eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Pytanie o premię uznaniową


2021-03-24 12:09 autor: KatarzynaZ87

2 169 odsłon

Pytanie o premię uznaniową

Witam.
W firmie, w której pracuję, na umowie mamy podstawę premię uznaniową (pracuję w dziale handlowym, zajmuję się pracą z zamówieniami od klientów). Premia ta jest rozumiana jako prowizja od sprzedaży ewentualne premie dodatkowe, jednak jej charakter nigdzie nie jest oficjalnie ustanowiony. Niestety stawki także nie są nigdzie zdefiniowane.

Dziś prezes firmy przekazał nam informację, że zmienia zasady wyliczania prowizji - w zależności od rodzaju klienta będzie inna stawka itd. Nie zgodził się jednak przekazać nam tego na piśmie, pomimo że o to prosiliśmy. Czy ma prawo do takiego działania?

Generalnie rzecz biorąc, wszelkie kwestie związane z naszymi wypłatami załatwiane są ustnie, nikt nigdzie tego nie zapisuje. Firma jest spółką prywatną, nie mamy związków zawodowych i nie możemy w żaden sposób wyegzekwować wywiązania się z obietnic związanych z wypłatami. Od roku mieliśmy zamrożoną część wypłat z prowizji i oszczędności z powodu pandemii, niestety nie możemy liczyć na to, że firma nam zwróci zaległe pieniądze (zamrożenie również zostało oczywiście ogłoszone tylko ustnie).

Dodatkowo istnieje niepisana zasada, że pracownik nie może zarobić więcej niż... i jeśli z prowizji wychodzi większa kwota, część wykraczająca poza granicę zostaje przełożona na kolejny "słabszy" miesiąc. Tylko dyrektor naszego działu czuwa nad tym, ile komu firma zalega, a i tak nie ma pewności, czy wszystko zostanie wypłacone, bo po kilku takich miesiącach, gdzie wychodzi za dużo, można się w końcu zgubić z tym, co zostało oddane, a co nie.

Będę wdzięczna o komentarz do tej wiadomości, szczególnie o informację, czy szef może nie przekazać nam na piśmie zmian dotyczących wynagrodzenia.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2021-03-24 20:00 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Wszelkie zmiany sposobu wynagradzania powinny byc wreczone pracownikowi na pismie. Jezeli chodzi o premię uznaniową, to nie ma regulacji, które by nakazywały pracodawcy taką premię wypłacać. Nie mniej jednak, zapisy dotyczace wypłacania takiej premi powinny byc zawarte w umowie o pracę  oraz regulaminie wynagradzania. Zasady powinny byc jasne dla wszystkich.

  KatarzynaZ87 skomentował/a odpowiedź 2021-03-25 08:31

  Dziękuję za odpowiedź. Czyli mogę zakładać, że fakt, że w naszej firmie nie funkcjonuje regulamin wynagrodzeń, a w umowie jest tylko wzmianka o tym, że wynagrodzenie to postawa + premia uznaniowa oraz że szef odmówił podania nam na piśmie nowych zasad wynagradzania (które oczywiście sprawiają, że będziemy zarabiać mniej), nie jest zgodny z prawem? Czy możemy na tej podstawie np. zgłosić temat w Inspekcji Pracy?

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Błażejlt

  Dodano 2020-09-29 16:57 przez Błażejlt

  Urlop a wynagrodzenie

  Witam.
  W firmie, w której pracuję, jest "dziwny" i niejasny system wynagradzania. Sprzedajemy wyroby medyczne, zatrudnieni jesteśmy jako specjaliści ds. sprzedaży.
  Mamy pensję podstawową plus prowizja, która jest stała i dzielona przez wszystkich pracowników i zależna od obrotów w danym miesiącu (3%...

 • Karol_wrc

  Dodano 2016-07-14 11:16 przez Karol_wrc

  Wynagrodzenie w miesiącu z L4 lub na urlopie przy systemie premiowym

  Pracuję w firmie, w której wynagrodzenie składa się z podstawy wypracowanej w danym miesiącu premii. Co w momencie pójścia na L4 lub urlopu? Czy w danym miesiącu przysługuje mi tylko wypłata wyliczona z podstawy czy może wynagrodzenie wyliczane jest ze średniej z jakiegoś okresu czasu (wcześniejszyc...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-02-12 11:43 przez konto usunięte

  Porozumienie zmieniające a odprawa

  Witam,
  moje pytanie dotyczy złożonego mi "porozumienia zmieniającego warunki wynagrodzenia". W związku z przekształceniem zakładu publicznego w spółkę prawa handlowego (?) zostały wprowadzone zmiany w wynagradzaniu pracowników.
  Wprowadzono nowy regulamin wynagradzania - m.in. określono, iż nagroda j...

 • konto usunięte

  Dodano 2022-08-11 09:51 przez konto usunięte

  Liczenie urlopu wypoczynkowego a urlop wypoczynkowy w ostatnich 3 miesiącach

  Mam pytanie w sprawie urlopu wypoczynkowego. Podam przykład hipotetyczny dla lepszego liczenia.
  Ktoś przez cały rok zarabia 5 tys. zł. W ostatnich 3 miesiącach (październik, listopad, grudzień) dostał premię, w każdym miesiącu po 5 tys. zł. Czyli zarobił 10 tys. zł w każdym z tych miesięcy. W styczn...

 • piotrek197906

  Dodano 2021-10-18 09:53 przez piotrek197906

  Rozliczenie pracownika z montaży zagranicznych

  Witam Proszę o informacje, jak powinna firma rozliczyć pracownika zatrudnionego w Polskiej firmie na umowę o pracę, wyjeżdzającego na montaże do Niemiec. Montaże jednodniowe, powrót tego samego dnia. Czy obowiązuje stawka z umowy zawartej w Polsce czy po przekroczeniu granicy stawka powinna być wyż...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania