eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Artykuł 23 prim kodeksu pracy - warunki pracy


2015-01-02 14:09 autor: tekilat

13 146 odsłon

Artykuł 23 prim kodeksu pracy - warunki pracy

Dzień dobry,

z dniem 9 grudnia mój zakład pracy zmienił właściciela i wszyscy pracownicy zostali przejęci na podstawie artykułu 23'.  W ostatnich dniach został wprowadzony nowy schemat organizacyjny, który spowoduje w mojej pracy bardzo duże zmiany. Teoretycznie awansowałem na szefa produkcji, co skutkuje znacznym poszerzeniem zakresu moich obowiązków i odpowiedzialności.

 Czy w tym wypadku zmieniają się warunki pracy, o których mowa we wspomnianym artykule 23 prim? Czy mam podstawy aby żądać nowej umowy o pracę lub porozumienia zmieniającego aktualne warunki?

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-01-02 15:03 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Art. 231 ma na celu ochronę przacowników, co nie znaczy że w okresie 12 miesięcy nowy pracodwca nie może wykonać żadnych zmian, tym bardziej jeżeli są to zmiany korzystniejsze dla pracownika. W tym przypadku powinien Pan dostać ( za porozumieniem) aneks do umowy zmieniający stanowisko oraz zakres obowiązków a także (chyba???) wynagrodzenie na większe.
    Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting zaktualizował/a odpowiedź 2015-01-02 15:12
    Oczywiście może to też być porozumienie lub wypowiedzenie zmieniające (Art.42 K.p.). Ważne jest też to, czy w zakładzie obowiązuje układ zbiorowy pracy (ochrona 12 miesięczna warunków umowy).

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-01-02 15:24 autor odpowiedzi: tekilat

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Tak w zakładzie obowiązuje układ zbiorowy pracy. Z tego co wiem zostanie mi wręczone powierzenie pełnienia obowiązków na okres trzech miesięcy. W nowym schemacie organizacyjnym nie ma stanowiska które dotychczas obejmowałem co oznacza, że po tym okresie powinienem dostać porozumienie , wypowiedzenie zmieniające lub aneks.
    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 1 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-01-02 20:48 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Dokładnie. Na 3 miesiące pracodawca może przenieść Pana na inne stanowisko (bez zmiany wynagrodzenia). Jeżeli zmiana miałaby byc dłuższa, to musi zastosowany Art. 42 K.p.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Komputer12345

    Dodano 2017-12-13 12:27 przez Komputer12345

    Artykuł 23 kodeksu pracy a niepełny wymiar zatrudnienia po urlopie wychowawczym

    Dzień dobry,po urlopie wychowawczym poprosiłam o skrócenie czasu pracy do 7/8, na co pracodawca przystał. Pracodawca w grudniu wręczył w grudniu dokument o przejęciu pracowników przez inną spółkę z grupy. Nastąpi to od 1 stycznia na zasadzie wydzielenia części zakładu oraz porozumienie/umowę do podp...

  • aga.n

    Dodano 2015-12-03 22:49 przez aga.n

    Przejęcie zakładu pracy i obowiązki z tym związane

    Firma przejmuje inną firmę (art. 23 kp) od 01.01.2016 i działalność będzie prowadziła w dwóch lokalizacjach. Część pracowników firmy przejmowanej będzie nadal pracowało w starej lokalizacji, część pracowników przeniesie się do siedziby nowej firmy. Firma po połączeniu planuje również zmianę nazwy.
    ...

  • konto usunięte

    Dodano 2016-03-09 09:41 przez konto usunięte

    Przejęcie pracownika przez innego pracodawcę na podstawie art. 23 a odprawa?

    Witam serdecznie,26 stycznia nasz sklep został przejęty wraz z pracownikami na podstawie art. 23. Firma zatrudniała ok 100 osób. Pracownice mają umowy do 2021r. Mimo iż zapewniali nas na piśmie, że warunki pozostaną bez zmian, to nowy pracodawca wszystko zmienił. Umowy miałyśmy na 7/8 ale nasz zarob...

  • janusz195

    Dodano 2014-11-21 19:55 przez janusz195

    Praca akordowa. Co mam robić?

    Witam,mam pytanie odnośnie akordu. Pracuję w branży meblowej, która wykonuje z 100 różnych modeli mebli o różnych normach czasu i które potrzebują starania estetycznego pracownika. Chodzi oto, że np. ja dostaję od brygadzisty narożnik 3-elementowy, który żaden inny pracownik nie ma zamiaru robić ze ...

  • adaluk1

    Dodano 2014-09-21 17:28 przez adaluk1

    Porozumienie zmieniające czas trwania umowy

    Witam,
    mam umowę na czas nieokreślony, pracodawca zaproponował mi na rok zmianę stanowiska pracy i wynagrodzenia. Czy to oznacza, że zmieniamy umowę z czasu nieokreślonego na określony - tutaj roku, czy tylko te warunki, o których wspominałam zmieniają się na ten okres, a umowa na czas nieokreślony ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Przejście zakładu pracy a zmiana siedziby firmy

    Przejście zakładu pracy a zmiana siedziby firmy

    Rozważmy następujący przypadek: zakład pracy został w trybie art. 231 K.p. przejęty przez nowego pracodawcę, który ze względów logistycznych zamierza przenieść główną siedzibę firmy do miejscowości oddalonej o 120 km od obecnego ...

  • Artykuł 23&1 Kodeksu Pracy - ochrona czy eliminacja?

    Artykuł 23&1 Kodeksu Pracy - ochrona czy eliminacja?

    W czasie licznych przekształceń własnościowych, aby uchronić pracowników przed „niehumanitarnymi” zwolnieniami z pracy ustawodawca zadbał o to, aby wesprzeć ich w razie zwolnień (czytaj ochronić). Wprowadził nowelizację ...

  • Zmiana warunków umowy o pracę nie tylko na piśmie

    Zmiana warunków umowy o pracę nie tylko na piśmie

    Zmiana warunków umowy o pracę co do zasady powinna być dokonana na piśmie. Jednakże niezachowanie tej formy nie oznacza nieważności zmian. Na podstawie orzecznictwa Sądu Najwyższego należy stwierdzić, iż forma pisemna w tej sytuacji jest ...

  • Porozumienie a wypowiedzenie zmieniające

    Porozumienie a wypowiedzenie zmieniające

    Najbardziej praktycznym sposobem modyfikacji warunków zatrudnienia jest porozumienie zmieniające. Doceniają je zwłaszcza pracodawcy, ponieważ pozwala im uniknąć wielu formalności związanych z innym trybem wprowadzenia zmian do umowy, jakim ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania