść z firmy a teraz sam mnie zwalnia.

Jako podstawę zwolnienia podał "art. 33 kodeksu pracy i pkt 4 umowy o pracę", który mówi o tym, że: "Pracownik zobowiązuje się powstrzymać się od podejmowania działań lub wszelkich innych zachowań, które są lub mogły być działaniami o charakterze nieuczciwej konkurencji w stosunku do Pracodawcy." Zupełnie tego nie rozumiem, gdyż nigdy nie podejmowałem takich działań.

Wczoraj przez zdenerwowanie przeczytałem punkt 4. z poprzedniej umowy. W obecnej umowie w punkcie czwartym jest napisane: "strony dopuszczają możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy za 2-tygniowym wypowiedzeniem".

To zmienia sytuacje chociaż wciąż, nie ma konkretnego powodu rozwiązana umowy. Dowiedziałem się tylko tyle od głównej przełożonej, że kierownictwo mówi, że słyszało na własne uszy, jak wielokrotnie używam obraźliwego słowa w stosunku do lidera zmianowego. Słowo te nigdy by mi nie przeszło przez gardło i nigdy bym go nie użył w stosunku do kogoś i nie używałem. Podejrzewam, że lider żywiąc do mnie niechęć specjalnie poskarżył się kierownictwu, że ja tak do niego mówię, choć to jest zupełna nieprawda!

Boję się iść do sądu pracy, bo mam obawy, że mogą zwolnić z zemsty moją żonę! Jestem w kropce. Nie wiem czy sąd może ochronić przed tym żonę?

Proszę o pomoc i podpowiedź, co mogę zrobić w takiej sytuacji.

Pytanie zaktualizowano 2013-11-14 15:42

Dzień dobry 

Dziękuje za odpowiedzi, jednak ja wczoraj przez zdenerwowanie przeczytałem punkt 4. z poprzedniej umowy w obecnej umowie w punkcie czwartym jest napisane :"strony dopuszczają możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy za dwutygniowym wypowiedzeniem". To zmienia sytuacje chociaż wciąż nie ma kąkretnego powodu razwiązana umowy. Dowiedziałem się tylko tyle od głównej przełożonej że kierownictwo mówi że słyszało na własne uszy jak wielokrotnie używam obraźliwego słowa w stosunku do lidera zmianowego. Słowo te nigdy by mi nie przeszło przez gardło i nigdy bym go nie użył w stosunku do kogoś i nie używałem. Podejżewam że lider żywiąc do mnie niechęć specjalnie poskarrzył się kierownictwu że ja tak do niego mówię choć to jest zupełna nieprawda ! Boje się iść do sądu pracy bo mam obawy że mogą zwolnić ze zemsty moją żone ! Jestem w kropce. Nie wiem czy sąd może ochronić przed tym żonę ? Prosze o pomoc i podpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-13 22:26 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Proponuje wystapis na pismie o wyjasnienie powodu zwolnienia. Bedzie mia Pan ewentualnie podstawy do SADu Pracy.

  Oceń odpowiedź 3 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-13 23:24 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

  Proszę nie występować z prośbą o wyjaśnienie! Termin na wystąpienie do sądu to tylko 7 dni i liczy się od dziś (pozew musi być wysłany do pryzszłej  środy). oczekiwanie na odpowiedź pracodawcy mogłoby uniemożliwić odwołanie.

  w razie skierownia sprawy do sądu to pracodawca ma udowodnić, że wypowiedzenie było zasadne

  radca prawny - specjalista prawa pracy

  Oceń odpowiedź 2 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-13 23:33 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Wydaje mi sie ze pracodawca wystepujac z takim zwolnieniem mial jakies podstawy do tego. Moze sieokazać ze bylo podstawne i bezsensu jest zakladanie sprawy.

  W pismie mozna napisac ze brak odpowiedzi w terminie 3dni spowoduje wniesienie sprawy do Sadu Pracy-to w 90 %pomaga.

  Oceń odpowiedź 3 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-14 11:23 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

  pracodawca nie może po dokonaniu wypowiedzenia dodawać nowych podstaw i zarzutów jeżeli pryzcyzna wypowiedzenia jest niejasna lub niekonkretna tozgodnie z art. 30 par. 4 kp może to być podstawą do prywróćenia do pracy lub zasądzenia odszkodowania

  radca prawny - specjalista prawa pracy

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-14 16:48 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Kazda ze stron ma prawo do rozwiazania umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia i nie musi podawac zadnego powodu.

  Wszystko wiec zostalo zrobione zgodnie z przepisami wiec w sadzie pracy nic Pan niewywalczy niestety.

  Oceń odpowiedź 3 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-14 18:30 autor odpowiedzi: karolina.maciag

  Niestety, przy umowach okresowych, gdzie obowiązuje 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, nie trzeba podawać przyczyny zwolnienia. To, że pracodawca takową podał a Pan się z nią nie zgadza, Sądu interesować raczej nie będzie. Zgadzam się z przedmówcą, iż może Pan nic nie wskórać, a sprawa w najgorszym wypadku odbije się na pańskiej żonie; nawiązując do pańskiego pytania - Sąd nic nie zrobi, nie 'ochroni' pańskiej żony, gdyż nie jest podmiotem biorącym udział w sprawie. A nawet, gdyby była, Sąd nie ma takich kompetencji, by zakazać pracodawcy ewentualnego rozwiązania z nią umowy.

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-14 18:45 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Tak na prawdę i tak odbije się to zwolnienie na Pana żonie, a podwójnie gdyż  pracuje w tym samym zakładzie, z którego Pan został zwolniony.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-11-05 11:33 przez konto usunięte

  Nieuzasadnione zwolnienie z pracy. Jak mogę się bronić?

  Witam,
  dnia 30 października otrzymałam wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony, obowiązującej od 1 marca 2013 do 28 lutego 2014 roku z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Nigdy nie otrzymałam żadnej nagany, zwolnienia, sumiennie wykonywałam swoje obowiązki, byłam na każdy telefon kierownika, ki...

 • gabi

  Dodano 2012-12-09 18:33 przez gabi

  Dostałam wypowiedzenie rozwiązujące umowę o pracę z powodu utraty zaufania

  Dostałam wypowiedzenie rozwiązujące umowę o pracę z dwutygodniowym wypowiedzeniem, z powodu utraty zaufania, bo komentowałam brak bonów świątecznych w firmie. Umowę mam zawartą od 01.01.1995 r. do 31.12.2014 r. z dwutygodniowym wypowiedzeniem. Jest to jedyna moja umowa w tym zakładzie. Oczywiście cz...

 • myszka55

  Dodano 2013-12-02 11:54 przez myszka55

  Czy mogę zostać zwolniona z pracy na obniżonym etacie mając umowę na czas określony?

  Witam!
  Od 1 maja pracuję na obniżonym etacie zamiast urlopu wychowawczego art.186 (7) k.p... Umowę mam na czas określony do 31 lipca 2014 r. Dwa miesiące temu został przyjęty nowy pracownik na cały etat, na koniec roku jeden pracownik ma zostać zwolniony.
  Moje pytanie jest nastepujące: czy mogę zost...

 • nicolina

  Dodano 2013-02-14 20:27 przez nicolina

  Posądzenie o kradzież: zapłacić czy iść do sądu?

  Witam,
  Pracodawca twierdzi, że zabierałam pieniądze, które kasowałam od ludzi. Jedynym i wygrywającym dowodem jest moja pieczątka. Ja niestety nie mam dowodów na swoje usprawiedliwienie.
  Jestem tylko człowiekiem i mogłam po prostu przy dużej ilości rachunków nie skasować od klienta pieniędzy, natomi...

 • Lapka

  Dodano 2013-10-01 19:11 przez Lapka

  Wypowiedzenie umowy o pracę bez podania przyczyny

  Pracodawca zwolnił mnie z pracy bez podania przyczyny zwolnienia z art. 32 par. 2 Kodeksu Pracy, a w pouczeniu nie ma do jakiego sądu i na jakiej dzielnicy mam się odwołać. Ja osobiście nie chciałem przyjąć tego wpowiedzenia i otrzymałem je pocztą. Po złożeniu sprawy do sądu otrzymałem pocztą z sądu...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Służba wojskowa a wypowiedzenie umowy o pracę

  Służba wojskowa a wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracownik otrzymał powołanie do wojska 10 lipca. 9 dni później otrzymał od swojego pracodawcy wypowiedzenie. 25 lipca pracownik przekazał pracodawcy kopię dokumentu powołania do wojska. Czy w takiej sytuacji wypowiedzenie ma moc prawną?

 • Kobiety w ciąży a trwałość stosunku pracy

  Kobiety w ciąży a trwałość stosunku pracy

  Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży? Na to, nurtujące wiele pań, pytanie, odpowiada Patrycja Chabier - ekspert do spraw prawa rodzinnego marki Mama i ja.

 • Wypowiedzenie umowy o pracę a nosicielstwo HIV

  Wypowiedzenie umowy o pracę a nosicielstwo HIV

  Rozważmy następującą sytuację: pracodawca przypadkowo dowiedział się, że jeden z pracowników, zatrudniony na czas nieokreślony, jest nosicielem wirusa HIV. W trosce o bezpieczeństwo załogi postanowił wypowiedzieć mu umowę o pracę ...

 • Procedury firmowe a wypowiedzenie umowy o pracę

  Procedury firmowe a wypowiedzenie umowy o pracę

  Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: pracodawca przekazał zatrudnionemu wypowiedzenie umowy o pracę. Z treści dokumentu wynikało, iż powodem dla którego zdecydowano się rozwiązać stosunek pracy było nieprzestrzeganie przez niego ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania