eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Kontrola ZUS


2020-02-18 09:50 autor: Ignez

1 447 odsłon

Kontrola ZUS

Witam,

w 2 miesiącu ciąży podjęłam zatrudnienie u nowego pracodawcy w oparciu o umowę o pracę na okres próbny 3 miesięcy. Prace wykonywałam przez pełne 3 miesiące. Po upływie terminu umowy dostarczyłam zaświadczenie potwierdzające ciąże i umowa ma zostać przedłużona do dnia porodu.

Do porodu pracodawca chce bym była na zwolnieniu lekarskim, ponieważ nie mogę dalej pracować w miejscu zagrażającym macierzyństwu a nie może przesunąć mnie na inne stanowisko. Ostatnio dużo się słyszy o kontrolach ZUS.

Martwi mnie, że ZUS w mojej sytuacji może uznać, że umowa była zawarta jedynie w celu uzyskania świadczeń i zostaną mi wstrzymane zasiłki. Czy ZUS ma podstawy w opisanej sytuacji aby tak zrobić?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2020-02-19 17:26 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Podstawy do kontroli zasadnosci ma, bo pozwala mu na to prawo, więc mozna się spodziewać kontroli, ale nie powinno byc problemów.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Ignez

  Dodano 2020-02-10 01:03 przez Ignez

  Zatajenie ciąży u nowego pracodawcy

  Witam,będąc w 2 miesiącu ciąży podjęłam zatrudnienie u nowego pracodawcy na umowę próbna na okres 3 miesięcy. Praca jest w miejscu zagrażającym macierzyństwu (praca nocna, po 12 godzin). Planuję o ciąży powiedzieć pracodawcy dopiero przed końcem umowy, ponieważ chcę jeszcze normalnie pracować. Czy u...

 • KASIA240991

  Dodano 2020-03-12 15:57 przez KASIA240991

  Wczesna ciąża na okresie próbnym

  Witam,
  mam umowę na okres próbny do końca marca. 07.02 dowiedziałam się, że jestem w ciąży (4 tydzień). Czy umowa zostanie mi przedłożona lub czy w przypadku gdy otrzymam zwolnienie lekarskie do końca ciąży, to otrzymam zasiłek chorobowy a następnie macierzyński?

 • MonaJ90

  Dodano 2019-11-29 17:37 przez MonaJ90

  Zasiłek macierzyński po ciąży na okresie próbnym, a kolejna ciąża

  Dzień dobry, zaszłam w ciążę na okresie próbnym (3 miesiące), umowa skończyła się po moim 12. tygodniu ciąży, więc została przedłużona do porodu. Na zasiłku macierzyńskim zaszłam w kolejna ciążę, czy coś mi teraz przysługuje? Zwolnienie chorobowe na okres kolejnej ciąży i zasiłek po porodzie?

 • pauli

  Dodano 2019-11-28 14:27 przez pauli

  Ciąża i przejście z 1/2 etatu na pełny

  Witam,mam umowę na pół etatu do 30.06.2020 r. To jest moja druga umowa w tej firmie, wcześniej byłam zatrudniona w tej firmie na umowę zlecenie. Jestem w 2 miesiącu ciąży. Mam możliwość przejścia na pełen etat na czas nieokreślony. Pyt. 1. Jak będzie liczony mój zasiłek po przejściu na L4 po zmianie...

 • Marzenka4747

  Dodano 2019-11-17 22:47 przez Marzenka4747

  Przedłużenie umowy w ciąży

  Witam, do końca listopada 2019 mam umowę na okres próbny, jestem w 16. tygodniu ciąży. Proszę o poradę, czy powinnam poczekać do drugiej umowy i wtedy poinformować pracodawcę o byciu w ciąży i iść na zwolnienie? Czy lepiej poinformować go przed podpisaniem drugiej umowy i wprost zaproponować, że jeż...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania