eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › L4 a porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy


2013-09-03 21:44 autor: konto usunięte

7 726 odsłon

L4 a porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy

Witam,

Od stycznia 2013 roku pracowałam na stanowisku zastępcy kierownika, umowę o pracę mam do lipca 2014 roku. W dniu 30 sierpnia chwilę przed zakończeniem mojej pracy przyszedł do mnie przełożony z informacją, że ma dla mnie dwa wyjścia: albo wypowiedzenie umowy albo porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy na niższe wchodzące w życie od dnia 01.09.

Nie wiedząc co robić, gdyż było to dla mnie zaskoczeniem podpisałam porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy (na gorsze). Po wyjściu z pracy udałam się do lekarza, który wystawił mi L4 z datą 30.08. 

Moje pytanie brzmi: Czy w tej sytuacji gdy jestem na L4 pracodawca może mnie zdegradować? Czy wynagrodzenie chorobowe będzie naliczane od starej stawki (kierowniczej)?  Czy podpisując porozumienie po godzinach pracy jest ono ważne?

Proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-08-31 20:33 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Podpisała Pani porozumienie i nie ma to znaczenia minutę przed czy po zakończeniu pracy. L-4 będzie naliczane za przepracowany okres.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 2 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-01 16:08 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Dziękuję za odpowiedź.

  Czy w sytuacji kiedy od 30.08 mam L4, i podpisalam to nieszczesne porozumienie za wrzesień będę niala naliczane wynagrodzenie od stawi z tego porozumienia?? Czy obowiązywac bedzie stare?? Czy mam jeszcze szanse na odwolanie sie od tej decyzji, tzn. chodzi mi o to ze to porozumienie podpisalam poniewaz zostalam postawiona "pod scianą" - albo porozumienie albo wypowiedzenie. Czuje sie oszukana i pokrzywdzona poniewaz nie zrobilam nic co mialoby bezposredni wplyw na moja degradacje poza tym ze "nie spodobalam sie szefowi na tej funkcji". Wykonywalam to co do mnie nalezy, pracowalam na nadgodziny za ktore nie dostawalam zadnych wynagrodzen, przychodzilam do pracy w dni wolne oraz w urlopie, a mimo to zostalam tak potraktowana.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-01 17:26 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W podpisanym porozumieniu powinien byc zawarty temin od którego zmiana obowiązuje. Od każdej decyzji, z którą sie Pani nie zgadza można się odwoływć do organizacji związkowej (jeżeli jest w zakładzie),Państwowej Inspekcji Pracy czy sądu, ale dobrze jest mieć jakieś argumenty. Obawiam się, że w tym wypadku odwołanie od decyzji pracodawcy nie wiele da.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-02 19:28 autor odpowiedzi: konto usunięte

  W porozumieniu dniem zmieniającym warunki pracy i płacy jest 01.09 czyli od wczoraj, czy jeśli jestem na L4 od 30.08 to porozumienie wchodzi mimo wszystko w życie??

   

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-02 19:47 autor odpowiedzi: Jowita

  Porozumienie obowiązuje.

  Ale pyta pani od jakiej podstawy będzie liczone zwolnienie L-4

  Zgodnie z art 36 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzxyństwa.  Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującemu ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesęczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kanendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. 

   

  Podstawa do zasiłku chorobowego będzie liczona począwszy od lipca i dalej za czerwiec, maj itd. 

   

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • dziad2

  Dodano 2013-04-17 17:29 przez dziad2

  Porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy

  Witam,
  pracodawca na zasadzie porozumienia zmieniającego zmienił mi dotychczasowe stanowisko wydawcy magazynowego na stanowisko robotnik przy pracach prostych w magazynie.
  W związku z tym moje wynagrodzenie uległo zmianie na gorsze, natomiast wykonuję te same obowiązki co przed zmianami. Nadmieniam ...

 • NIKA01021989

  Dodano 2013-09-12 17:50 przez NIKA01021989

  Zmiana warunków pracy i wynagrodzenia. Czy przysługuje mi odprawa?

  Witam,pracodawca wręczył mi porozumienie zmieniające warunki pracy z pełnego etatu na 1/2. W związku z tym także moje wynagrodzenie jest o połowę mniejsze, zostanę również przeniesiona do innego działu (bo jak stwierdzono w dziale, w którym pracuję nie ma wolnego etatu, zostałam tam przeniesiona po ...

 • Agimaile87

  Dodano 2013-09-09 10:29 przez Agimaile87

  Zmiana stanowisko po decyzji medycyny pracy

  Po długotrwałym zwolnieniu lekarskim dostałam orzeczenie w medycynie pracy o konieczności przeniesienia na inne stanowisko.
  Aktualnie pracodawca nie udzielił mi informacji, jaka to będzie zmiana, tylko odesłał do prac wspomagających dla innego działu. Do tej pory moje wynagrodzenie składało się z po...

 • kara2302

  Dodano 2013-10-13 19:54 przez kara2302

  Kiedy mogę iść na L4 będąc w ciąży?

  Witam,
  od 14.05.2013 roku do 31.07.2013 pracowałam na umowę o pracę na pełny etat. Potem od 1.08-26.09.2013 roku byłam na zwolnieniu lekarskim z powodu depresji po ustaniu zatrudnienia. Zwolnienie było do 02.09, ale miałam wezwanie na komisję lekarską i lekarz stwierdził, że jestem zdrowa choć dalej...

 • marzena87_214

  Dodano 2013-07-31 17:09 przez marzena87_214

  Jak obliczyć średnią wynagrodzenia w ciąży?

  Witam,
  Mam pytanie: jestem zatrudniona na umowie o pracę na czas nieokreślony. Moje wynagrodzenie brutto wynosi 1600 zł, a na zwolnieniu jestem od 20.06.2013 i za lipiec dostałam 905 zł. Myślałam, że dostanę podstawę 1186 zł. Resztę może dopłaci ZUS, czy po prostu tyle mi się należy?
  W jaki sposób o...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Co powinno zawierać porozumienie zmieniające?

  Co powinno zawierać porozumienie zmieniające?

  Pracownica przechodzi na inne stanowisko w tym samym zakładzie pracy i otrzyma w tym przypadku porozumienie. Czy należy zachować okres wypowiedzenia i jakich formalności należy dopełnić?

 • Badania kontrolne po L4

  Badania kontrolne po L4

  Pracownik, który przebywał na zwolnieniu chorobowym dłużej niż przez 30 dni, powinien wykonać przed powrotem do pracy badania kontrolne. Podstawą prawną tego obowiązku jest art. 299 § 2 kodeksu pracy, który wskazuje, że pracownik podlega ...

 • Powierzenie innej pracy w okresie wypowiedzenia. Możliwe czy nie?

  Powierzenie innej pracy w okresie wypowiedzenia. Możliwe czy nie?

  Pracownik, który otrzymał lub złożył oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę, bardzo często zostaje zwolniony przez pracodawcę z obowiązku jej świadczenia do czasu rozwiązania umowy o pracę. Ta praktyka, nierzadko wygodna dla ...

 • Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Popularne L4 to nic innego jak oświadczenie, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Jakie konsekwencje ma podjęcie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego?

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania