eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zmiana etatu na 1/2 pracownikowi objętemu ochroną przedemerytalną


2013-12-06 21:14 autor: budowlaniec1

25 904 odsłon

Zmiana etatu na 1/2 pracownikowi objętemu ochroną przedemerytalną

Czy na skutek zmiany struktury organizacyjnej można pracownikowi objętemu ochroną przedemerytalną zmienić wymiar czasu pracy z pełnego na 1/2 a tym samym obniżyć wynagrodzenie. Czy można pracownikowi objętemu ochroną przedemerytalną zmienić stanowisko?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-12-07 06:48 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    W wyniku zmian organizacyjnych można pracownikowi w okresie ochronnym zmienić stanowisko jak tez obnizyc częśc etatu lecz ta zmiana nie może wpłynąc na obniżenie wynagrodzenia.

    Ustawa  z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844, z późn. zm.) Art. 5 ust. 5 ustawy w odniesieniu do zwolnień grupowych oraz art. 10 ust. 1 ww. ustawy w odniesieniu do zwolnień indywidualnych. Na tej podstawie pracownikowi w wieku przedemerytalnym można wypowiedzieć warunki pracy i płacy, jeżeli wypowiedzenie następuje z przyczyn niedotyczących pracownika. Jeżeli w następstwie wypowiedzenia zmieniającego następuje obniżenie wynagrodzenia, na podstawie art. 5 ust. 6 ww. ustawy pracownikom należącym do kategorii szczególnie chronionych przysługuje do końca okresu, w którym korzystaliby z ochrony, dodatek wyrównawczy obliczany według zasad wynikających z Kodeksu Pracy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-07 06:50 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Pracownikowi w wieku przedemerytalnym można wypowiedzieć warunki pracy i płacy, jeżeli wypowiedzenie następuje z przyczyn niedotyczących pracownika. Jeżeli w następstwie wypowiedzenia zmieniającego następuje obniżenie wynagrodzenia, pracownikom należącym do kategorii szczególnie chronionych przysługuje do końca okresu, w którym korzystaliby z ochrony, dodatek wyrównawczy obliczany według zasad wynikających z Kodeksu Pracy. Ustawa  z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844, z późn. zm.)

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-01-28 20:18 autor odpowiedzi: adwokat Iwo Klisz

    Te wszystkie informacje są prawidłowe pod warunkiem, że pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników.

    jt skomentował/a odpowiedź 2014-05-06 17:10

    A jak wygląda sytuacja, gdy pracodawca zatrudnia poniżej 20 osób? Czy wtedy można obniżyć pracownikowi w wieku przedemerytalnym etat?

    Oceń odpowiedź 10 25

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zmiana nazwy stanowiska pracy a nowa umowa

    Zmiana nazwy stanowiska pracy a nowa umowa

    Pracodawca zmieniający jedynie nazwę stanowiska pracy pracownika może, co do zasady, dokonać tego w drodze podporządkowania pracowniczego, czyli za pomocą jednostronnej decyzji, bez konieczności wypowiadania pracownikom warunków umowy czy ...

  • Powierzenie innej pracy w okresie wypowiedzenia. Możliwe czy nie?

    Powierzenie innej pracy w okresie wypowiedzenia. Możliwe czy nie?

    Pracownik, który otrzymał lub złożył oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę, bardzo często zostaje zwolniony przez pracodawcę z obowiązku jej świadczenia do czasu rozwiązania umowy o pracę. Ta praktyka, nierzadko wygodna dla ...

  • Inne stanowisko pracy po urlopie macierzyńskim

    Inne stanowisko pracy po urlopie macierzyńskim

    Pracownica powracająca do pracy po urlopie macierzyńskim nie podlega już szczególnej ochronie, dlatego też w sytuacji, gdy pracodawca nie ma możliwości dopuścić jej do pracy na dotychczasowym stanowisku, może powierzyć jej inne stanowisko ...

  • Wypowiedzenie zmieniające a wypłata odprawy

    Wypowiedzenie zmieniające a wypłata odprawy

    Odprawa przysługuje nie tylko w razie zwolnienia grupowego, ale i indywidualnego. W przypadku jednak zwolnienia indywidualnego warunkiem otrzymania odprawy jest to, aby przyczyny niedotyczące pracownika stanowiły wyłączny powód uzasadniający ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania