eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Porozumienie zmieniające a odprawa


2014-02-12 11:43 autor: konto usunięte

3 364 odsłon

Porozumienie zmieniające a odprawa

Witam,

moje pytanie dotyczy złożonego mi "porozumienia zmieniającego warunki wynagrodzenia". W związku z przekształceniem zakładu publicznego w spółkę prawa handlowego (?) zostały wprowadzone zmiany w wynagradzaniu pracowników.

Wprowadzono nowy regulamin wynagradzania - m.in. określono, iż nagroda jubileuszowa nie będzie przysługiwała. Poza tym w nowym regulaminie "zabrakło" wpisu dotyczącego premii, która w poprzedniej wersji była gwarantowana. Dodatkowo w moim przypadku, zwiększono mi podstawę pensji o 100 zł (owszem brzmi korzystnie, aczkolwiek należy podkreślić iż gwarantowana premia wynosiła 260 zł).

Moje pytanie dotyczy tej właśnie sytuacji. Czy w przypadku nie podpisania "porozumienia" i otrzymania wypowiedzenia warunków umowy o pracę (zatrudniona byłam na czas nieokreślony z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia) należy mi się odprawa? Jaki związek ma moja sytuacja z innymi pracownikami, którzy mają zmniejszone podstawy pensji o 100 zł lub pozostały one bez zmian?

Proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-12 12:49 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Sytuacja nie jest jednoznaczna. Pracodawca bezie udowadniał, że to Pani przyczyniła się do swojego zwolnienia nie przyjmując nowych warunków pracy, natomiast Pani musi wykazać, że nowe warunki pracy i płacy w znacznym stopniu ulegną pogorszeniu. zapewne sprawa swój finał znajdzie w sądzie.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-13 02:27 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

  Jeżeli nie przyjmie Pani zaproponowanych warunków w porozumieniu - nic się nie zmieni, pozostaną dotychczasowe. jezeli pracodawca złoży Pani wypowiedzenie warunkó pracy i płacy, wówczas, jeżeli nie wyrazi Pani zgody na nowe warunku - umowa się rozwiąże z upływem okresu wypowiedzenia. prawo do odprawy powstanie wówczas gdy nowe warunki są znacznie mniej korzystne od dotychczasowych.

  nie znam szczegółów "przekształcenia" - być może sytaucja jest inna i następuje zmiana pracodawcy w trybie art. 23' - wówczas ma Pani 2 miesiące na rozwiazanie umowy - ale przejście pracodawyc nie może być przyczyną wypowiedzenia. rozwiazanie w tym  trybie nie daje prawa do odprawy

  magda.ena

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2014-02-13 04:56

  Co oznacza "znaczne" mniej korzystne warunki w Pana rozumieniu? Czy 160 zł (dosłownie) w rozliczeniu miesięcznym jest warunkiem do odprawy?

  radca prawny - specjalista prawa pracy

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-06-06 21:39 przez konto usunięte

  Czy dostanę odprawę i premię?

  Witam,
  mój mąż miał 2.05.2014 r wypadek w pracy w wyniku, którego rozciął sobie rękę dość poważnie, bo musieliśmy jechać na szycie. Dostał zwolnienie do dnia 13.05.2014 r., gdy poszedł następnego dnia do pracy dostał wypowiedzenie. Czy tak wolno pracodawcy?
  Ręka nadal go bolała, więc poszedł znów do...

 • SZATAN

  Dodano 2014-02-08 11:00 przez SZATAN

  Zaległe wynagrodzenie, likwidacja stanowiska pracy a odprawa

  1. Jak odzyskać pieniądze za listopad i grudzień 2013 r., których pracodawca nie zapłacił mi za pracę?
  2. Czy jeżeli dostałam wypowiedzenie z powodu likwidacji stanowiska w zakładzie będącym w stanie upadłości należy mi się odprawa?
  Umowa o pracę była na czas nieokreślony, przepracowałem tam rok, je...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-06-26 19:47 przez konto usunięte

  Czy należy mi się odprawa?

  Otrzymalam wypowiedzenie warunków umowy o pracę, ponieważ pracodawca zmiejszył mi cały etat na 0,75 i obniżył pensję o 420 zł pozostawiając bez zmian zakres obowiązów nie podpisałam zgody, czy w tym przypadku należy mi się odprawa?
  Pracuję 13,5 roku ale na umowę na czas określony i umowa jest zawart...

 • Jack123

  Dodano 2014-05-04 07:54 przez Jack123

  Wysokość odprawy pieniężnej w przypadku zwolnienia

  Mam stałą umowę o pracę na czas nieokreślony. Firma, w której pracuję zatrudnia ponad 20 osób. Jest to moja pierwsza firma, w której pracuję 19 lat i zarabiam 3400 brutto miesięcznie. Mam trzy pytania:
  1. Czy należy mi się odprawa pieniężną, jeżeli dam wypowiedzenie o pracę i otrzymam zwolnienie za ...

 • seni_007

  Dodano 2013-08-23 11:03 przez seni_007

  Likwidacja firmy i zwolnienie indywidualne. W jakim czasie i co mi się należy?

  Witam,
  14 maja 2012 r. zostałam zatrudniona na czas nieokreślony w małej firmie (ja i pracodawca). Jakiś tydzień temu pracodawca poinformował mnie, że 1 października 2013 r. likwiduje firmę. Mam prawo do 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia i 2 dni robocze na szukanie nowej pracy. Kiedy więc najpóźni...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Obliczanie świadczeń ze stosunku pracy

  Obliczanie świadczeń ze stosunku pracy

  Świadczenia ze stosunku pracy, niebędące wynagrodzeniem za pracę, ustalane są zazwyczaj na podstawie przepisów szczegółowych. Wynika to z art. 80 Kodeksu pracy, który stanowi, że wynagrodzenie przysługuje wyłącznie za pracę wykonaną ...

 • Zapisy w regulaminie wynagradzania a oskładkowanie premii

  Zapisy w regulaminie wynagradzania a oskładkowanie premii

  Jaka powinna być treść aneksu do regulaminu wynagradzania, wprowadzającego premię nieoskładkowaną?

 • Skrócenie półrocznego okresu wypowiedzenia

  Skrócenie półrocznego okresu wypowiedzenia

  Ustawodawca dopuszcza, aby w wyjątkowych okolicznościach trzymiesięczne wypowiedzenie bezterminowej umowy o pracę zostało na mocy jednostronnej decyzji pracodawcy skrócone do jednego bądź dwóch miesięcy. Co jednak w sytuacji, gdy z umowy o ...

 • Okres wypowiedzenia dłuższy niż przewidują przepisy?

  Okres wypowiedzenia dłuższy niż przewidują przepisy?

  Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: szeregi firmy zasilił pracownik, na którego pozyskaniu bardzo zależało szefowi . Chodziło przede wszystkim o wysokie kompetencje i duże doświadczenie zawodowe, którym legitymował się świeżo ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania