eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Koniec umowy niedługo przed osiągnięciem wieku emerytalnego


7 dni temu, 10:27 autor: romeoo8

201 odsłon

Koniec umowy niedługo przed osiągnięciem wieku emerytalnego

Dzień dobry.

Mam takie pytanie, umowa o pracę kończy mi się 9 miesięcy przed wiekiem emerytalnym, czy pracodawca może mi nie przedłużyć umowy?

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 7 dni temu, 22:54 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

    W świetle obowiązujących przepisów nie ma artykułu, który wprost nakazuje pracodawcy przedłużenie umowy terminowej do dnia osiągnięcia przez pracownika wieku emerytalnego. Istnieje natomiast artykuł uniemożliwiający wypowiedzenie takiej umowy (art. 39 Kodeksu pracy).

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • biurówa

    Dodano 2014-01-20 19:42 przez biurówa

    Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym

    Czy pracodawca może zmienić stanowisko osobie w wieku przedemerytalnym (okres do emerytury 4 lata), na pogorszone warunki pracy - z 8-godzinnego czasu pracy na system zmianowy w nocy? Czy może tego pracownika zwolnić, jeżeli ten nie przyjmie nowego stanowiska? Pracodawca tłumaczy zmianę stanowiska p...

  • marko5154

    Dodano 2012-08-30 23:14 przez marko5154

    Ustalenie stosunku pracy

    Rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło po wygaśnięciu umowy o pracę zawartej na czas określony art. 30 paragraf 1. pkt. 4 . W firmie byłem zatrudniony na podstawie kolejnych umów od dn.14.12.2009 do dn. 31.07.2012 - 5 kolejnych umów. Pracodawca powołuje się na ustawę antykryzysową nie chcąc uznać 5 umo...

  • leslaw

    Dodano 2014-08-20 14:03 przez leslaw

    Rozwiązanie umowy o pracę z osobą w okresie ochronnym przed emeryturą

    Czy jest zgodne z literą prawa rozwiązanie umowy z pracownikiem - kobietą, która ma 59 lat i przepracowane 40 lat, w momencie likwidacji stanowiska pracy? Czy tego typu posunięcie nie spowoduje konsekwencji prawnych i czy ewentualnie ta pracownica ma prawo do emerytury pomostowej?

  • Holle

    Dodano 26 dni temu, 22:53 przez Holle

    Umowa na 3 miesiące. Kto wypłaci L4?

    Witam, od początku marca mam umowę na 3 miesiące, kończy się ona 11 czerwca. Czy jak pójdę na L4 przed zakończeniem umowy to wypłacać będzie mi świadczenie ZUS czy pracodawca?
    I jakby się okazało podczas tego L4 że jestem w ciąży to mimo że pracowałam 3 miesiące na umowę o pracę na 1/2 etatu (nie ma...

  • kasia2222

    Dodano 2020-05-28 19:23 przez kasia2222

    Ciąża a koniec umowy na czas określony

    Jestem w 4 tygodniu ciąży. Umowa o pracę kończy mi się 10.06. Lekarz już wystawił mi L4 do 15.06. Na dzień dzisiejszy wiem, że nie zostanie przedłużona. Umowa żeby była przedłużona samoistnie do dnia porodu obowiązuje wtedy, gdy kobieta jest w 12 tygodniu ciąży.
    Jak to dalej wygląda po 10.06 zostaje...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania