eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Ciążą i likwidacja firmy a świadczenia dla pracownika


2013-11-14 14:03 autor: Mikencja

4 803 odsłon

Ciążą i likwidacja firmy a świadczenia dla pracownika

Witam serdecznie,

obecnie jestem w ciąży (powyżej 3 miesiąca), moja firma ogłosiła likwidację (duża firma). Umowa kończy się końcem listopada 2013 - już wiem, że zostanie ona przedłużona mimo likwidacji, teoretycznie do dnia porodu (połowa marca 2014). Stąd moje pytanie: czy jeżeli dostanę przed porodem wypowiedzenie, a na świadectwie pracy będzie informacja, że zostałam zwolniona z powodu likwidacji zakładu, to czy wszystkie świadczenia "zusowskie" będą mi przysługiwały?

Ponadto moja placówka ma działać do lutego, z kolei główna siedziba firmy - w innym mieście - do końca marca, czyli teoretycznie do mojego porodu. Czy jeżeli placówka zostanie zamknięta przed moim porodem, to oni muszą dać mi wypowiedzenie, skoro na umowie miejscem wykonywania mojej pracy ma być właśnie ona, a nie główna siedziba?

Pytam się, ponieważ jeżeli świadczenia "zusowskie" mi przysługują, lepiej opłacałoby mi się otrzymać wypowiedzenie, a co za tym idzie odprawę. Mam nadzieję, że w miarę czytelnie zobrazowałam moją sytuację.

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. 

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-14 17:27 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W przypadku likwidacji firmy ochrona przed zwolnieniem nie działa. Jeżeli zostanie Pani zwolniona z tego tytułu , zarejestruje się w UP i dostanie zasiłek do dnia porodu na zasadzie zasiłku macierzyńskiego a po porodzie zasiłek macierzyński. Zasiłki wypłaca ZUS po dostarczeniu odpowiedniej dokumentacji: zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego stan ciąży w okresie zatrudnienia, świadectwa pracy lub inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia  likwidacji pracodawcy,zaświadczenie powiatowego urzędu pracy o braku propozycji innego zatrudnienia.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • pudi

  Dodano 2015-11-17 12:11 przez pudi

  Zasiłek chorobowy do dnia porodu. Co dalej?

  Witam, 4 tygodnie temu dostałam nagle 2-tygodniowe wypowiedzenie umowy o pracę niby ze względu "redukcji etatów". Od pierwszego dnia wypowiedzenia przebywam na zwolnieniu lekarskim od psychiatry, do dnia dzisiejszego, czyli już 4 tygodnie.
  Rozumiem, że za 2 tygodnie zapłaci mi zakład pracy, a za res...

 • monika2109

  Dodano 2015-06-26 15:33 przez monika2109

  Likwidacja firmy a kobieta w ciąży

  Witam,
  jestem w 23 trymestrze i właśnie dowiedziałam się, że firma w której pracuję została zlikwidowana w całej Polsce. Miałam umowę o pracę przedłużoną do dnia porodu. Od jakiegoś czasu jestem już na zwolnieniu lekarskim. Podobno nadal będę mieć wypłacany zasiłek do dnia porodu na zasadzie zasiłku...

 • MaGdA62

  Dodano 2013-11-24 07:10 przez MaGdA62

  Urlop wychowawczy i likwidacja zakładu a zajście w ciążę

  Witam,
  obecnie przebywam na urlopie wychowawczym do końca roku 2013, jestem na okresie wypowiedzenia, ponieważ likwidują mój zakład pracy. W ubiegłym tygodniu dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Na co mogę  liczyć?
  Sytuacja w firmie jest taka iż będzie likwidator, bo jest majątek do sprzedaży, jak ...

 • komarek31

  Dodano 2013-02-25 23:05 przez komarek31

  Ciąża i umowa na czas określony. Jakie mam prawa?

  Witam,
  Jestem zatrudniona na czas określony do 28.02.2013. Okazało się, że jestem w ciąży (12 tydzień). Wiem, że pracodawca musi mi przedłużyć umowę do czasu porodu.
  Zarabiam najniższą krajową -1600 brutto. Nie chcę po porodzie zostać bez środków do życia. Czy muszę się zgłosić do Urzędu Pracy po za...

 • gaga30

  Dodano 2013-10-25 14:29 przez gaga30

  Urlop macierzyński i przedłużenie umowy

  Witam,
  miesiąc temu podjęłam pracę. Niedawno dowiedziałam sie, że jestem w ciąży. Czy jeśli za miesiąc poszłabym na chorobowe (gdyż moja praca wymaga wysiłku fizycznego), to należałby mi się zasiłek chorobowy, a później macierzyński. Dodam, że umowę dostałam na 6 miesięcy.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania