eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Koniec umowy o pracę. Czy należy mi się zwolnienie chorobowe?


2013-09-03 21:23 autor: szu

4 123 odsłon

Koniec umowy o pracę. Czy należy mi się zwolnienie chorobowe?

Zaczęłam pobierać zasiłek chorobowy 10.12.2012 do 9.06.2013, wykorzystałam okres zasiłkowy 182 dni, później wyjechałam do legalnej pracy za granicą na 1,5 miesiąca. Po powrocie podjęłam pracę w Polsce na okres też 1,5 miesiąca. Stąd moje pytanie: kończy mi się umowa - czy mogę iść na chorobowe?

Proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-09-03 22:01 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Oczywiscie, może może Pani iśc na chorobowe, przed wygaśnięciem umowy.

    szu skomentował/a odpowiedź 2013-09-03 22:27

    ale ja już w tym roku wykorzystałam okres chorobowy 182 dni, a czytałam że w roku kalendarzowym nie można chorować dłużej niz182 dni. Proszę o bardziej szczegółową odp.

    Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting skomentował/a odpowiedź 2013-09-03 22:27

    Ważny jest kod na zwolnieniu L-4. Musi Pani zdawać sobie sprawę z tego , że przebywając na tak długim zwolnieniu lekarskim nie jest Pani chroniona przed zwolnieniem z pracy. Pracodawca ma prawo Panią zwolnić z art. 53 kp.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-04 06:29 autor odpowiedzi: Jowita

    Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni. W pani przypadku przerwa wynosi dłużej niż 60 dni a więc jest to nowy okres zasiłkowy.

    Podstawa prawna:

    art 9 ustawy zasiłkowej.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-04 16:14 autor odpowiedzi: szu

    ale  ZUS twierdzi ze trzeba przepracować 61 dni by ponownie pobierać zasiłek chorobowy, bo już wykorzystałam w roku te 182 dni.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-04 18:22 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Oczywiście, wykorzystała Pani 182 dni na daną chorobę. Tak jak pisałem wcześniej ważny jest kod na zwolnieniu L-4, gdyż na tą samą jednostkę może dostać Pani zwolnienie po upływie 60 dni. Jeżeli zwolnienia, które dostarczała Pani do ZUS były wystawione z tym samym kodem, który jest na obecnym zwolnieniu to ZUS takie zwolnienie zakwestionował.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • szu

    Dodano 2013-09-04 16:24 przez szu

    182 chorobowego, a zasiłek chorobowy

    ZUS twierdzi, że już wykorzystałam w roku 182 dni chorobowego i muszę przepracować 61 dni, by ponownie pobierać zasiłek chorobowy.
    Po wykorzystaniu zasiłku półtora miesiąca pracowałam za granicą i miesiąc w Polsce. Mam 2,5 miesiąca przerwy w zasiłku chorobowym. Czy legalna praca za granicą wlicza mi...

  • Jurij

    Dodano 2014-05-04 09:30 przez Jurij

    Czy przez okres co najmniej 2 miesięcy po powrocie do pracy nie można pójść na L4?

    Po operacji kręgosłupa dostałem poszpitalne skierowanie do sanatorium w ramach NFZ. Gdybym wrócił do pracy po 182 dniach zasiłku chorobowego i termin sanatorium był wyznaczony na około 3 tygodnie po powrocie do pracy, to czy mógłbym pojechać do sanatorium w ramach L4?
    Pytam ponieważ słyszałem, że pr...

  • figa6

    Dodano 2014-06-11 14:43 przez figa6

    Jak obliczyć zasiłek chorobowy?

    Witam,
    mam przepracowanie w ciągu ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych 4 miesiące za granicą, potem przerwa pół roku i 2 miesiące pracy.
    Jestem w ciąży i zamierzam iść na chorobowe. Jak to wygląda z obliczeniem przez ZUS wysokości zasiłku? Czy ktoś się orientuje? Ta przerwa pół roczna będzie jakoś p...

  • Jenata

    Dodano 2014-05-24 09:06 przez Jenata

    Zasiłek chorobowy a rozwiązanie umowy o pracę

    Od stycznia podjęłam pracę w Niemczech - w Berlinie. 24.04 uległam wypadkowi przy pracy, mam stłuczoną kość ogonową i miednicę. Od tego czasu do chwili obecnej przebywam na zwolnieniu. Przedstawiłam pracodawcy zwolnienie do 01.06, w międzyczasie podjęto decyzję o rozwiązaniu ze mną umowy o pracę z d...

  • CZAR

    Dodano 2014-01-22 18:23 przez CZAR

    Zasiłek chorobowy po wygaśnięciu chorobowego

    Dnia 31.01 wygasa mi umowa o pracę. Od 20.01.2014 do 4.02 jestem na zwolnieniu lekarskim. Wiem, że do ostatniego dnia pracy, czyli do 31.01 płaci pracodawca, a te 4 dni, które przeszły już na nowy miesiąc płaci ZUS i kolejne, które będą dostarczane.
    Chciałabym wiedzieć, czy jeśli pracodawca wymeldow...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania