eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Ciąża na wypowiedzeniu w czasie urlopu wychowawczego


2015-10-09 23:11 autor: Anna Z.

2 118 odsłon

Ciąża na wypowiedzeniu w czasie urlopu wychowawczego

Witam,

od roku przebywam na urlopie wychowawczym. Spółka, w której jestem zatrudniona (na umowę o pracę, na czas nieokreślony) od dłuższego czasu miała być zlikwidowana, w międzyczasie stałam się jedynym zatrudnionym pracownikiem i dnia 1.09. otrzymałam w związku z tym wypowiedzenie umowy (listem poleconym, z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, do końca roku).

Okazało się, że mniej więcej w tym samym czasie zaszłam w ciążę. Chciałabym się dowiedzieć:

1). Czy nadal mam możliwość skorzystania z L4 (uzasadnione, poprzednią ciążę poroniłam) oraz później z urlopu macierzyńskiego?

2). Co muszę formalnie zrobić, aby te prawa nabyć? Przy poprzedniej ciąży dostałam informację od pracodawcy, że powinnam złożyć wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego i razem z nim dostarczyć zwolnienie lekarskie.

Czy to, że jestem na wypowiedzeniu coś w tej kwestii zmienia? Czy rzeczywiście fizycznie nie muszę wracać do pracy, aby przejść na L4?

3). Czy ewentualne wynagrodzenie do zasiłków będzie bazowało na mojej pensji sprzed przejścia na urlop macierzyński? Czy jest to wyliczane w jakiś inny sposób?

4). Czy to, że równolegle prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą ma dla sytuacji z etatem jakiekolwiek znaczenie?

Będę wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam,
Anna Z.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-10-10 06:41 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli firma ulagła likwidacji to pracodawca może Pania zwolnić. Wszystkie świadczenia bedzie miała Pani wypłacone z tytułu prowadzenia DG pod warunkiem, że będzie Pani opłacała dobrowolną składkę chorobową.

  Anna Z. skomentował/a odpowiedź 2015-10-11 16:11

  Dziękuję za odpowiedź. Chciałabym dopytać jeszcze o kilka kwestii. Chciałabym wiedzieć, czy mimo, że okres wypowiedzenia już biegnie, mogę złożyć wniosek o skrócenie urlopu wychowawczego i dostarczyć zwolnienie lekarskie? Wiem, że nie ma to wpływu na samo zwolnienie i stosunek pracy ustanie wraz z końcem roku, jednak słyszałam, że jeśli firma jest w likwidacji, a pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim, świadczenia są kontynuowane przez ZUS. Czy tak rzeczywiście jest? I czy miałoby to zastosowanie w moim przypadku? Byłam wczoraj w szpitalu i zaproponowano mi zwolnienie lekarskie (muszę bezwzględnie leżeć), jednak przez urlop wychowawczy nie mogę z niego skorzystać. Będę wdzięczna za więcej informacji.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-07-03 23:39 przez konto usunięte

  Powrót do pracy po wychowawczym a L4 i wypowiedzenie umowy o pracę. Jakie mam prawa?

  Witam,
  Jestem w trudnej sytuacji i proszę o poradę. Zamierzam z mężem starać się o drugie dziecko. Obecnie przebywam na 2-letnim urlopie wychowawczym (do dnia 09.07.2013):
  1. Którego powinnam stawić się do pracy, 9 czy 10 lipca?
  Jestem w trakcie wykonywania badań okresowych, ale wiem na 100%, że po ...

 • goniab83

  Dodano 2013-12-05 09:11 przez goniab83

  Wypowiedzenie umowy o pracę. Czy należy się urlop macierzyński?

  Witam,
  mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Obecnie jestem na 3-miesiecznym wypowiedzeniu, w trakcie którego zaszłam w ciążę. Mam pytanie: czy po porodzie należy mi się roczny urlop macierzyński? Czy jestem pod "ochroną" tylko do dnia porodu?

 • cysiam

  Dodano 2016-08-23 15:13 przez cysiam

  Ciąża a likwidacja zakładu pracy

  Witam,jestem w ciąży a szef planuje likwidację zakładu pracy z dniem 1.10.2016 r. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony w związku z tym mam 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Wypowiedzenia jeszcze nie dostałam, czyli będę miała tylko miesięczne i czy w tym przypadku należy mi się o...

 • mala842

  Dodano 2016-08-26 17:23 przez mala842

  Czy będę miała prawo do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego?

  Mam pytanie.Jestem pracownikiem zatrudnionym na umowę o pracę na czas nieokreślony, czy jeśli zajdę w ciążę i będę na zwolnieniu lekarskim a mój pracodawca zamknie zakład pracy, to czy przysługuję mi prawo do otrzymywania pieniędzy z ZUS-u? Co po urodzeniu dziecka? Czy będę miała prawo do płatnego u...

 • Karolina230907

  Dodano 2014-09-08 11:06 przez Karolina230907

  Urlop wychowawczy, likwidacja zakładu pracy a kolejna ciąża

  Witam, 
  zwracam się z pytaniem do Państwa. Przebywam na urlopie wychowawczym do grudnia 2014 roku. W zakładzie pracy pracowałam na umowie na czas nieokreślony. Jakiś czas temu dowiedziałam się, że pracodawca zgłosił likwidacje zakładu pracy.
  Planowaliśmy z mężem drugie dziecko w trakcie trwania urlo...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Skrócenie półrocznego okresu wypowiedzenia

  Skrócenie półrocznego okresu wypowiedzenia

  Ustawodawca dopuszcza, aby w wyjątkowych okolicznościach trzymiesięczne wypowiedzenie bezterminowej umowy o pracę zostało na mocy jednostronnej decyzji pracodawcy skrócone do jednego bądź dwóch miesięcy. Co jednak w sytuacji, gdy z umowy o ...

 • Okres wypowiedzenia dłuższy niż przewidują przepisy?

  Okres wypowiedzenia dłuższy niż przewidują przepisy?

  Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: szeregi firmy zasilił pracownik, na którego pozyskaniu bardzo zależało szefowi . Chodziło przede wszystkim o wysokie kompetencje i duże doświadczenie zawodowe, którym legitymował się świeżo ...

 • Okres wypowiedzenia - niedozwolone skrócenie

  Okres wypowiedzenia - niedozwolone skrócenie

  Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: pracodawca postanowił wypowiedzieć zatrudnionemu umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Pracownik przepracował w firmie 8 miesięcy, w związku z czym obowiązywał w jego przypadku ...

 • Od kiedy biegnie okres wypowiedzenia umowy bezterminowej?

  Od kiedy biegnie okres wypowiedzenia umowy bezterminowej?

  Długość okresu wypowiedzenia bezterminowej uzależniona jest od stażu pracy w danej firmie. Pracownicy, którzy noszą się z zamiarem rozstania z pracodawcą, mają jednak wiele wątpliwości dotyczących biegu okresu wypowiedzenia. Przyjrzyjmy ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania