eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zmniejszenie wymiaru czasu pracy


2014-12-23 22:50 autor: sg.agnieszka

1 991 odsłon

Zmniejszenie wymiaru czasu pracy

Urlop macierzyński kończy mi się 26 stycznia. Kiedy powinnam złożyć wniosek o obniżenie etatu pracy? Czy dwa tygodnie przed końcem macierzyńskiego, czy dwa tygodnie przed wykorzystaniem urlopu zaległego? Zaznaczam, że chcę wykorzystać zaległy urlop 55 dni.

Wiem, że pracodawca chce zatrudnić na stałe osobę, która mnie zastępuje, dał jej teraz umowę na rok (na troszkę innym stanowisku, chociaż robi dokładnie to co ja), czyli po roku, kiedy nie będę już chroniona pewnie będzie mnie chciał zwolnić, mówiąc, że likwiduje stanowisko pracy a ją zatrudni na stałe, i dalej będzie wykonywała tą samą pracę co ja.

Czy mogę jakoś dochodzić swoich praw?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-12-24 15:16 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Wniosek może Pani zozyć przed powrotem z urlopu. W przypadku likwidacji stanowiska (zwolnienia grupowe) przy zmniejszeniu etatu nie ma Pani bewzględnej ochrony. W razie wypowiedzenia może się Pani odwołać do sądu. Będzie miała na to Pani 7 dni.

  sg.agnieszka skomentował/a odpowiedź 2014-12-28 20:59

  Dziękuję za odpowiedz, ale mam jeszcze takie pytanie czy jak złożę wniosek o zmniejszenie wymiaru czasu pracy po wykorzystaniu urlopu wychowawczego czyli w kwietniu to czy będę chroniona przed ewentualnym zwolnieniem rok czyli do marca czy tak jak mi się kończy macierzyński do stycznia?

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-03-14 13:31 przez konto usunięte

  7/8 etatu a prawa pracownika

  Witam,mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Firma zatrudnia 10 osób. Niebawem wracam z urlopu macierzyńskiego i chciałabym skorzystać z niepełnego wymiaru godzin (7/8 etatu) zamiast urlopu wychowawczego. Z obniżonego etatu chciałabym skorzystać po wykorzystaniu zaległego urlopu wypoczynkowego.
  Pro...

 • Izabela151

  Dodano 2015-09-18 11:44 przez Izabela151

  Zwolnienie z pracy a ciąża

  Będę wdzięczna za udzielenie fachowej odpowiedzi.Otóż aktualnie przebywam na urlopie macierzyńskim, potem chcę iść na zaległy wypoczynkowy i na wychowawczy, bądź pójść do pracy. Nie wiem jeszcze - zastanawiamy się z mężem nad kolejnym dzieckiem.Moje pytanie jest następujące: co w sytuacji gdy wrócę ...

 • b_arbara_s

  Dodano 2015-01-12 09:06 przez b_arbara_s

  Czy mogą mnie zwolnić po urlopie rodzicielskim, gdy moje stanowisko pracy zostało zlikwidowane?

  Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w wymiarze 1 etatu. 15 stycznia 2014 r. urodziłam dziecko i od tego momentu przebywam na rocznym urlopie macierzyńskim (tj. kolejno na urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim oraz obecnie na urlopie rodzicielskim). St...

 • iwett05

  Dodano 2014-09-22 10:51 przez iwett05

  Urlop wychowawczy a zwolnienie z pracy. Jakie mam prawa?

  Jestem zatrudniona w zakładzie pracy od 2006 roku na czas nieokreślony. Firma zatrudnia powyżej 20 pracowników. W trakcie trwania stosunku pracy zaszłam w ciążę, której część spędziłam na L4. Następnie przebywałam na macierzyńskim. Po nim wybrałam zaległy urlop pracowniczy. Obecnie przebywam na urlo...

 • a.d.

  Dodano 2014-06-08 16:22 przez a.d.

  Zwolnienie na macierzyńskim a likwidacja firmy

  Witam,
  zostałam zwolniona z pracy będąc na urlopie macierzyńskim, bo pracodawca oświadczył, że zamyka jednoosobową działalność gospodarczą.
  1. W jakiej wysokości ekwiwalent powinnam dostać za niewykorzystane 8 dni urlopu wypoczynkowego z 2014 r. (zarabiam minimalną - 1680 zł/miesiąc)?
  2. W świadectw...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania