eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zmiana warunków pracy


2020-09-14 19:11 autor: Muminek1

1 685 odsłon

Zmiana warunków pracy

Witam, pracodawca chce zmienić dotychczasowe warunki pracy, ale tylko ustnie. Bez zmian na piśmie. Nie akceptuję tych zmian i ich formy, dlatego złożyłem wypowiedzenie umowy, której okres trwa 3 miesiące.

Pracodawca nie godzi się na skrócenie wypowiedzenia i wymusza na mnie pracę w tym czasie na jego warunkach. Jestem jedynym pracownikiem, więc nie mam żadnych świadków. Jak mogę rozwiązać taka umowę? Czy mogę zrobić porzucenie pracy i jakie będą tego konsekwencje?

Pytanie zaktualizowano 2020-09-14 21:10

To raczej zmiana warunków. Pracodawca chce zmienić moje wynagrodzenie na 30% wypracowania i od tego chce odliczyć mi ZUS.  Nie chce mi dać pisma z takimi warunkami. Tylko ustnie powiedział że teraz moje wynagrodzenie będzie tak liczone

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2020-09-14 20:38 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Pracodawca może, na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalnedarzowym, powierzyć pracownikowi innego rodzaju pracę niż ta wykonywana dotychczas. Powierzenie to należy odróżnić od zmiany warunków zatrudnienia. Ważne jest z jaką sytuacją mamy do czynienia w Pana przypadku. Pierwszy wariant nie wymaga formy pisemnej, drugi - tak.
  Co do skrócenia okresu wypowiedzenia, pracodawca nie jest do tego zowowiązany i ma prawo żądać od pracownika wykonywania pracy przez cały okres wypowiedzenia. Nie jest to wymuszenie, a egzekwowanie wykonywania obowiązków, które do pracownika należą. Skrócenie okresu wypowiedzenia byłoby wyrazem jego dobrej woli. Porzucenie pracy w tym przypadku może rodzić ryzyko przemianowania trybu rozwiązania umowy z wypowiedzenia przez pracownika na rozwiązanie w trybie dyscyplinarnym z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.
  Sugerowałabym raczej rozmowę z pracodawcą. Może w grę wchodzi urlop wypoczynkowy/bezpłatny lub zdalne wykonywanie pracy do końca okresu wypowiedzenia.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Grex17

  Dodano 2020-07-13 16:10 przez Grex17

  Wypowiedzenie z pracy. Jak skrócić okres wypowiedzenia?

  Dzień dobry,
  w pracy mam 3 miesięczny okres wypowiedzenia. Pracodawca nie zgodzi się, żebym skończył pracę wcześniej np. po miesiącu. Czy jest inna możliwość niż za porozumieniem stron, żebym mógł wcześniej niż po 3 miesiącach zakończyć obecną pracę? 
  Pozdrawiam Grzegorz

 • Cameron

  Dodano 2020-06-20 11:38 przez Cameron

  Uporczywe narzucanie urlopu opiekuńczego a wypowiedzenie pracownika na podst. art. 55 KP

  Witam.Chciałabym dowiedzieć się, czy można wypowiedzieć umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia na podstawie uporczywego narzucania od 3 miesięcy urlopu opiekuńczego? Od samego początku żona pracodawcy-szefowa wysłała mnie na ww. urlop bez prawa sprzeciwu, od razu z chwilą decyzji rządu o zamknięcia ...

 • dorota_877

  Dodano 2018-07-09 21:05 przez dorota_877

  Wypowiedzenie umowy o pracę - skrócenie okresu wypowiedzenia

  Dzień dobry,
  Z dniem 29 czerwca złożyłam wypowiedzenie umowy o pracę - zgodnie ze stażem pracy obowiązuje mnie 3-miesieczny okres wypowiedzenia. Jednak znalazłam pracę - nowy pracodawca chciałby zatrudnić mnie jak najszybciej. Czy po złożeniu wypowiedzenia w czerwcu mogę teraz prosić aktualnego prac...

 • pracownikXYZ

  Dodano 2021-02-18 15:34 przez pracownikXYZ

  Kiedy złożyć wypowiedzenie?

  Dzień dobry, Pracuję na umowie o pracę w obecnej firmie od 1.10.2020 r. Początkowo 3 miesiące na okres próbny, teraz na czas nieokreślony.
  Kiedy powinnam złożyć wypowiedzenie, aby skończyć pracę ostatniego dnia marca 2021 r. Mija wtedy 6 miesięcy pracy. Czy jeśli złożę wypowiedzenie z końcem lutego,...

 • agapio

  Dodano 2020-09-04 07:43 przez agapio

  Okres wypowiedzenia

  Pracownik jest zatrudniony u nas w firmie od 01.03.2020. Początkowo na okres próbny - 3 miesiące, po czym otrzymał umowę na czas określony - 1 rok.
  W sierpniu (12.08), pracownik poszedł na L4 do 02.09.2020 r. Z dniem 23.08.2020 r. do firmy wpłynęło wypowiedzenie umowy o pracę.
  Proszę o pomoc w ustal...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania