eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zmiana warunków pracy i wynagrodzenia. Czy przysługuje mi odprawa?


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2013-09-12 17:50 autor: NIKA01021989

10 093 odsłon

Zmiana warunków pracy i wynagrodzenia. Czy przysługuje mi odprawa?

Witam,

pracodawca wręczył mi porozumienie zmieniające warunki pracy z pełnego etatu na 1/2. W związku z tym także moje wynagrodzenie jest o połowę mniejsze, zostanę również przeniesiona do innego działu (bo jak stwierdzono w dziale, w którym pracuję nie ma wolnego etatu, zostałam tam przeniesiona po powrocie do pracy z urlopu wychowawczego, 20 dni później wręczył mi porozumienie zmieniające warunki). Czy jeśli odmówię przyjęcia takich warunków przysługuje mi odprawa?

Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-09-12 19:36 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Generalnie rzecz ujmując to nie. Nie przyjęcie porozumienia zmieniajacego powoduje rozwiązanie umowy w terminie ustawowym.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 3 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-15 21:08 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

  odprawa przy rozwiązaniu umowy wskutek odmowy przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego należy się jeżeli zmiana na niekorzyśc była istotna - prawdopodobnie w tym przypadku odprawa powinan być wypłacona ( w razie odmowy przyjęcia warunków i rozwiazania umowy o pracę)

  radca prawny - specjalista prawa pracy

  Oceń odpowiedź 1 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-15 22:05 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Zgodnie z tym co mówi Pan Piotr w pewnych warunkach jest to możliwe ( Wyrok SN z dnia 16 listopada 2000 r.  I PKN 79/0). W uzasadnieniu tej kasacji kwestionuje się  twierdzenie przyjęte w zaskarżonym wyroku, że w wyniku dokonanego wypowiedzenia warunków płacy doszłoby do radykalnego obniżenia wynagrodzenia oraz pominięcie tego, że obniżenie wynagrodzenia miało mieć charakter przejściowy.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-09 15:18 autor odpowiedzi: xenia

  Dzień Dobry,

  Co należy rozumieć poprzez "radykalne obniżenie wynagrodzenia" - 10, 20, 50 % przy zachowaniu dotychczasowego wymiaru godzin pracy ?. Jednocześnie mam pytanie - czy w przypadku odmowy przyjęcia nowych warunków płacy - pracownik będzie miał prawo do zasiłku dla bezrobotnych  oraz jaki zapis powinien widnieć na świadectwie pracy jeśli chodzi o sposób rozwiązania umowy o pracę ? Będę wdzięczna za odpowiedź.

  Oceń odpowiedź 2 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-09 19:39 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  O wyjaśnienie "radykalne" musi Pani zapytać pracodawce, bo żaden przepis tego nie reguluje. W przypadku odmowy przyjęcia nowych warunków pracownik będzie miał prawo do zaiłku dla bezrobotnych a nawt może powalczyć o odprawę z tytułu zwolnienia, jeżeli na świadectwie znajdzie się zapis o zwolnieniu z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Orzecznictwo sądu nie jest w tym temacie jednoznaczne i bywało, że sądy nakazały wypłatę odpraw.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-10 09:58 autor odpowiedzi: xenia

  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Uważam jednak, że w interesie Pracodawcy nie jest określanie "radykalności" cięcia finansowego - dla jednego pracownika radykalne to 10 % a dla innego 50 %. Czy w tym temacie znane są orzeczenia sądowe ? Będę wdzięczna za info

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-10 11:25 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Zmniejszając wynagrodzenie pracodawca musi podać  o ile procent(bąź kwotę) to zrobi. Zmianę warunków płacy uzgadnia też ze związami zawodowymi bądź przedstawicielami załogi. Mogę się domyślać, że słowo" radykalnie" krąży wsród załogi i nie jest oficjalną propozycją pracodawcy dotyczącą warunków wynagradzania. Przecież na umowie zmieniającej (bądź aneksie ) nie bedzie zapisu, że pomniejsza Pani wynagrodzenie radykalnie z kwoty xxx. Na pewno nie może zmniejszyć wynagrodzenia po niżej płacy minimalnej. Cała reszta jest umowna i negocjowalna.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • budowlaniec1

  Dodano 2013-12-06 21:14 przez budowlaniec1

  Zmiana etatu na 1/2 pracownikowi objętemu ochroną przedemerytalną

  Czy na skutek zmiany struktury organizacyjnej można pracownikowi objętemu ochroną przedemerytalną zmienić wymiar czasu pracy z pełnego na 1/2 a tym samym obniżyć wynagrodzenie. Czy można pracownikowi objętemu ochroną przedemerytalną zmienić stanowisko?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-09-03 21:44 przez konto usunięte

  L4 a porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy

  Witam,
  Od stycznia 2013 roku pracowałam na stanowisku zastępcy kierownika, umowę o pracę mam do lipca 2014 roku. W dniu 30 sierpnia chwilę przed zakończeniem mojej pracy przyszedł do mnie przełożony z informacją, że ma dla mnie dwa wyjścia: albo wypowiedzenie umowy albo porozumienie zmieniające waru...

 • Jagienka4

  Dodano 2013-09-18 10:55 przez Jagienka4

  Prawa pracownika a powrót po wychowawczym w mniejszym wymiarze godzin

  Witam,
  Przerwałam urlop wychowawczy i od października wracam do pracy. Złożyłam podanie o obniżenie wymiaru godzin pracy do 6/8 etatu. Wiem, że w ciągu 12 miesięcy jestem chroniona przed zwolnieniem, ale czy przed zmianą podstawy wynagrodzenia także?
  Jak naliczane jest wynagrodzenie w tym czasie, pr...

 • katarzyna1234

  Dodano 2013-12-03 04:14 przez katarzyna1234

  Wypowiedzenie zmieniające a odprawa

  Witam,
  otrzymałam wypowiedzenie zmieniające warunki płacy ze względu na złą kondycje finansową firmy. Pracodawca zatrudnia ponad 20 osób. Na wypowiedzeniu jest informacja o przysługującej mi odprawie w przypadku nie wyrażenia zgody na nowe warunki. Czy mimo to istnieje możliwość, że odprawa nie zost...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-09-28 22:51 przez konto usunięte

  Jak przejść z pełnego etatu na połówkę?

  Pracuję od 9 lat w prywatnej firmie na czas nieokreślony na pełnym etacie. Teraz chciałabym przejść na pół etatu i to jak najszybciej. Jak się za to zabrać? Czy muszę uzasadnić szefowi dlaczego chcę to zrobić? Czy może mnie zwolnić?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zmiana warunków umowy o pracę nie tylko na piśmie

  Zmiana warunków umowy o pracę nie tylko na piśmie

  Zmiana warunków umowy o pracę co do zasady powinna być dokonana na piśmie. Jednakże niezachowanie tej formy nie oznacza nieważności zmian. Na podstawie orzecznictwa Sądu Najwyższego należy stwierdzić, iż forma pisemna w tej sytuacji jest ...

 • Porozumienie a wypowiedzenie zmieniające

  Porozumienie a wypowiedzenie zmieniające

  Najbardziej praktycznym sposobem modyfikacji warunków zatrudnienia jest porozumienie zmieniające. Doceniają je zwłaszcza pracodawcy, ponieważ pozwala im uniknąć wielu formalności związanych z innym trybem wprowadzenia zmian do umowy, jakim ...

 • Zmiana warunków pracy i płacy

  Zmiana warunków pracy i płacy

  Zmiana warunków umowy o pracę zawsze wymaga formy pisemnej. Istotą wypowiedzenia zmieniającego jest zaproponowanie pracownikowi nowych warunków pracy i płacy, innych niż określone w umowie o pracę. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika ...

 • Terminowe porozumienie zmieniające

  Terminowe porozumienie zmieniające

  Porozumienie zmieniające może być zawarte na czas określony, a terminem końcowym jego obowiązywania może być nie tylko konkretna data kalendarzowa, ale też zdarzenie przyszłe i pewne. Z wyroku SN z 13 grudnia 2007 r., I PK 149/07.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania