eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Ciąża a koniec umowy na czas określony


2020-05-28 19:23 autor: kasia2222

1 328 odsłon

Ciąża a koniec umowy na czas określony

Jestem w 4 tygodniu ciąży. Umowa o pracę kończy mi się 10.06. Lekarz już wystawił mi L4 do 15.06. Na dzień dzisiejszy wiem, że nie zostanie przedłużona. Umowa żeby była przedłużona samoistnie do dnia porodu obowiązuje wtedy, gdy kobieta jest w 12 tygodniu ciąży.

Jak to dalej wygląda po 10.06 zostaje bez środków do życia? Czy też ZUS wypłaca mi zasiłek chorobowy 100% ? Jakie wtedy dokumenty potrzebuję wysłać do ZUS-u?

Czy w obecnej sytuacji muszę dawać zaświadczenie o ciąży dla pracodawcy. Czy wystarczy elektroniczne L4?

Dziekuję za odpowiedź

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2020-05-28 20:52 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

    Po ustaniu zatrudnienia wypłatę zasiłku chorobowego dla Pani przejmie ZUS. Dokumenty do ZUS wyśle pracodawca. Pani powinna jedynie uzupełnić druk Z-10. Zaświadczenie o ciąży nie powinno być konieczne, gdyż nie ma zastosowania do Pani przypadku art. 177 § 3 Kodeksu pracy (czyli umowa nie zostaje przedłużona do dnia porodu). Na elektronicznym zwolnieniu lekarskim powinien znaleźć się kod B informujący o ciąży. Gdyby takiego kodu nie było, to wówczas zaświadczenie o ciąży mogłoby okazać się konieczne.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2020-05-29 08:46 autor odpowiedzi: kasia2222

    Druk po ustaniu zatrudnienia Z-10 wysyłam do pracodawcy czy bezpośrednio do ZUS?Jak wygląda sprawa zwolnienia dalszego u lekarza  po ustaniu zatrudnienia podaje dane firmy do l4 czy też nie?Jestem nadal ubezpieczona po ustaniu zatrudnienia ?Czy muszę podpiąć się do męża ubezpieczenia w pracy?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2020-05-29 12:33 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

    Druk należy wysłać bezpośrednio do ZUS. Wysyłkę dokumentów sugeruję poprzedzić kontaktem z ZUS, choćby mailowym, celem upewnienia się, że to jedyny dokument, którego ZUS będzie od Pani oczekiwał.
    Po ustaniu zatrudnienia przy wizycie lekarskiej należy wspomnieć, że nie pracuje już Pani w tym zakładzie. Lekarz powinien odnotować to w trakcie przygotowywania zwolnienia. Jednak nic się nie stanie, gdyby Pani o tym zapomniała. Po ustaniu zatrudnienia i tak wypłatę zasiłku przejmie ZUS. Elektroniczne L4 z pewnością trafi do urzędu, a pracodawca już w tym momencie mając Pani L4 ważne do 15.06 wie, że będzie musiał przygotować dokumenty do ZUS. 
    Utrata pracy nie jest jednoznaczna z ustaniem ubezpieczenia zdrowotnego. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Dlatego jeszcze przez 30 dni może Pani korzystać ze świadczeń zdrowotnych po ustaniu zatrudnienia. Potem małżonek może Panią dołączyć do swojego ubezpieczenia.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2020-05-30 17:38 autor odpowiedzi: Jowita

    Dodam jeszcze, że do każdego zwolnienia lekarskiego wystawionego po ustaniu zatrydnienia należy przekazywać wniosek ZAS-53 celem wypłaty zasiłku.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • gosia1995

    Dodano 2016-04-04 16:02 przez gosia1995

    Ciąża - umowa na czas określony

    Odbywałam 4-miesięczny staż z urzędu, później podpisałam z pracodawcą umową o pracę na 3 miesiące, która skończyła się 19 marca. W marcu dowiedziałam się, że jestem w ciąży i 11.03 zaniosłam zwolnienie lekarskie do pracodawcy. Czy umowa przedłuży mi się automatycznie? Czy będę dostawała co miesiąc p...

  • SzczesliwaMama123

    Dodano 2017-12-18 18:41 przez SzczesliwaMama123

    Ciąża na macierzyńskim, a kończąca się umowa o pracę

    Witam, pilnie potrzebuje porady w kwestii ciąży na macierzyńskim, a kończącej się umowy o pracę. Otóż w październiku 2016 urodziłam dziecko. Rok przebywałam na urlopie macierzyńskim, następnie byłam na zaległym urlopie wypoczynkowym, od grudnia jestem na urlopie wychowawczym. W grudniu dowiedziałam ...

  • kitka231

    Dodano 2016-01-19 10:22 przez kitka231

    Ciąża i kończąca się umowa o pracę na czas określony. Co mi przysługuje?

    Witam, proszę o pomoc i udzielenie odpowiedzi. Jestem w ciąży. Umowę mam do końca maja 2016 r. Zwolnienie lekarskie dałam 8.01.2016 do pracodawcy z kodem B. Przewidywany termin porodu to 22.06.2016.1). Czy automatycznie pracodawca przedłuży mi umowę do porodu , skoro mam do maja? czy wyślę do mnie j...

  • misiakowo

    Dodano 2015-07-25 18:49 przez misiakowo

    L4 w ciąży a koniec umowy na czas określony

    Witam, mam umowę na czas określony do końca sierpnia 2016 r. Od którego miesiąca ciąży mogę iść na L4 i jeśli urodzę przed końcem umowy, to ile tygodni należy mi się macierzyńskiego?Czy pracodawca ma obowiązek przedłużyć umowę o pracę w okresie trwania urlopu macierzyńskiego czy nie?

  • Izabela922

    Dodano 2019-08-09 15:52 przez Izabela922

    Ciąża a umowa na czas określony i L4

    Witam, mam umowę na czas określony (okres próbny) od dnia 1.06.2019 r. do 30.08.2019. Kilka dni temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży (5. tydz.). Wiem, że przedłużenie umowy do czasu porodu mnie nie dotyczy. W pracy przepracowałam pełne 2 miesiące, z racji tego jaką pracę wykonuję, a pracuję w sk...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania