eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › Rozwiązanie umowy o pracę z osobą w okresie ochronnym przed emeryturą


2014-08-20 14:03 autor: leslaw

6 559 odsłon

Rozwiązanie umowy o pracę z osobą w okresie ochronnym przed emeryturą

Czy jest zgodne z literą prawa rozwiązanie umowy z pracownikiem - kobietą, która ma 59 lat i przepracowane 40 lat, w momencie likwidacji stanowiska pracy? Czy tego typu posunięcie nie spowoduje konsekwencji prawnych i czy ewentualnie ta pracownica ma prawo do emerytury pomostowej?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-08-20 17:52 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Spowoduje. Nie mozna rozwiązać umowy z osobą, która jest w okresie ochronnym przed emeryturą (4 lata) chyba, że jest to likwidacja zakładu bądź ogłoszenie upadłości. W takiej sytuacji kobiecie przysługuje świadczenie przedemerytalne.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • beatus57

    Dodano 2014-08-12 13:03 przez beatus57

    Jak zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym?

    Witam! Jak mogę rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem w wieku przedemerytalnym (kobieta 59 lat), żeby pracownik miał prawo do zasiłku i świadczeń przedemerytalnych? Z przyczyn ekonomicznych likwiduję stanowisko pracy.
    Czy musi być zachowany 3-mies. okres wypowiedzenia, czy można to zrobić szybciej?...

  • zonia

    Dodano 2013-05-15 02:24 przez zonia

    Redukcja etatów i zwolnienie z pracy. Jaki jest okres wypowiedzenia?

    Pracuję na umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracodawca zawiadomił mnie o przewidywanym zwolnieniu z tytułu redukcji etatu.
    Jaki jest czas wypowiedzenia? Czy mam prawo do odprawy, czy możliwe jest zwolnienie, gdy do emerytury mam 3 lata?

  • lotos

    Dodano 2014-08-11 14:17 przez lotos

    Zwolnienie w okresie ochronnym przedemerytalnym

    Firma, w której pracuję, została przejęta przez inną firmę i ma być podobno zlikwidowana w grudniu. Jestem w okresie ochronnym, emerytura przysługuje mi w lutym 2016 r. Mam otrzymać zwolnienie na koniec września z racji likwidacji stanowiska.
    Czy to jest prawidłowo przeprowadzone? Czy nie za wcześni...

  • biurówa

    Dodano 2014-01-20 19:42 przez biurówa

    Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym

    Czy pracodawca może zmienić stanowisko osobie w wieku przedemerytalnym (okres do emerytury 4 lata), na pogorszone warunki pracy - z 8-godzinnego czasu pracy na system zmianowy w nocy? Czy może tego pracownika zwolnić, jeżeli ten nie przyjmie nowego stanowiska? Pracodawca tłumaczy zmianę stanowiska p...

  • konto usunięte

    Dodano 2022-04-15 16:10 przez konto usunięte

    Ochronny wiek emerytalny a narzucenie zmiany miejsca pracy

    Witam. Pracuję w Firmie 13 lat, sądzę że jak na dzisiejsze warunki życiowe to jest to spory okres. Skończyłem 61 lat, jestem mężczyzną i obowiązują mnie przywileje i obowiązki wg. prawa pracy z tym związane.
    Mój pracodawca ma 15 punktów sprzedaży, jestem kierownikiem w punkcie A i Pan Prezes chce mn...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Ochrona przedemerytalna nie dla każdego

    Ochrona przedemerytalna nie dla każdego

    Polskie przepisy gwarantują kompleksową ochronę pracownika, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do emerytury. Zgodnie z art. 39 Kodeksu pracy osoby takiej pracodawca nie może zwolnić, ani zmienić jej warunków umowy. Pracodawca ...

  • Upadłość firmy a prawa pracownika

    Upadłość firmy a prawa pracownika

    Ciąża, urlop macierzyński, wychowawczy i zwolnienie lekarskie, to okres kiedy pracownik nie musi obawiać się utraty miejsca zatrudnienia. Problem pojawia się w momencie ogłoszenia przez firmę upadłości bądź likwidacji.

  • Wypowiedzenie umowy a potem likwidacja stanowiska?

    Wypowiedzenie umowy a potem likwidacja stanowiska?

    Wypowiedzenie umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy nie musi następować w tym samym czasie, w którym faktyczne kończy się proces likwidacji tego stanowiska. Likwidacja stanowiska nie jest bowiem czynnością jednorazową, ale jest ...

  • Wcześniejsza emerytura nie chroni przed zwolnieniem

    Wcześniejsza emerytura nie chroni przed zwolnieniem

    Likwidacja stanowiska pracy nie uzasadnia wypowiedzenia umowy pracownikowi objętemu ochroną przedemerytalną. W opisanej sytuacji nie można także dyscyplinarnie rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem, gdyż upłynął 1 miesiąc od momentu ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania