eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Jak postępować w przypadku śmierci pracodawcy?


2013-09-09 22:13 autor: piotr m

7 603 odsłon

Jak postępować w przypadku śmierci pracodawcy?

Art. 63 (2) kodeksu pracy mówi, że z dniem śmierci pracodawcy umowa o pracę wygasa (nikt nie przejmie interesu - zrzeknięcie się spadku itp.). Co w takim przypadku należy czynić, do kogo i gdzie się udać?

Pytanie zaktualizowano 2013-09-12 11:51

jak wspominałem=nie ma spadkobirerców/PIP. ZAPRZECZA SĄDOWI A SĄD PIP.

podstawa jak i gdzie odzyskać ew.świadectwo pracy(zaświadczenie)odp.którą otrzymałem jest zbyciem (o tym to ja wiem) epikryza:pracodawca zmarł,świadectwo nie do osiągnięcia i żadne dokumenty(w chwili śmierci pracodawcy=wszelkie pełnomocnictwa wg.prawa wygasły)fundusz gwarancji pracowniczych-potrzebne świadectwo pracy(nikt nie wyda bo nie ma kto)przyczyne trzeba podać:upadłość niewypłacalność,długi pracodawcy(też nie ma kto)prosze radzić

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-09-09 23:07 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Śmierć pracodawcy, co do zasady powoduje wygaśnięcie umów o pracę zawartych z pracownikami (art. 632 § 1 Kodeksu Pracy). W takim wypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie, w przypadku umów na czas nieoznaczony w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a w przypadku umów o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni. Zobowiązanymi do  zapłaty są spadkobiercy zmarłego, którzy nabywaja prawa i obowiązki zmarłego pracodawcy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-12 13:13 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Niestety, żaden przepis nie reguluje tego kto ma wydać świadectwo pracy.  Jeżeli nie było postępowania spadkowego, to nie pozostaje nic innego jak wystąpić do sądu rejonowego właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania zmarłego z wnioskiem o wydanie postanowienia o nabyciu spadku. W myśl art. 1025 § 1 K.c. sąd, na wniosek osoby mającej w tym interes, stwierdza nabycie spadku przez wskazanego spadkobiercę. Jeżeli nikt się nie zgodzi na przejęcie spadku to sąd powinien wydać zaświadczenie o zatrudnieniu.

     

    Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting zaktualizował/a odpowiedź 2013-09-12 13:17
    Można próbować takie zaświadczenie dostać z Urzędu Gminy gdzie była rejestrowana działalność.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • XXXY

    Dodano 2018-12-13 18:44 przez XXXY

    Przestój w pracy

    Dzień dobry,
    jestem pracownikiem magazynowym (umowa o pracę), praca zmianowa, cały etat, dwie zmiany 6-14, 14-22, miesięczny okres rozliczeniowy, 8h/dzień, 40h/tygodniowo. Mam pytanie, oto opis sytuacji: od poniedziałku do wtorku włącznie w firmie była awaria systemu informatycznego. W związku z tym...

  • Xevelina

    Dodano 2017-06-07 21:37 przez Xevelina

    Umowa zlecenie - formalności

    W jakim czasie pracodawca musi dać umowę zlecenie lub umowę o pracę? Czy przy umowie zlecenie obowiązuje okres wypowiedzenia? Czy nie mając podpisanej umowy obowiązuje wypowiedzenie?

  • konto usunięte

    Dodano 2014-03-06 00:12 przez konto usunięte

    Kiedy należy mi się urlop na żądanie?

    Mam przepracowane w firmie, w której pracuję 7 miesięcy, 3 na umowę zlecenie, a 4 na umowę o pracę. Czy należy mi się urlop na żadanie?

  • kacwan

    Dodano 2013-09-09 15:26 przez kacwan

    Nierówne traktowanie pracowników na tych samych etatach

    Pracodawca po rozmowie o nierównym traktowaniu na tych samych etatach (angaż mniejszy o 300 zł niż pracownicy na 2 takich samych etatach) powiadomił, że zwolni mnie z pracy, jeśli ich nie przyjmę. Ogłoszony został program oszczędnościowy i brak pieniędzy powoduje brak większej podwyżki. Czy ma do te...

  • alicja wiktoria

    Dodano 2013-09-06 19:01 przez alicja wiktoria

    Jak rozliczane są godziny pracy w sobotę?

    Zatrudniona jestem w sklepie na umowę o pracę. Pracuję po 8 godz. od poniedziałku do piątku, w sobotę 4 godz., do tej pory miałam płacone za sobotę, jak za 8 godz. Obecnie po zmianach w kodeksie pracy mój pracodawca postanowił nie płacić za sobotę tylko nakazuje mi wybrać sobie te 4 godz. w poniedzi...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zwolnienie przez Skype. Pracownica może wygrać przed sądem pracy

    Zwolnienie przez Skype. Pracownica może wygrać przed sądem pracy

    Skandaliczna sytuacja o której rozpisują się media w całej Polsce jest przykładem, że niektórzy przedsiębiorcy wciąż nie szanują prawa pracy, a "januszowe" prowadzenie biznesu nie jest obce nawet tak nowoczesnym biznesom jak agencje ...

  • Zmiany w prawie pracy kluczowe dla pracowników

    Zmiany w prawie pracy kluczowe dla pracowników

    Dyrektywa, która weszła w życie 26 kwietnia br. implikuje szereg zmian w prawie pracy, kluczowych z punktu widzenia pracowników - dotyczących m.in. godzenia obowiązków zawodowych i rodzinnych oraz przejrzystych i przewidywalnych warunków ...

  • Dodatkowe urlopy i uprawnienia pracowników - jak ma się przygotować pracodawca?

    Dodatkowe urlopy i uprawnienia pracowników - jak ma się przygotować pracodawca?

    W wyniku wprowadzenia dyrektywy Work-Life Balance pojawiają się nowe kwestie związane z urlopami oraz uprawnieniami dla pracowników. Natomiast dyrektywa dotycząca przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej, nakłada na ...

  • Praca zdalna - jak wprowadzić ją w życie?

    Praca zdalna - jak wprowadzić ją w życie?

    Ustawodawca zdecydował się wprowadzić uregulowania dotyczące pracy zdalnej na fali doświadczeń wynikających z rozwiązań doraźnie wprowadzonych na czas epidemii COVID-19. Znaczne zmiany w Kodeksie pracy weszły w życie 7 kwietnia 2023 roku ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania