eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Pytanie o premię uznaniową


2021-03-24 12:09 autor: KatarzynaZ87

865 odsłon

Pytanie o premię uznaniową

Witam.
W firmie, w której pracuję, na umowie mamy podstawę premię uznaniową (pracuję w dziale handlowym, zajmuję się pracą z zamówieniami od klientów). Premia ta jest rozumiana jako prowizja od sprzedaży ewentualne premie dodatkowe, jednak jej charakter nigdzie nie jest oficjalnie ustanowiony. Niestety stawki także nie są nigdzie zdefiniowane.

Dziś prezes firmy przekazał nam informację, że zmienia zasady wyliczania prowizji - w zależności od rodzaju klienta będzie inna stawka itd. Nie zgodził się jednak przekazać nam tego na piśmie, pomimo że o to prosiliśmy. Czy ma prawo do takiego działania?

Generalnie rzecz biorąc, wszelkie kwestie związane z naszymi wypłatami załatwiane są ustnie, nikt nigdzie tego nie zapisuje. Firma jest spółką prywatną, nie mamy związków zawodowych i nie możemy w żaden sposób wyegzekwować wywiązania się z obietnic związanych z wypłatami. Od roku mieliśmy zamrożoną część wypłat z prowizji i oszczędności z powodu pandemii, niestety nie możemy liczyć na to, że firma nam zwróci zaległe pieniądze (zamrożenie również zostało oczywiście ogłoszone tylko ustnie).

Dodatkowo istnieje niepisana zasada, że pracownik nie może zarobić więcej niż... i jeśli z prowizji wychodzi większa kwota, część wykraczająca poza granicę zostaje przełożona na kolejny "słabszy" miesiąc. Tylko dyrektor naszego działu czuwa nad tym, ile komu firma zalega, a i tak nie ma pewności, czy wszystko zostanie wypłacone, bo po kilku takich miesiącach, gdzie wychodzi za dużo, można się w końcu zgubić z tym, co zostało oddane, a co nie.

Będę wdzięczna o komentarz do tej wiadomości, szczególnie o informację, czy szef może nie przekazać nam na piśmie zmian dotyczących wynagrodzenia.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2021-03-24 20:00 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Wszelkie zmiany sposobu wynagradzania powinny byc wreczone pracownikowi na pismie. Jezeli chodzi o premię uznaniową, to nie ma regulacji, które by nakazywały pracodawcy taką premię wypłacać. Nie mniej jednak, zapisy dotyczace wypłacania takiej premi powinny byc zawarte w umowie o pracę  oraz regulaminie wynagradzania. Zasady powinny byc jasne dla wszystkich.

  KatarzynaZ87 skomentował/a odpowiedź 2021-03-25 08:31

  Dziękuję za odpowiedź. Czyli mogę zakładać, że fakt, że w naszej firmie nie funkcjonuje regulamin wynagrodzeń, a w umowie jest tylko wzmianka o tym, że wynagrodzenie to postawa + premia uznaniowa oraz że szef odmówił podania nam na piśmie nowych zasad wynagradzania (które oczywiście sprawiają, że będziemy zarabiać mniej), nie jest zgodny z prawem? Czy możemy na tej podstawie np. zgłosić temat w Inspekcji Pracy?

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Błażejlt

  Dodano 2020-09-29 16:57 przez Błażejlt

  Urlop a wynagrodzenie

  Witam.
  W firmie, w której pracuję, jest "dziwny" i niejasny system wynagradzania. Sprzedajemy wyroby medyczne, zatrudnieni jesteśmy jako specjaliści ds. sprzedaży.
  Mamy pensję podstawową plus prowizja, która jest stała i dzielona przez wszystkich pracowników i zależna od obrotów w danym miesiącu (3%...

 • Karol_wrc

  Dodano 2016-07-14 11:16 przez Karol_wrc

  Wynagrodzenie w miesiącu z L4 lub na urlopie przy systemie premiowym

  Pracuję w firmie, w której wynagrodzenie składa się z podstawy wypracowanej w danym miesiącu premii. Co w momencie pójścia na L4 lub urlopu? Czy w danym miesiącu przysługuje mi tylko wypłata wyliczona z podstawy czy może wynagrodzenie wyliczane jest ze średniej z jakiegoś okresu czasu (wcześniejszyc...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-02-12 11:43 przez konto usunięte

  Porozumienie zmieniające a odprawa

  Witam,
  moje pytanie dotyczy złożonego mi "porozumienia zmieniającego warunki wynagrodzenia". W związku z przekształceniem zakładu publicznego w spółkę prawa handlowego (?) zostały wprowadzone zmiany w wynagradzaniu pracowników.
  Wprowadzono nowy regulamin wynagradzania - m.in. określono, iż nagroda j...

 • Megimich

  Dodano 2021-02-06 17:30 przez Megimich

  Jak wyliczyć stawkę godzinową

  Jak wyliczyć stawkę godzinową ze stawki stałej, gdzie w umowie mam że muszę przepracować 39 godzin tygodniowo?

 • Argdo

  Dodano 2021-02-02 12:08 przez Argdo

  Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w połowie miesiąca?

  Zatrudniłem pracownika na umowę o pracę, dnia 15.01.2021. Pensja - najniższa krajowa: netto = 2061,67.
  Pytanie, jaka będzie wypłata netto dla pracownika, za pracę w styczniu?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zmiana regulaminu wynagradzania: co wolno pracodawcy?

  Zmiana regulaminu wynagradzania: co wolno pracodawcy?

  Prawnicy z Kancelarii Gajek i Wspólnicy przyjrzeli się kwestii zmian zasad wynagrodzenia w firmie. Kodeks Pracy nie zawsze daje jednoznaczne odpowiedzi, dlatego pracodawcy często mają wątpliwości, które działania są zgodne z prawem, a ...

 • Indywidualne formy wynagrodzeń

  Indywidualne formy wynagrodzeń

 • Wysokość wynagrodzenia z dokumentacji zastępczej

  Wysokość wynagrodzenia z dokumentacji zastępczej

  Obliczając wysokość wynagrodzenia z dokumentacji innej niż płacowa, należy uwzględnić tylko takie składniki wynagrodzenia, które przysługiwały bezwarunkowo w czasie trwania zatrudnienia jako stałe składniki i zostały w dokumentacji ...

 • Obliczanie świadczeń ze stosunku pracy

  Obliczanie świadczeń ze stosunku pracy

  Świadczenia ze stosunku pracy, niebędące wynagrodzeniem za pracę, ustalane są zazwyczaj na podstawie przepisów szczegółowych. Wynika to z art. 80 Kodeksu pracy, który stanowi, że wynagrodzenie przysługuje wyłącznie za pracę wykonaną ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania