eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Powrót do pracy po wychowawczym a L4 i wypowiedzenie umowy o pracę. Jakie mam prawa?


2013-07-03 23:39 autor: konto usunięte

3 307 odsłon

Powrót do pracy po wychowawczym a L4 i wypowiedzenie umowy o pracę. Jakie mam prawa?

Witam,

Jestem w trudnej sytuacji i proszę o poradę. Zamierzam z mężem starać się o drugie dziecko. Obecnie przebywam na 2-letnim urlopie wychowawczym (do dnia 09.07.2013):

1. Którego powinnam stawić się do pracy, 9 czy 10 lipca?

Jestem w trakcie wykonywania badań okresowych, ale wiem na 100%, że po powrocie zostanie wręczone mi wypowiedzenie umowy o pracę z winy pracodawcy, wiem także, że muszę zachować 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, czyli wrócić do pracy na te 2-tygodnie.

2. Jeśli w dniu mojego powrotu zostanie mi wręczone wypowiedzenie, a ja w tym samym dniu lub dniu następnym złożę zwolnienie L4 (np. na miesiąc), czy to zwolnienie będzie obowiązywać tylko ten 2-tygodniowy okres wypowiedzenia czy ten czas, na który zostanie wypisane czyli miesiąc?

3. Czy mogę to L4 przedłużać?

4. Kiedy powinnam złożyć L4: w dniu powrotu czy mogę w następnym dniu aby zachować prawa pracownicze?

5. A jeśli będzie L4 obowiązywać miesiąc, a później po tym okresie zwykłego L4 przedstawię pracodawcy L4 ze względu na ciążę, to czy zachowam prawo do urlopu macierzyńskiego a później wychowawczego czy już nie - bo wręczono mi wypowiedzenie?

Czy przysługuje mi jakiś urlop wypoczynkowy, jeśli wrócę do pracy i czy mogę go wykorzystać bezpośrednio po urlopie wychowawczym?

Czy jest jakaś możliwość abym po urlopie wychowawczym od razu przeszła na L4 i mogła pobierać za to zwolnienie pieniądze

Czy jeśli pracodawca nie wręczy mi wypowiedzenia umowy o pracę z powodu mojej nieobecności w pracy może zrobić to w inny sposób (np. pocztą)

z góry dziękuję za odpowiedź,

Pozdrawiam

Pytanie zaktualizowano 2013-07-04 00:07

czy przysługuje mi jakiś urlop wypoczynkowy jeśli wrócę do pracy i czy mogę go wykorzystać bezpośrednio po urlopie wychowawczym????

Pytanie zaktualizowano 2013-07-04 11:30

bardzo proszę o odpowiedź zależy mi na czasie

Czy jest jakaś możliwość abym po urlopie wychowawczym od razu przeszła na L4 i mogła pobierać za to zwolnienie pieniądze

czy jeśli pracodawca nie wręczy mi wypowiedzenia umowy o pracę z powodu mojej nieobecności w pracy może zrobić to w inny sposób( np pocztą)

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-07-04 16:01 autor odpowiedzi: Jowita

  1. 10 lipca

  2. Po ustaniu zatrudnienia zasiłek chorobowy będzie wypłacał ZUS

  3. Tak

  4. Można w dniu następnym

  5. Urlop za bieżący rok tylko proporcjonalnie do okresu przepracowanego u danego pracodawcy

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Anna Z.

  Dodano 2015-10-09 23:11 przez Anna Z.

  Ciąża na wypowiedzeniu w czasie urlopu wychowawczego

  Witam,od roku przebywam na urlopie wychowawczym. Spółka, w której jestem zatrudniona (na umowę o pracę, na czas nieokreślony) od dłuższego czasu miała być zlikwidowana, w międzyczasie stałam się jedynym zatrudnionym pracownikiem i dnia 1.09. otrzymałam w związku z tym wypowiedzenie umowy (listem pol...

 • yogii2

  Dodano 2013-07-31 16:40 przez yogii2

  Urlop wychowawczy i druga ciąża a umowa na czas określony

  Witam,
  Szukam porady: obecnie jestem na bezpłatnym wychowawczym. Do końca marca 2014 r. chcemy się postarać o rodzeństwo dla naszego synka. Umowę mam do końca grudnia 2014 r. Pytania na jakie szukam odpowiedzi:
  1. Czy gdybym pod koniec wychowawczego zaszła w ciążę muszę wrócić do pracy na jakiś czas...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-07-15 16:57 przez konto usunięte

  Czy mam prawo do świadczeń?

  Od 2 lat przebywałam na urlopie wychowawczym. Niestety pod koniec tego urlopu rozchorowałam się i dostarczyłam L4. Kto w takim przypadku płaci chorobowe?
  A co jeśli zajdę w ciążę? Czy przysługują mi normalne świadczenia z tego tytułu (płatne chorobowe, macierzyńskie) i jakie warunki muszę spełnić że...

 • gosiaracek

  Dodano 2013-09-25 11:18 przez gosiaracek

  Zwolnienie lekarskie po okresie wypowiedzenia

  Od czerwca 2013 r. przebywam na bezpłatnym urlopie wychowawczym. W związku z likwidacją sklepu dostałam wypowiedzenie, którego okres kończy się 31 października 2013 r. Czy po okresie wypowiedzenia mogę iść na zwolnienie lekarskie od 1 listopada?

 • Szarottka

  Dodano 2012-08-02 11:28 przez Szarottka

  Ciąża na wychowawczym a L4

  Jestem na pierwszym podziale urlopu wychowawczego który kończy mi się pod koniec sierpnia 2012 i po jego skończeniu chciałabym pójść od 1 września 2012 na L4 z powodu drugiej ciąży. Czy przechodząc od razu z zakończonego wychowawczego na L4 otrzymam  100% pieniążków z pensji od ZUS przez cały okres ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania